Image Alt

Proste pomysły na optyczne powiększenie przestrzeni 

Pokój ze szklaną ścianą

W dzisiejszych czasach coraz częściej borykamy się z problemem małych metrażów w mieszkaniach. Niewielkie przestrzenie z pewnością łatwiej zaaranżować i sprawiają wrażenie przytulnych, ale przy dużej ilości mebli i dekoracji można stanąć przed pytaniem: Jak je urządzić, aby nie przytłaczały swoim rozmiarem, a jednocześnie były urządzone w dobrym stylu? Odpowiedzi są całkiem proste, a zmiany nie wymagają dużego nakładu pracy. Niewielkim kosztem można optycznie powiększyć nawet najmniejsze pomieszczenia. Przy takich ograniczonych metrażach warto postawić na praktyczne rozwiązania, które sprawią, że wnętrze będzie niesamowicie funkcjonalne. Dowiedz się jakie triki zastosować, aby optycznie powiększyć przestrzeń?  

Funkcjonalne meble 

W pomieszczeniach, w których zależy nam na wizualnym zwiększeniu przestronności, dobór mebli jest niesamowicie istotny. Należy postawić na takie, które są wielofunkcyjne. Spełniają wszelkie warunki wizualne i pomieszczą wszystkie nasze drobiazgi. Rezygnując z dużych, widocznych mebli i z trzymania rzeczy na wierzchu, sprawimy, że wnętrze będzie wydawać się przestronniejsze i czystsze. Przechowywanie przedmiotów w zabudowanych, ukrytych szafkach optycznie powiększy przestrzeń. W tych rozwiązaniach panuje zasada- im mniej tym lepiej. Poruszanie się po pokojach z funkcjonalnymi meblami jest dużo łatwiejsze. Nie musimy mijać stale zagradzających nam foteli, krzeseł i stolików. Kolorystyka mebli powinna być jasna, najlepiej z elementami szkła i luster. Jeśli masz taką możliwość, przy wyborze mebli zdecyduj się na te na zamówienie. Idealnie wpasują się do Twojego wnętrza i pozwolą na zastosowanie różnych inteligentnych rozwiązań. Dobrze sprawdzi się np. rozkładany stół, który podczas rodzinnych posiłków można rozłożyć i pomieści każdego, a na co dzień zaoszczędzimy miejsce składając go w mniejszą część. Każda wolna przestrzeń powinna być zagospodarowana jako miejsce do przechowywania takich rzeczy, jak: pościel, przedmioty do sprzątania lub urządzenia kuchenne. One zajmują najwięcej miejsca, a widoczne zagracają pomieszczenia. 

Ściany i podłogi 

W trakcie wybierania odpowiednich kolorów i motywów na ściany, warto zastanowić się co spowoduje, że wnętrze będzie wydawało się większe.  

Podłogi  

Nie powinny posiadać odznaczających się wzorów, a pomieszczenia nie powinny być oddzielone od siebie dużymi progami. Mieszkanie ma stanowić spójną całość, dlatego nie powinno się je dzielić i wyraźnie wydzielać kilka małych pomieszczeń. W pomieszczeniach o małym metrażu, najlepiej wybierać jednolite i uniwersalne kolory podłóg. Oddzieleni każdego pomieszczenia kontrastującymi materiałami i kolorami wyraźnie je pomniejszy. Aktualnie wybór wodoodpornych paneli drewnianych lub płytek w wielu uniwersalnych wzorach jest ogromny. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Jednolity i jasny materiał na podłodze we wszystkich pomieszczeniach, sprawi, że wnętrze się zdecydowanie powiększy.  

Ściany 

Podstawowymi kolorami tworzącymi wnętrza powinny być odcienie beżu, bieli i jasnej szarości. Delikatne, jasne kolory odbijają wpadające światło i optycznie dodają kilka cennych centymetrów. Nasze oczy postrzegają takie wnętrza jako przestronne, lekkie i większe niż są w rzeczywistości. Kolorystyka ścian powinna być jednolitym tłem dla mebli i dodatków, tak aby nie przytłaczała wnętrza. Jasne kolory dobrze ukrywają wszelkie załamania i skosy, które także optycznie pomniejszają pokoje. Jeśli mieszkasz na poddaszu i zależy Ci na podwyższeniu przestrzeni, jasne ściany i sufity, zdecydowanie powinny być Twoim wyborem. Nawiązując do tematu sufitów, dobrym sposobem jest zastosowanie jaśniejszych tonów niż na głównych ścianach i zejście tym kolorem kilka centymetrów w dół. Taki prosty zabieg powiększy wizualnie wnętrze. 

Jeśli jesteś fanem tapet na ścianach, wybierz te o delikatnych wzorach, motywach i jasnych kolorach. Podstawowym sposobem na powiększenie przestrzeni jest zastosowanie pasów, mogą być one pionowe lub poziome. Najlepiej, jeśli ich kolory są do siebie zbliżone. Oczywiście trzeba pamiętać, żeby nie przesadzić z tym wzorem, tak aby nasze oczy nie męczyły się w takim wnętrzu. Akcent w postaci kilku linii lub pojedynczych elementów na ścianach będzie wystarczający.   

Jeżeli masz taką możliwość, postaw na otwarte przestrzenie między pokojami. Salon połączony z kuchnią stworzy przestronną całość i spowoduje, że to pomieszczenie będzie wydawało się większe. Brak ścianek doda dodatkowej przestrzeni i pozwoli na lepsze rozproszenie światła. W pokojach, które są niezbędne do podziału postaw na drzwi przesuwne, wysokie do samego sufitu lub szklane ścianki działowe. Takie rozwiązania od podłogi, po sam sufit podwyższą optycznie wnętrza i je otworzą. 

 Jasne, jednolite kolory 

Salon z jasnymi ścianami, podłogą i lustrem

Dobierając idealne kolory powiększające należy unikać intensywnych i ciemnych barw. Nie dotyczy to tylko ścian i podłóg, ale również mebli, dodatków i każdego innego elementu wyposażenia. Postaw na takie odcienie, jak: 

  • biały, 
  • kremowy, 
  • beżowy, 
  • delikatne szarości 
  • jasne, pastelowe róże, fiolety, zielenie. 

Według powszechnej zasady jasne kolory powiększają wnętrza, a ciemne je pomniejszają optycznie. Nie trzeba rezygnować całkowicie z intensywnych barw. Mogą one występować jako pojedyncze elementy, które podkreślają i wyróżniają swój wyjątkowy charakter.  

Dodatki i dekoracje 

Oświetlenie 

Pokaźne żyrandole i lampy wyglądają bardzo efektownie, ale jednocześnie obniżają pomieszczenia. We wnętrzach o małym metrażu, najlepszym wyborem będą delikatne lampy sufitowe, punktowe. Dobrze oświetlą każde pomieszczenie, nie zabierając jednocześnie ważnej przestrzeni. Oświetlenie led w formie pasków, we wnęka przy sufitach lub podłogach idealnie doświetli pokój i będzie wykorzystaniem wolnej przestrzeni.  

Brak zasłon i firanek 

Zrezygnowanie z ciężkich zasłon i firanek, pozwoli wpuścić do pomieszczenia znacznie więcej światła. Jak wiadomo światło, dla małych wnętrz jest niezwykle ważne. Takie ozdoby okien gromadzą kurz i zajmują cenne miejsce, które można wykorzystać w funkcjonalny sposób. Zamiast tego wybierz delikatne rolety lub żaluzje.  

Szkło i lustra 

Wpadające promienie słoneczne i odpowiednie oświetlenie będą doskonale współgrać ze szkłem i lustrami. Lustra od wielu lat są stosowane jako element optycznie powiększający wnętrza. Duże wolnostojące i pięknie odbijające światło, będzie dobrym dodatkiem do sypialni, salonu lub przedpokoju. Wykorzystując zasadę praktyczności, można wykorzystać fronty mebli i na nich zamontować lustra. Coraz częściej spotykanym rozwiązanie są także lustrzane lub szklane drzwi, oczywiście nie sprawdzą się one w każdym pomieszczeniu. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie luster na wprost okien. Wzmocni to pożądany efekt rozproszenia światła. Szklane stoliki kawowe  i witryny, oprócz doskonałego odbicia promieni słonecznych, dodadzą również eleganckiego stylu.  

Jeśli zależy Ci na uzyskaniu wrażenia większego pomieszczenia- zastosuj powyższe triki. Nasi specjaliści oferują mnóstwo funkcjonalnych rozwiązań, dla każdego wnętrza. Sięgnij po radę wykfalifikowanych fachowców i stwórz dla siebie idealne aranżacje. Nasi specjaliści z Narysujemy nie tylko doradzą Ci, jaki styl będzie najlepszy dla Twojego wnętrza, ale również podpowiedzą, jak wydobyć jego potencjał. Sprawdź!