SPOSOBY NA URZĄDZENIE MAŁEJ ŁAZIENKI

marmurowe płytki łazienkowe

Funkcjonalna mała łazienka

Niewielki metraż może stanowić duże wyzwanie aranżacyjne. Ograniczona przestrzeń musi być dobrze przemyślana, żeby stała się funkcjonalna, ładna i praktyczna. Jak radzić sobie z urządzeniem małej łazienki?

optyczne powiększenie łazienki

Zacznij od projektu

Dobrze wykonany plan aranżacji pomieszczenia, to klucz do sukcesu każdego projektu. Planowanie mocno ograniczonej przestrzeni należy rozpocząć od ustalenia naszych potrzeb. Aby mała łazienka była funkcjonalna, konieczne jest wydzielenie kilku stref:

  • toaletowej, w której rozmieścimy WC oraz umywalkę,
  • kąpielowej, gdzie znajdzie się prysznic lub wanna,
  • innych, np. z miejscem do prania.

Przy czym z ostatniego można łatwo zrezygnować, przenosząc pralkę, suszarkę lub podobne sprzęty do innego, większego pomieszczenia. Dzięki temu łazienka zyskuje kolejne centymetry do wykorzystania.

Po wydzieleniu stref, bardzo ważne jest ustalenie naszych potrzeb. Dla niektórych priorytetem może być powiększona strefa kąpielowa, by łazienka spełniała funkcję salonu relaksacyjnego. Z kolei dla rodzin z dziećmi ważnym może być dostosowanie sprzętów sanitarnych do najmłodszych, obniżenie umywalki czy zamontowanie dodatkowych uchwytów.

Dobry projekt musi także zawierać dokładne wymiary. Bardzo ważne będzie rozmieszczenie na planie drzwi, okna i skosów. Warto zwrócić także uwagę na grubość materiałów wykończenia ścian – musimy pamiętać, że położenie płytek wraz z klejem zajmuje więcej miejsca niż pomalowanie ścian farbą.

Bardzo istotnym elementem w projektowaniu małej łazienki, jest ustawienie sprzętów. Najłatwiej będzie wypisać wszystko, co chcemy zmieścić w pomieszczeniu, po czym rozmieszczać każde z urządzeń na zwymiarowanym projekcie, uwzględniając ich gabaryty.

Kolor i styl przewodni łazienki

Chyba nikogo nie trzeba długo przekonywać, że wizyta w markecie i oglądanie ładnych projektów łazienek, może przyprawić o zawrót głowy. Zazwyczaj sklepy oferują ogromny wybór wizualizacji z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań. Łatwo jest pogubić się w tym bogactwie możliwości.

Wystarczy jednak wiedzieć, czego tak naprawdę szukamy. Idealny sposób to zaplanowanie konkretnego stylu naszej łazienki. Wstępnie wybieramy kolory dominujące – najlepiej 3, które będą ze sobą współgrać. Dzięki temu zabiegowi zaoszczędzimy mnóstwo czasu, który spędzilibyśmy na przeglądaniu szafek, armatury i innych drobiazgów, które zupełnie nie będą pasować do projektu. Ułatwi nam to także komunikację ze specjalistami obsługi klienta, którzy wskażą, jakie elementy będą pasować do naszego stylu i kolorów przewodnich.

projekt funkcjonalnej, małej łazienki

Oświetlenie w małej łazience

Ogromne znaczenie w małej łazience ma również wybór oświetlenia. Oprócz głównego źródła światła, warto zaplanować nawet kilka dodatkowych. Chodzi tutaj o doświetlenia lustra, dodatkowe listwy ledowe lub halogeny.

Główne źródło światła powinno znajdować się w centralnej części sufitu i dobrze oświetlać całą łazienkę, by ta zyskała na przejrzystości i jasności. Częstym rozwiązaniem jest montowanie plafonu łazienkowego lub oświetlenia punktowego, rozmieszczonego na całej powierzchni sufitu.

Dodatkowe oświetlenie najczęściej stosowane jest w celu podniesienia atrakcyjności pomieszczenia lub podkreślenia panującego w nim stylu. Na rynku dostępne są dekoracyjne żarówki oraz lampy służące jednocześnie do doświetlenia wybranych części łazienki. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie światła LED w postaci listew doświetlających półki.

Prysznic czy wanna? – Odwieczny dylemat

Podstawowym elementem w planowaniu przestrzeni małej łazienki, jest decyzja o umieszczeniu w niej wanny lub prysznica. Ograniczony metraż wcale nie musi oznaczać rezygnacji z wanny. Wielbicielom długich kąpieli z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania. Doskonałym sposobem może być zamontowanie asymetrycznej wanny narożnej. Przez zastosowanie węższych brzegów oraz dokładnego wyprofilowania, może ona okazać się idealnym wyborem.

Nie wszyscy jednak lubią korzystać z wanny. Jest to oczywiście kwestia indywidualnych preferencji. Wtedy doskonałym wyborem będzie zastosowanie prysznica. Bardzo popularne rozwiązanie to montaż prysznica bez brodzika. Wykorzystanie tego sposobu daje efekt optycznego powiększenia łazienki.

Podświetlane lustro, drewniana szafka łazienkowa

Lustro w małej łazience

Lustro w łazience, szczególnie tej niezbyt dużej, to bardzo istotny element. Na małej przestrzeni możemy zastosować kilka trików, które powiększą i urozmaicą naszą przestrzeń:

  • Lustro bezramowe, które wprowadzi efekt gładkiej tafli.
  • Szafka lustrzana, która będzie równocześnie miejscem do przechowywania.
  • Lustro zamiast płytek, zastosowane na całej ścianie, nada łazience optycznie dodatkowych centymetrów.
  • Lustra o niestandardowych kształtach nadają dynamiki i modnego designu klasycznej bieli łazienkowej.

OD MARZEŃ DO RZECZYWISTOŚCI W KILKU KROKACH!

Nieważne, jakie jest wasze pomieszczenie przeznaczone na łazienkę. Istotne, aby dobrze dopasować je do swoich potrzeb już w fazie projektowania. Warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz, który w ciekawy sposób zaaranżuje łazienkę i stworzy projekt dopasowany do indywidualnych preferencji. Specjaliści z NARYSUJEMY zaprojektują dla Ciebie stylowe i funkcjonalne wnętrza.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak urządzić małą łazienkę?

Metraż łazienki może stanowić problem podczas planowania aranżacji, istnieje jednak kilka sposobów, aby sprytnie powiększyć ją optycznie. Jednym z ciekawych rozwiązań może być zastosowanie dużych luster na całej ścianie.

Jak zaplanować małą łazienkę?

Łazienka o małym metrażu powinna być dokładnie dopasowana do potrzeb użytkowników. Funkcjonalność zależy w dużym stopniu od jej przemyślanego projektu, dlatego bardzo ważne jest sporządzenie listy sprzętów, które chcemy w niej umieścić.

Jak optycznie powiększyć łazienkę?

Istnieje kilka sposobów na optyczne powiększenie małego pomieszczenia, przeznaczonego na łazienkę. Szczególną uwagę należy zwrócić na oświetlenie oraz zastosowanie luster. Istotnym jest także odpowiedni dobór kolorów, rozmiarów płytek i stworzenie unikalnego klimatu, który odciągnie uwagę od rozmiarów pomieszczenia.