Rozdziały:
Kilka słów na początek
W konwencji glamour odważna elegancja łączy się z atmosferą luksusu. Ten niezwykle szykowny trend od lat cieszy się niezmiennie wysoką popularnością pośród nurtów w projektowaniu wnętrz. Trudno się temu dziwić, gdyż styl oferuje wszechstronność na tyle dużą, iż prezentuje się doskonale w obszernych mieszkaniach, jak również tych o ograniczonym metrażu. Ponadto zachwyca użytkownika takimi elementami jak:
- nieoczywiste dodatki,
- stylowe wyposażenie,
- oryginalne dekoracje.
Na pierwszy rzut oka wydawać może się, że nie do końca pasują one do siebie, lecz wrażenie to bardzo szybko ustępuje niepowtarzalnemu klimatowi, jaki ta metoda aranżacji oddaje w sposób niezwykle estetyczny. Określenia, jakie wybornie opisują tę przepiękną stylistykę to między innymi:
- szyk,
- blask,
- luksus,
- elegancja.
Do dziś posiada ona wielu zwolenników, stanowiąc wyśmienitą alternatywę dla konwencji bardziej minimalistycznych.
Glamour – co to oznacza?
Słowo glamour pochodzi z języka angielskiego, reprezentując wiele pokrewnych znaczeń, między innymi:
- urok,
- czar,
- przepych,
- splendor.
Samo jednakże tłumaczenie nie jest w stanie oddać tego określenia w pełni. Definiuje ono bowiem zarówno stylistykę wnętrza, jak i jego szerszą ideę. Najważniejszą właściwością jest w niej efekt ogólny, który budzić ma fascynację atmosferą bogactwa oraz przyciągać uwagę użytkownika i gości wychodzącą na pierwszy plan ekstrawagancją. Jednocześnie klimatowi temu towarzyszy delikatna, nienachalna nuta odrealnienia sprawiająca, iż wnętrza zyskują na zmysłowo tajemniczym tonie.
Hollywoodzkie gwiazdy lat 40. i 50. stanowią swego rodzaju ikonę trendu glamour. Ich perfekcyjne stylizacje, często pochodzące od projektantów światowej sławy, nadały kierunek nurtowi w sposób nieodłączny kojarzącemu się z modą. Bijącą zaś z niej aurę szybko przeniesiono do świata aranżacji wnętrz.
Jak uniknąć kiczu i przesady?
W stylu, jakim jest glamour nietrudno popaść w przesadę, co w konsekwencji w większości przypadków poskutkuje kiczem i przytłaczającym klimatem przestrzeni. Poniższa tabelka zawiera kilka wskazówek, które wraz z przedyskutowaniem tematu z projektantem zapewnią, iż unikniemy niepożądanych efektów:
Kolory |
Aranżacja glamour łączyć powinna w sobie przede wszystkim lekkość ze zmysłowością i luksusem. Nadmierne wykorzystanie fioletu bądź różu stworzy efekt kiczu, nieestetycznie przytaczając przestrzeń. Wyrazistsze barwy przełamać możemy takimi odcieniami jak:
Ciekawy oraz zrównoważony efekt osiągniemy, zestawiając spokojne kolory z tymi bardziej intensywnymi. |
Wyposażenie i dekoracje |
Jeśli zdecydujemy się na zdobione, masywne wyposażenie, to nie powinniśmy dodatkowo przytłaczać przestrzeni dużą ilością elementów dekoracyjnych oraz intensywnie barwnymi ścianami. Zamiast tego, skupić powinniśmy się na grze światłem w postaci żyrandoli i luster. Na zdecydowanie więcej pozwolić możemy sobie w temacie dodatków, jeśli dobierzemy meble klasyczne i stonowane. |
Konkretne pomieszczenia |
W łazience oraz kuchni z pewnością poeksperymentować będziemy mogli z blaskiem za pomocą takich elementów jak:
Duże, pikowane zagłowie łóżka w sypialni doskonale kontrastować będzie z bardziej stonowaną tapetą oraz tekstyliami o nienachalnych kolorach. |
Kolorystyka
W głównej mierze kolorystyka stylu glamour reprezentowana jest przez następujące barwy:
- róż,
- fiolet,
- turkus,
- purpura,
- biel,
- czerń.
Przy odpowiednim zestawieniu intensywnych kolorów z tymi bardziej stonowanymi, osiągniemy niezwykle szykowny efekt bijący duchem luksusu. Wnętrze będzie także dzięki temu pozbawione przytłaczającego, ciężkiego wrażenia kiczu. Styl glamour z powodzeniem łączyć można z jaśniejszą paletą konwencji skandynawskiej, co zaowocuje znakomitymi rezultatami wnętrzarskimi.
Meble
W przypadku wyposażenia doskonale prezentować będą się krzesła oraz kanapy wielkogabarytowe utrzymane w barwach stonowanych, wyposażone w obicie zapożyczone z konwencji retro, tudzież art deco. Takie eklektyczne zestawienie wybornie podkreśli luksusowy klimat pomieszczenia.
Świetnie sprawdzą się również kanapy i fotele:
- aksamitne,
- welurowe,
- pluszowe.
Przykładem będzie komfortowy, wypoczynkowy komplet o dużych rozmiarach obity połyskliwą skórą bądź pikowana sofa.
Wnętrza w stylu glamour nie muszą być zdominowane przez barokowe antyki. Bardzo estetycznie wyglądać będą także nowocześniejsze tudzież bardziej klasyczne elementy wyposażenia. Wszelkiego rodzaju meble służące do przechowywania powinny ozdobione być oryginalnie prezentującymi się elementami dekoracyjnymi – mowa tu o eleganckich uchwytach i klamkach.
Stwórz unikalne wnętrze
NARYSUJEMY serdecznie zaprasza Państwa do współpracy, oferując najwyższej jakości pomoc w zaprojektowaniu i wizualizacji wymarzonego mieszkania. Z chęcią pomożemy również w wyborze wyposażenia i zaoferujemy profesjonalne doradztwo w kwestiach doboru materiałów, ergonomii i nie tylko. Polecamy naszą usługę fotorealistycznej wizualizacji wnętrz, dzięki której będą Państwo mogli dokładnie obejrzeć i wybrać spośród wielu wariantów aranżację skrupulatnie dopasowaną do Państwa preferencji. Działamy na terenie Warszawy oraz okolic, a także zdalnie na terenie całej Polski.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Czym charakteryzują się wnętrza w stylu glamour?
Wnętrza w stylu glamour charakteryzują się przede wszystkim bezkompromisowym klimatem luksusu oraz kunsztownym przepychem, mającym na celu cieszyć oko użytkownika, a także robić niesamowite wrażenie na gościach. Wysokiej jakości materiały, z jakich wykonane jest wyposażenie glamour, sprawią, iż służyć będzie nam ono przez długie lata.
Jak uniknąć kiczu w pomieszczeniach glamour?
Planując aranżację w konwencji glamour, pamiętać należy o tym, że wrażenie bogactwa nie stanowi synonimu przesady. W zależności od tego, czy zdecydujemy się na bardziej luksusowo wyglądające meble, czy też dodatki, jeden z tych elementów powinien tonować drugi spokojniejszą paletą barw oraz estetyczną skromnością. Dzięki temu przestrzeń nie będzie przytłaczająca.