Image Alt

Styl boho w łazience, artystyczny wystrój

klient z projektantem wnętrz w mieszkaniu

Charakterystyka stylu

Popularność konwencji boho rośnie nieprzerwanie już od wielu lat. Użytkownicy, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, pokochali jego charakterystyczne właściwości, takie jak:

 • stylizowane dodatki,
 • naturalne akcenty,
 • wyrazistość kolorystyki.

Nurt bohemian znakomicie oddaje relaksujący klimat lata. Aranżując pomieszczenia w tym niezwykle pięknym stylu, warto pamiętać o następujących elementach:

Ta bardzo artystyczna mieszanka nada każdemu wnętrzu, w tym również łazience, niepowtarzalnej i wyjątkowej atmosfery, zarazem czyniąc je niesamowicie przytulnym. Dzięki temu łazienka boho stanowić będzie w naszym domu istną oazę spokoju, w której czuć się będziemy niczym na wakacjach w estetycznie interesującym, egzotycznym kurorcie.

łazienka w stylu boho

Krótka historia stylistyki

Samo pojęcie boho zaczęło być stosowane dopiero w początkach XXI wieku, wstępnie jedynie w kontekście mody odzieżowej. Wkrótce jednak trend ten zawitał do świata projektowania wnętrz. Korzenie swoje datuje zaś na okres o wiele wcześniejszy, łącząc w sobie różnorodne estetyki i wpływy kulturowe na przestrzeni stuleci, co w rezultacie przekłada się na wyjątkowo eklektyczne pomieszczenia.

Określenie “bohema” pochodzi od francuskiego słowa używanego do określania dziewiętnastowiecznej cyganerii artystycznej Paryża. Środowisko to było niesamowicie barwne, skupiające wielu artystów specjalizujących się w najróżniejszych dziedzinach twórczych. Ta właśnie subkultura położyła fundamenty pod dwudziestowieczne ruchy kontrkulturowe.

Członkowie tych grup byli wolnymi duchami, prezentując swój ubiór w sposób bardzo awangardowy jak na tamte czasy oraz ozdabiając swe mieszkania pamiątkami, jakie przywozili z podróży do dalekich krain, często bardzo kulturowo odmiennych od ówczesnej Francji. W ten sposób manifestowali oni oryginalny, odmienny do reszty społeczności styl. Takie podejście miało również bezpośrednie przełożenie na tworzenie zdecydowanie nietypowych aranżacji pomieszczeń mieszkalnych. W domach należących do paryskiej bohemy napotkać można było motywy i akcenty zaczerpnięte z różnych kultur, między innymi:

 • słowiańskiej,
 • orientalnej,
 • afrykańskiej,
 • arabskiej.

Ponowny rozkwit stylistyka boho przeżyła w latach 60. i 70. XX wieku podczas ruchów hipisowskich. Hipisi charakteryzowali się umiłowaniem wolności i wysokim stopniem indywidualizmu. Wzbogacili oni już wtedy różnorodny nurt boho za pomocą własnych dodatków, takich jak:

 • plecionki,
 • motywy indiańskie,
 • motywy kwiatowe i roślinne.

Między innymi bardzo popularne dziś łapacze snów pochodzą od hippisowskiej odmiany trendu bohemian.

Następne domieszki stylistyczne pojawiły się w latach 90. z rąk amerykańskich surferów subkultury kalifornijskiej. Urozmaicili oni konwencję o pełne lekkości, naturalne akcenty takie jak hawajskie wzory i muszle, kojarzące się z plażą i wakacjami.

woda płynąca z deszczownicy

Dodatki i akcesoria łazienkowe

Poniższa tabelka pokrótce zestawia propozycje dodatków i akcesoriów, jakie powinny znaleźć się w łazience boho:

Plakaty, ornamenty i obrazy

Doskonale nadają się do upiększenia tego wnętrza, nawet nie tylko samej łazienki. Dostępne są usługi wykonywania ornamentacji ręcznie bądź w postaci gotowych naklejek o ciekawym wzornictwie.

Wakacyjne pamiątki

Dodają one pomieszczeniu lekkości, sprawiając, iż biorąc kąpiel bądź prysznic, będziemy czuć się odprężeni niczym podczas nadmorskich wakacji.

Zasłony

Należy dobierać zasłony kolorowe o lekkich formach. Dodadzą one łazience przytulności i niepowtarzalnego charakteru.

Wzorzyste dywaniki

Poza spełnianiem swojej funkcji podstawowej, stanowić będą również stylową ozdobę. Najlepiej prezentować się będą modele imitujące zwierzęce skóry lub z motywami:

 • arabskimi,
 • indiańskimi,
 • azteckimi,
 • marokańskimi.

Plecione kosze

Wybornie nadają się do przechowywania różnych przedmiotów takich jak, na przykład kosmetyki, stanowiąc zarazem nawiązanie do natury, którego nie może zabraknąć w pomieszczeniu boho.

Rośliny

Z oczywistych względów najlepiej sprawdzą się w łazienkach wyposażonych w okna. Wnętrza takie są idealnymi miejscami na kaktusy lub bluszcze, które efektownie rozpuścić można nad drzwiami wejściowymi. Miłe dla oka będą także storczyki.

Połyskliwe dodatki

Warto zadbać o obecność błyszczących elementów dekoracyjnych, takich jak wazony i buteleczki do przechowywania kosmetyków. Niezbędnym elementem wyposażenia łazienki będzie lustro, które najlepiej wykończyć drewnianą ramą.

Kadzidła i świece

Nawiązujące do kultury orientalnej akcenty w postaci świec i kadzidełek, wypełnią łazienkę boho cudownym aromatem.

Styl boho

Praktyczne i funkcjonalne wnętrza

NARYSUJEMY serdecznie zaprasza Państwa do współpracy, oferując najwyższej jakości pomoc w zaprojektowaniu i wizualizacji wymarzonego mieszkania. Z chęcią pomożemy również w wyborze wyposażenia i zaoferujemy profesjonalne doradztwo w kwestiach doboru materiałów, ergonomii i nie tylko. Polecamy naszą usługę fotorealistycznej wizualizacji wnętrz, dzięki której będą Państwo mogli dokładnie obejrzeć i wybrać spośród wielu wariantów aranżację skrupulatnie dopasowaną do Państwa preferencji. Działamy na terenie Warszawy oraz okolic, a także zdalnie na terenie całej Polski.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Czym charakteryzuje się łazienka w stylu boho?

Łazienka w stylu boho charakteryzuje się przede wszystkim niezwykle lekkim, letnim klimatem, łączącym się z nawiązaniami do etnicznych kultur i artystycznych inspiracji. Tak oryginalna mieszanka sprawia, iż nasza łazienka stać może się naszym osobistym oknem na egzotyczny świat, przypominając luksusowy, nadmorski kurort.

Jaka armatura najlepiej sprawdzi się w łazience boho?

Styl boho w łazience oferuje nam dość dużą wolność w doborze armatury. Możemy zdecydować się na modele klasyczne tudzież bardziej współczesne. Nowoczesne kreacje podkreślą plażową, wakacyjną atmosferę wnętrza, zaś rozwiązania stylizowane posłużą wydobyciu orientalnego piękna przestrzeni.