Image Alt

Dla kogo jest styl boho?

jasna podłoga i białe ściany, wiklinowe dodatki

Stylizacja boho we wnętrzach

Styl boho ma za zadanie stworzyć w naszym mieszkaniu nastrój charakterystyczny dla Ameryki Południowej lub kontynentu afrykańskiego. Często inspiruje się podróżami do odległych krajów i tęsknotą za odmiennymi kulturami, które wprowadzą w nasze wnętrze świeżość i optymizm. W ostatnich latach styl boho znacznie się zmienił, złagodniał i nabrał zupełnie nowych kolorów. Poznaj jego najnowszą wersję.

Geneza stylu boho

Komercjalizm, który panował w latach 70. i zalanie rynku przez przedmioty masowej produkcji sprawiły, że ludzie zapragnęli odmiany. Zmęczeni jednorazowymi, plastikowymi wytworami nowoczesnego świata, zaczęli poszukiwać oryginalności i autentyczności, którą odnaleźli w egzotycznych, pierwotnych kulturach. Na skutek tych rozważań, powstał zupełnie nowy nurt we wnętrzarskiej modzie, który nazywano ,,etno’’. Nowatorski styl podbił serca projektantów tym, że czerpał inspirację z zupełnie nowych obszarów, takich jak szeroko rozumiana kultura ludowa. Etno sięgało zarówno do plemion afrykańskich Masajów, jak i rodzimych tradycji. Najbardziej popularne stały się aranżacje wnętrz, nawiązujące przede wszystkim do Ameryki Południowej, Australii czy Afryki, co pozwalało na uzyskanie wyrazistego i zróżnicowanego stylu. Współcześnie najczęściej korzystamy z bardziej nowoczesnej wersji etno o stonowanej palecie barw. Taki styl określany jest popularnie jako boho, chociaż jego prawdziwa i pełna nazwa brzmi ,,new bohemian’’. Boho na samym początku nie cieszył się ogromnym powodzeniem, jednak dziś przy projektowaniu wnętrz chętnie czerpiemy z egzotycznych kultur.

drewniana szafka łazienkowa

Kolorystyka new bohemian

Kolorystyka użyta podczas aranżacji mieszkania w stylu boho opiera się przede wszystkim na naturalnych barwach ziemi i wiązać się z motywami etnicznymi. Jednak, jeśli w domu chcemy nawiązać do kolorowej i wyrazistej kultury plemion deszczowej Amazonii, powinniśmy zdecydować się na kilka jaskrawych kolorów, aby uniknąć niepotrzebnego chaosu. Podczas operowania kolorystyką w aranżacji wnętrza w stylu boho, powinniśmy słuchać własnej intuicji, aby uniknąć przesady. Najbardziej pożądanymi kolorami są:

  • miodowe odcienie żółtego,
  • rdzawa czerwień,
  • ochra,
  • przygaszona zieleń,
  • beże,
  • brązy.

Styl boho otwiera przed nami wiele możliwości, jeśli chodzi o wykorzystanie różnego rodzaju wzorów i designów. Nie bójmy się użyć pasków, cętek czy zygzaków i wprowadzić taki motyw w nasze cztery kąty na poduszkach lub dywanach. Naszym priorytetem zawsze powinno być nawiązanie do natury i jej ochrona, więc jeśli zdecydujemy się na użycie futra lub tygrysich pasków, róbmy to bez szkody dla środowiska. Wzorzystość powinna stanowić ciekawy element wystroju, jednak nie może być motywem przewodnim pomieszczenia. Używając lamparcich cętek i innych wyrazistych wzorów, pamiętajmy o umiarze, gdyż bardzo łatwo jest przekroczyć granicę wulgarności.

wiklinowe dodatki, drewniane meble

Postaw na naturalność

Projektowanie wnętrza new bohemian zawsze powinno być inspirowane etnicznymi motywami, jednak jednocześnie nie może w nim zabraknąć nowoczesnych akcentów. Gdy urządzamy mieszkanie w stylu boho, wybór materiałów powinien być oczywisty. New bohemian jest nieodłącznie związany z drewnem, gliną, wełną, lnem, bambusem czy wikliną. Najbardziej pożądanymi przedmiotami będą takie, które nie zostały wyprodukowane w sposób masowy. Do boho wnętrza dobierzmy rzemieślnicze wyroby, stworzone dzięki pracy ludzkich rąk. Jeśli się na to zdecydujemy, to w naszym domu będziemy mogli cieszyć się autentycznością i nawiązać do stylu ,,etno’’, który sprzeciwiał się komercjalizmowi. Dlatego dobrym pomysłem jest zakup glinianych naczyń lub ręcznie plecionych koszy. Dodatki takie jak figurki lub maski będą współtworzyć egzotyczny klimat, jednak pamiętajmy o tym, że kluczowy w ich użyciu jest umiar. Styl boho jest skromny w zdobieniach, a nastrój odległych podróży można stworzyć za pomocą dobrze dobranych kolorów i roślin doniczkowych. Delikatne akcenty roślinne pozwolą na podkreślenie nawiązania do natury i sprawią, że lepiej będziemy czuli się w pomieszczeniu.

Jak stworzyć wnętrze boho?

Styl boho będzie idealny dla osób, które uwielbiają bawić się modą i łączyć różne style, tworząc niesamowity, nowy efekt. W new bohemian nie ma sztywnych reguł, którymi powinniśmy się kierować, dlatego wnętrze stworzone według takiego motywu będzie idealne dla ludzi, ceniących sobie niezależność i wolność. Jeśli jesteś pasjonatem podróży do egzotycznych krajów i posiadasz całą kolekcję pamiątek, nie bój się ich użyć. Dzięki temu będziesz mógł nadać swojemu wnętrzu bardziej intymnego i wyjątkowego charakteru. Pamiętaj, że styl boho stawia na wygodę i komfort – skórzana, miękka kanapa w ciepłych kolorach będzie o wiele lepszym zakupem niż designerska sofa. Ciekawą alternatywę może stanowić hamak lub wiszące krzesła. Pamiętaj, że w boho mieszkaniu nie może zabraknąć dużej ilości roślin, które zadbają o jakość powietrza w pomieszczeniu i twój dobry nastrój. Oświetlenie domu powinno nawiązywać do pierwotnych kultur, dlatego zastanów się nad wyborem latarenek, które dodadzą przytulności twoim czterem kątom. Dobrym pomysłem będzie również użycie świec, umieszczonych w szklanych świecznikach, które pozwolą na uzyskanie większej ilości ciepłego światła.

jasne podłogi, białe ściany, beżowe łóżko

Zaplanuj wymarzoną przestrzeń boho

Styl boho dzięki swojej autentyczności i naturalności ma wielu zwolenników. Dzisiaj stał się jednym z najbardziej popularnych kierunków w projektowaniu wnętrz. Jeśli pragniesz odmienić swoje mieszkanie i stworzyć w nim klimat gorącej Afryki lub kolorowej Azji, skorzystaj z pomocy ekspertów z NARYSUJEMY. Nasz zespół profesjonalistów od lat pomaga mieszkańcom Warszawy i okolic w  tworzeniu przytulnych i zaskakujących wnętrz. Nie czekaj i już dziś stwórz przy ich pomocy egzotyczny nastrój we własnym mieszkaniu.