Image Alt

Schody umieszczone w salonie

schody jednobiegowe przy ścianie

Schody pełnią przede wszystkim funkcję komunikacyjną. Projektowane są zwykle w domach jednorodzinnych lub w mieszkaniach dwupoziomowych. Pełnią strefę przejścia pomiędzy parterem, gdzie usytuowana jest strefa dzienna, a piętrem lub poddaszem, przeznaczonym na strefę wypoczynku nocnego. W nowoczesnych domach rezygnuje się z typowej klatki schodowej na rzecz schodów umieszczonych w salonie. Pozwala nam to na wygospodarowanie większej przestrzeni w pokoju dziennym. 

nowoczesne schody

Jak rozplanować schody w salonie? 

Wewnętrzne schody umożliwiają łatwe przemieszczanie się między kondygnacjami. Nie mogą jednak zakłócać spokoju osobom przebywającym w pokoju dziennym. Zazwyczaj projektuje się je w pobliżu holu. W mniejszych pomieszczeniach montuje się je zwykle przy jednej ze ścian. Dzięki temu nie zabierają one miejsca, a można pod nimi umieścić na przykład meble lub telewizor. W domach, gdzie salon jest duży, można wyeksponować je nawet w środkowej części. Ważne jest, aby kształt i sposób wykończenia pasowały do stylistyki całego domu. W tej sytuacji unika się stosowania masywnych schodów betonowych na rzecz lekkiej konstrukcji drewnianej lub stalowej z elementami szkła. 

ciemne dodatki, telewizor, drewniane schody

Jakie schody wybrać? 

Kształt i konstrukcja schodów są rozpatrywana już na etapie projektowania domu lub mieszkania. Projektanci mogą zdecydować się na następujące rodzaje schodów: 

  • jednobiegowe, 
  • dwubiegowe ze spocznikiem, 
  • zabiegowe, 
  • spiralne, 
  • dywanowe. 

Schody jednobiegowe są najprostsze i doskonale wpisują się w minimalistyczne wnętrze. Zazwyczaj projektuje się je wzdłuż dłuższej ściany pokoju dziennego. Jeśli dysponujemy większą przestrzenią, możemy zdecydować się na schody dwubiegowe ze spocznikiem. One również oparte są na jednej ze ścian, ale są wygodniejsze w użytkowaniu. Takie schody w połowie swojej wysokości dzieli spoczniki, czyli podest, na którym następuje zmiana kierunku ruchu. Dzięki zrobieniu spocznika biegi są krótsze i łatwiej pokonujemy wysokość. W miejscu spocznika możemy także rozmieścić stopnie w kształcie trójkąta lub trapezu i w ten oto sposób uzyskamy schody zabiegowe. Niestety są one mniej bezpieczne i wygodne dla użytkowników. Jeśli nie planujemy, opierać schodów o ściany, możemy zdecydować się na schody spiralne lub dywanowe. Ich konstrukcja oparta jest na słupie zakotwionym pomiędzy podłogą a stropem, wokół którego ułożone są spiralnie schody. Schody dywanowe wyglądają jak plisowana wstęga, konstrukcyjnie również oparte są na słupie. Taki rodzaj schodów pięknie prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach, tworząc efektowną, najczęściej ażurową konstrukcję. 

Nieodzownym elementem schodów jest balustrada i poręcz. Jeśli schody oparte są na ścianie, wystarczy nam tylko sama poręcz. Jeśli natomiast decydujemy się na schody spiralne, konieczna jest balustrada. W zależności od stylu naszego wnętrza konstrukcja może być bardziej nowoczesna, a zatem połączenie stali i szkła. Jeśli natomiast styl jest bardziej klasyczny, można wybrać balustradę drewnianą lub żeliwną. To tylko od nas zależy, którą opcję wybierzemy, aby dobrze wpisała się w aranżację całego wnętrza. 

Ergonomia schodów 

Stąpanie po schodach musi być wygodne. W domach jednorodzinnych, gdzie wysokość między kondygnacjami wynosi przeważnie pomiędzy 260 a 270 cm, projektuje się schody mające od 12 do 15 stopni. Maksymalna ilość stopni nie powinna przekraczać 17. Taka ilość jest wygodna i nie powoduje zmęczenia przemieszczania się po nich. Na komfort chodzenia wpływa również wysokość stopni oraz ich szerokość. Zasada jest taka, że najbardziej komfortowa jest wysokość pomiędzy 15 a 18 cm. Pozwala to na nie męczące podnoszenia nóg. Szerokość zaś powinna mieścić się w zakresie od 25 do 32 cm, aby pewnie postawić stopę na stopniu. Istotną sprawą jest również szerokość biegu schodów. Minimalna szerokość to 80 cm. Dobrze byłoby jednak, aby wynosiła ona 110-120 cm, wtedy nie ma problemu z wniesieniem mebli lub swobodą przemieszczania się po nich. 

schody spiralne

Oświetlenie schodów 

Oświetlenie schodów powinno korespondować ze stylem salonu. Mogą to być: 

  • kinkiety, 
  • oczka ścienne, 
  • oprawy schodowe. 

Aby dobrze doświetlić schody kinkietami, powinny one być rozmieszczone na ścianie powyżej wzroku osoby idącej po nich. Oczka ścienne natomiast montuje się w ścianie przy co 2 lub 3 stopniu. Te dwa rodzaje oświetlenia dobrze sprawdzą się w przypadku schodów jednobiegowych, dwubiegowych i zabiegowych. Obecnie najczęściej jednak wybierane są oprawy schodowe w postaci oczek, które wmontowuje się w pionową płaszczyznę schodów. Dobrze też prezentują się listwy LED pod każdym stopniem.  

Zalety i wady schodów w salonie 

Zalety schodów w salonie Wady schodów w salonie 
Ciekawy efekt aranżacyjny, otwarta przestrzeń między pokojem dziennym a górnym piętrem, aranżacja przestrzeni pod schodami w postaci np. kominka lub kącika wypoczynkowego. Brak wydzielenia strefy pomiędzy częścią wypoczynkową a komunikacyjną, mniejsze poczucie prywatności, szum komunikacyjny pomiędzy pokojem dziennym a wyższą kondygnacją. 

Funkcjonalność i estetyka w jednym projekcie

Jeśli zastanawiasz się i jakie schody będą najbardziej pasowały do Twojego salonu, skontaktuj się z naszym zespołem NARYSUJEMY. Realizujemy projekty na terenie Warszawy i okolic. Współpracujemy także zdalnie na terenie całego kraju. Zadzwoń i umów się na spotkanie. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jaki rodzaj schodów wybrać do salonu?

Obecnie w nowoczesnych domach rozmieszczenia schodów dokonuje się już na etapie projektowania. W zależności od możliwości konstrukcyjnych możemy wyróżnić kilka ich rodzajów. Schody jednobiegowe, dwubiegowe ze społecznikiem, zabiegowe, spiralne lub dywanowe. 

Jakie schody wybrać do małego salonu?

W mniejszych pomieszczeniach schody umieszczamy najczęściej przy ścianie w postaci jednego biegu. Dzięki temu zyskujemy przestrzeń, którą można wykorzystać na umieszczenie mebli, telewizora lub kominka. Ważnym aspektem, jest liczba stopni nieprzekraczająca 17.