Image Alt

Rolety, żaluzje, firany – które wybrać? 

“żaluzja drewniana, salon”

ARANŻACJA OKIEN

Rozpoczynając budowę domu lub remont mieszkania, planujemy również aranżację wnętrz. Jednym z jej elementów są okna, które same w sobie mogą stanowić dekorację. Często jednak potrzebujemy osłon okiennych spełniających różne funkcje. Właściwie dobrane będą chroniły nas przed wzrokiem sąsiadów, ale też obniżą temperaturę pomieszczeń w gorące, słoneczne dni. Ich wybór zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Jednym z nich będzie upiększenie naszego wnętrza. 

ŻALUZJE WEWNĘTRZNE

Żaluzje to jeden z najbardziej rozpowszechnionych systemów osłon okiennych, który doskonale sprawdza się zarówno we wnętrzach klasycznych jak i nowoczesnych nic nie tracąc na swej atrakcyjności i funkcjonalności.  

ŻALUZJE PIONOWE

Są często stosowane w pomieszczeniach biurowych, kiedy trzeba zasłonić duże powierzchnie, rzadziej w budynkach mieszkalnych. Pionowe lamele mogą być wykonane z tkanin impregnowanych, PCV, sznurków (tzw. string) i drewna. Można je zamontować do ściany, sufitu lub we wnęce okiennej.  

ŻALUZJE POZIOME 

Ten typ żaluzji jest najczęściej stosowany w naszych domach i mieszkaniach. Złożone są z listewek (lameli) ułożonych jedna pod drugą, wykonanych z aluminium lub z drewna, które prezentują się wyjątkowo elegancko. Ich szerokość może wynosić 16, 25 i 50 mm. Listewki mogą pozostawać w pozycji poziomej, wówczas do wnętrza przedostaje się światło dzienne. Można je też ustawić pionowo, by ograniczyć dostęp promieni słonecznych. Wszystkie modele mają również możliwość całkowitego podniesienia, co ułatwi na przykład mycie okien.  Oba warianty występują w różnych wersjach kolorystycznych, a to daje nam możliwość dopasowania ich do naszej aranżacji.  

Żaluzje

ROLETY

Rolety dają nam jeszcze więcej możliwości wyboru dostępnych rozwiązań. Wśród nich znajdziemy bowiem: 

  • zasłony rzymskie, 
  • zwijane rolety materiałowe. 

ZASŁONY RZYMSKIE

rolety w domu

To bardziej dekoracyjny sposób na aranżację naszych okien. Sterowane są dzięki mechanizmowi łańcuszkowemu nawijającemu linki na specjalny bęben, w efekcie czego tkanina przy podnoszeniu zasłony układa się w poziome, równoległe fałdy. Często wybierają je osoby, którym zależy na efektownym wyglądzie wnętrza. Różnorodność tkanin powoduje, że nadają się zarówno do aranżacji nowoczesnych, jak i klasycznych. Mogą one być tak cienkie, że spełniają funkcję firany lub grubsze, zasłaniające. 

ROLETY MATERIAŁOWE

Występują w różnych wariantach, na przykład w prowadnicach lub wolnowiszące. Te pierwsze montowane są na skrzydło okienne, drugie również do sufitu lub ściany. W obu przypadkach mamy do wyboru wiele tkanin, takich jak różnokolorowe, drukowane, jednolite a także całkowicie zaciemniające – blackout (z jednej strony, zewnętrznej, są podgumowane, dzięki czemu po ich opuszczeniu w pomieszczeniu panuje całkowita ciemność) oraz typu screen. Jest to to specjalny rodzaj tkaniny, powstałej z połączenia poliestru z tworzywem sztucznym PCV i trwałymi włóknami szklanymi, który pozwala obniżyć temperaturę wewnątrz z zachowaniem widoczności z pomieszczenia. Powoduje równomierny rozkład natężenia światła i ogranicza męczliwość wzroku. W pracy na komputerze, czy podczas oglądania telewizji, nie będą nam też przeszkadzały żadne świetlne refleksy. Istnieje także możliwość wyboru rolety dzień – noc, która składa się z dwóch rodzajów pasów: przezroczystych i zacieniających. Ich przesuwanie względem siebie reguluje stopień zaciemnienia. 

PLISY LUB DUOPLISY

plisy

Wykonane mogą być z tkanin zaciemniających lub zasłaniających. Do wyboru mamy różne wersje kolorystyczne, zarówno tkanin, jak i profili. Montowane do skrzydła okiennego, są łatwe w demontażu, a tkanina nadaje się do prania. Ten typ osłony pozwala na zasłonięcie dowolnego fragmentu okna od góry lub od dołu bez konieczności zasłaniania całości. Może być zastosowana w aranżacji dowolnego pomieszczenia, na przykład kuchni lub łazienki. 

ZASŁONY

Jeśli jednak nie chcemy lub nie musimy zasłaniać okien na stałe i będzie pasować to do naszego stylu, możemy zdecydować sią na wybór zasłon. Niezliczona ilość tkanin – od zwiewnych, które lepiej prezentują się w mniejszych pomieszczeniach, po ciężkie, z różnorodną fakturą i w intensywnych kolorach, idealnie nadających się do dużych salonów, da nam swobodę w doborze aranżacji. 

FIRANY

Dla zwolenników klasyki, dobrym wyborem będą firany. Możemy dowolnie dobierać ich długość, dostosowując ją do wysokości pomieszczenia, ale także fakturę, wzór i grubość tkaniny. Jeśli będą miały pełnić funkcję tylko ozdoby okna salonowego, może być to cienki, zwiewny woal, bez wzoru. Jeśli\ jednak chcemy nieco zasłonić nasze wnętrze przed wzrokiem ciekawskich, wybierzmy firanę o grubszym splocie lub wzorzystą. Jej dopełnieniem stać się może umiejętnie dobrana zasłona.  

CO WYBRAĆ?

To, czy zdecydujemy się na rolety, plisy, czy na firany i zasłony, będzie zależało od kilku czynników. Od rodzaju pomieszczenia, charakteru wnętrza, stylu, w jakim je zaaranżujemy, a także od funkcji, jaką pełnić ma nasza dekoracja okna. Warto jednak zastanowić się nad tym już na etapie projektowania naszego wymarzonego lokum, by dostosować do niego również rodzaj okien. Nie na wszystkich uda się bowiem zamontować cokolwiek wybierzemy i szkoda, byśmy się przekonali o tym, gdy będzie już za późno na wszelkie zmiany. Jeśli nie wymieniamy stolarki okiennej, to ta zastana będzie determinować nasz wybór. By być z niego zadowolonym, warto skorzystać z usług architekta wnętrz. W wyborze z powodzeniem pomogą specjaliści firmy NARYSUJEMY. Działamy stacjonarnie na terenie Warszawy oraz zdalnie w całej Polsce. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Co wybrać na okna w salonie?

Wybór zależy od charakteru wnętrza. Do klasycznych, bardziej będzie pasowała zasłona rzymska albo firany i zasłony. Jeżeli natomiast preferujemy styl nowoczesny, dobrze sprawdzą się na przykład plisy albo zwijane rolety wewnętrzne. 

Co sprawdzi się lepiej w łazience – roleta czy żaluzja?

W przypadku łazienki, przede wszystkim powinniśmy brać pod uwagę funkcjonalność. Potrzebujemy tam prywatności nie tylko wieczorem, ale i w ciągu dnia, dlatego też wybrane rozwiązanie powinno dawać nam możliwość ukrycia się przed wzrokiem sąsiadów.  

Czy są żaluzje na nietypowy kształt okna?

Niektórzy producenci żaluzji oferują swoim klientom możliwość zamówienia nietypowych rozwiązań na okna łukowe, okrągłe, trójkątne czy trapezowe.  

Jak tkanina na roletę do pracy przy komputerze?

Do pracy przy komputerze najlepiej sprawdzi się tkanina typu screen, która ogranicza dostawanie się światła do wnętrza, przez co nie występują refleksy zaburzające pracę z użyciem monitora.