Mieszkanie w stylu hygge

drewniany regał z odzysku

Pochodzenie i stylistyka wnętrza hygge

Styl aranżacji mieszkań hygge wywodzi się z Danii i jest często nazywany „sztuką tworzenia przytulnych przestrzeni”. Charakteryzuje się on prostotą, minimalizmem i naturalnością, z naciskiem na wygodę i spokój. W aranżacji mieszkania wykorzystuje się miękkie tekstury, naturalne materiały, ciepłe kolory i wiele elementów, które mają pomóc w stworzeniu spokojnego i relaksującego otoczenia.

Kolorystyka

Styl hygge skupia się na stworzeniu przytulnej, kojącej i ciepłej atmosfery, która sprzyja relaksowi i wypoczynkowi. Kolorystyka w aranżacji mieszkań w opisywanej stylistyce to przede wszystkim stonowane i naturalne odcienie, takie jak beże, écru, szarości, biel oraz naturalne odcienie drewna. W aranżacjach tych często wykorzystuje się także pastelowe odcienie zieleni i niebieskiego, które harmonijnie współgrają z naturalnymi materiałami.

poduszka z miękkim futrem

Materiały i faktury

Wystrój pomieszczenia hygge skupia się na wykorzystaniu naturalnych materiałów, które nadają wnętrzu ciepło i przytulny charakter. Często stosowane materiały, to:

  • miękka wełna,
  • aksamit,
  • wełna merynosa,
  • lniane tkaniny,
  • bawełna,
  • len,
  • skóra naturalna,
  • naturalne drewno.

W aranżacji ważne są także faktury, które dodają przestrzeni i struktury wnętrzu, dzięki czemu staje się ono bardziej interesujące dla oka. Często stosowane faktury to miękkie, puszyste koce i pledy, dywaniki z prawdziwej wełny, poduszki z miękkimi futerkami, a także rustykalne ceramika i szkło.

Meble

Umeblowanie w stylu hygge charakteryzuje się przede wszystkim prostotą i funkcjonalnością. Stawia się tu na minimalizm, a meble mają być nie tylko estetyczne, ale też wygodne i praktyczne w użytkowaniu. Styl ten ceni sobie meble z litego drewna, które są solidne i trwałe, a także łatwe w utrzymaniu czystości. Często wybierane są modele o jasnych kolorach, takich jak biel, szarości czy beże, które pasują do naturalnych odcieni drewna. W aranżacji tej stawia się na meble, które pomagają stworzyć atmosferę relaksu, np. wygodne fotele, miękkie kanapy i łóżka, a także stoły i krzesła o prostych kształtach. W aranżacji owej ceni się też egzemplarze z odzysku, takie jak drewniane skrzynie czy regały.

Oświetlenie

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w aranżacji mieszkań tejże stylistyki, ponieważ pozwala stworzyć odpowiednią atmosferę. W wystroju ważne jest, aby oświetlenie było ciepłe i przyjemne dla oka. W tym celu stosuje się miękkie lampy o niskiej mocy, między innymi lampy stołowe czy stojące, a także lampiony, które nadają wnętrzu ciepły i przytulny charakter. We wnętrzach hygge często wykorzystuje się też świece, które dodają nie tylko przytulności, ale także pięknego nastrojowego blasku. Ważne jest, aby oświetlenie w aranżacji było urokliwe, ale jednocześnie nie raziło oczy, dlatego unika się jaskrawych świateł, a zamiast tego stawia się na naturalne i przyjemne dla oka źródła światła. W mieszkaniu często stosuje się też oświetlenie kierunkowe, takie jak kinkiety czy plafony, które pozwalają na odpowiednie doświetlenie wnętrza w miejscach, które chcemy rozjaśnić, wyeksponować.

Dodatki i dekoracje

Tekstylia takie jak zasłony i rolety, które chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem i zapewniają intymność, a także dodają uroku i stylu wnętrzu, pełnią tu znaczącą rolę. W aranżacji tej ceni się naturalne materiały, jak ceramika i szkło, które są doskonałym uzupełnieniem dla naturalnego charakteru mebli i dodają uroku wnętrzu. Popularne są też rośliny doniczkowe, które dodają naturalnego piękna i ożywiają przestrzeń, a także zapewniają zdrowy klimat w pomieszczeniu. W aranżacji hygge ważne są także ozdobne dodatki, takie jak lampiony, świeczniki czy ramki na zdjęcia, które dodają osobistego stylu.

drewniane meble, sypialnia hygge, białe meble

Hygge w Twoim domu

Jeśli chciałbyś wprowadzić przytulny klimat hygge do Twojego domu, ale nie wiesz na jakich elementach należy się skupić, skontaktuj się z zespołem NARYSUJEMY. Nasi doświadczeni architekci wnętrz stworzą idealny projekt, dopasowany do Twoich potrzeb.

Najczęściej zadawane pytania

Czym charakteryzuje się aranżacja w stylu hygge?

Aranżacja w stylu hygge charakteryzuje się przytulnością, naturalnością i prostotą. Stawia na miękkie tekstylia, naturalne materiały, delikatne oświetlenie oraz spokojne kolory i wzory.

Jaki rodzaj oświetlenie stosuje się w aranżacji hygge?

W aranżacji hygge popularne są delikatne, nastrojowe źródła światła, takie jak lampy stołowe, kinkiety czy lampiony, które tworzą przytulną i intymną atmosferę. Stosuje się także żarówki o ciepłym świetle, aby stworzyć naturalne i miłe dla oka otoczenie.