STYL HYGGE W TWOIM WNĘTRZU

salon w stylu hygge

Mieszkanie w stylu hygge

Przytulność i ciepło domowego ogniska – tak możemy określić to, co najważniejsze w stylu hygge. Wnętrza urządzone zgodnie z tymi założeniami wyciszają nas, dają poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Mieszkanie zaprojektowane w tym stylu, to doskonałe miejsce do wypoczynku i osiągnięcia balansu pomiędzy zgiełkiem codziennego życia a spokojem i ciszą. Zapoznaj się z naszymi poradami i przenieś styl hygge do swojej aranżacji. Zacznijmy jednak od jego historii i dowiedzmy się, co dokładnie oznacza „hygge”.

drewniany stolik kawowy, szara sofa

Filozofia hygge

Sformułowanie hygge pochodzi z Danii i oznacza wewnętrzną równowagę, wygodę i szczęście. Duńczycy pragnęli przenieść te aspekty do swoich mieszkań, aby stworzyć ciepłe, przytulne aranżacje, kontrastujące z krótkimi, ciemnymi dniami skandynawskiej zimy. Jednak filozofia hygge to nie tylko komfort i bezpieczeństwo, ważną rolę odgrywa również docenianie małych rzeczy, dzięki czemu poczucie szczęścia może nam towarzyszyć na co dzień. Celebrowanie takich czynności, jak czytanie ulubionej książki przy kominku czy picie ciepłej herbaty w zimowy wieczór, to według hygge klucz do osiągnięcia dobrostanu – warto pamiętać, że Duńczycy uważani są za jeden z najszczęśliwszych narodów na świecie, więc wcielenie w życie ich wskazówek może okazać się niezwykle pomocne i skuteczne.

Gama kolorów hygge

Wnętrza w stylu hygge charakteryzują się przede wszystkim jasną kolorystyką. Odcienie, takie jak biel, ciepły beż czy jasna szarość, doskonale odbijają światło, sprawiają, że przestrzeń staje się większa i dobrze oświetlona. Wykorzystywanie barw ziemi w doborze mebli i dodatków, wprowadza do mieszkania poczucie przytulności, otoczeni naturalnymi kolorami występującymi w naturze, czujemy się zrelaksowani i bezpieczni. Brak wyrazistych i krzykliwych odcieni, sprzyja wyciszeniu i dobremu samopoczuciu. Jeśli masz ochotę na lekkie ożywienie stonowanej kompozycji, możesz zdecydować się na wprowadzenie do wnętrza odrobiny zieleni. Dobrym pomysłem będzie postawienie na naturalne rośliny doniczkowe, wszystkie elementy nawiązujące do przyrody, są mile widziane w stylu hygge.

drewniana podłoga, drewniany barek

Wzory w stylu hygge

Wybierając wzory do aranżacji w stylu hygge, należy kierować się minimalizmem i prostotą. Wprowadzenie do wnętrza wielu krzykliwych motywów zaburzyłoby spokojną, zrównoważoną kompozycję. Najczęściej wybierane są akcenty geometryczne oraz motywy nawiązujące stylistyką do natury – między innymi drobne, kwiatowe wzory.

Naturalne materiały

Duńczycy w swoich aranżacjach stawiają głównie na materiały pochodzenia naturalnego, przyjazne środowisku, często pochodzące z recyklingu. Przede wszystkim we wnętrzach króluje naturalne drewno, na podłodze, meblach i elementach wykończeniowych. W świecie dodatków materiałami wykorzystywanymi najczęściej są: wełna, wiklina, len i rattan. Wełniane koce, wiklinowe kosze, zasłony z lnu czy puszysty dywan, sprawią, że wnętrze będzie bardziej przytulne i ciepłe.

Dekoracje i akcesoria

Bardzo ważnym elementem mieszkań w stylu hygge jest odpowiednie oświetlenie. Zgodnie ze skandynawskimi standardami, powinno być miękkie i klimatyczne. Zamiast stawiania na jedno, dominujące źródło światła, częstym rozwiązaniem jest wybranie kilku, nieco rozproszonych punktów. Przytulnego charakteru aranżacji dodadzą świece, lampiony i lampy ze światłem o miękkiej, ciepłej barwie. Puszyste koce i poduszki na komfortowych sofach, stworzą świetne miejsce do relaksu po długim dniu pracy. W stylu hygge istotnym zmysłem jest dotyk, dlatego przyjemne, miękkie tkaniny są strzałem w dziesiątkę! Projektując mieszkanie w stylu hygge, nie zapomnij o wyznaczeniu miejsca na relaks – może to być na przykład fotel, znajdujący się przy domowej biblioteczce. Idealnym elementem takiego kącika będzie kominek. Możesz zdecydować się na nowoczesne rozwiązania, takie jak kominek elektryczny lub przyjazny dla środowiska biokominek.

Aranżacja salonu

Według filozofii hygge, salon powinien być przede wszystkim miejscem spotkań z bliskimi i zacieśniania rodzinnych więzi. Jasne, komfortowe wnętrze, pełne przytulnych dodatków, idealnie sprawdzi się w tej roli. Duża, miękka sofa z poduchami i ciepłymi narzutami, na której swoje miejsce znajdą wszyscy członkowie rodziny, to świetne miejsce do codziennych rozmów. Istotną kwestią w duńskiej kulturze jest również wspólne celebrowanie posiłków, określane jako slow food. Postaw na wygodne krzesła, wykonane z naturalnych materiałów oraz stół – najlepiej drewniany, za którym zasiądą wszyscy Twoi bliscy. Ciesz się każdym wspólnym posiłkiem w miłej atmosferze.

brązowy fotel, kominek

Rodzinna kuchnia

W kuchni zdecydowanie dominują jasne barwy, rozświetlające wnętrze i powiększające przestrzeń. Oprócz tego, wcześniej wspomniane materiały pochodzenia naturalnego – szczególnie naturalne drewno. Możesz zdecydować się również na bielone drewno, aby stworzyć bardziej monochromatyczną, stonowaną aranżację. Ważnym elementem kuchni w stylu hygge jest ceramika oraz szklane słoiczki, w których znajdziemy ulubione przyprawy, wykorzystywane w rytuałach codziennego gotowania. Jadalne rośliny doniczkowe spełnią w kuchni nie tylko funkcję użytkową – wspaniale ożywią aranżację soczystą zielenią.

WNĘTRZA, W KTÓRYCH BĘDZIESZ SIĘ DOBRZE CZUŁ

Okres zimowy to idealny czas na wprowadzenie filozofii hygge do codziennego życia. Chcesz przenieść ten styl również do swojego wnętrza? Zaufaj wiedzy i doświadczeniu ekspertów z grupy NARYSUJEMY i zrealizuj z nami swój wymarzony projekt!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Skąd pochodzi nazwa hygge?

Nazwa stylu „hygge” oznacza w języku duńskim równowagę, dobrostan i wygodę. Właśnie dlatego aranżacje w stylu hygge charakteryzują się przytulnością i domowym ciepłem. Komfort mieszkańców jest najważniejszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę projektując wnętrze w stylu hygge. Dzięki temu mieszkanie staje się bezpieczną przystanią, miejscem wyciszenia kontrastującym ze zgiełkiem codziennego życia.

Jakie kolory w stylu hygge?

W aranżacjach hygge króluje jasna paleta barw oraz odcienie ziemi. Jasne barwy rozświetlają i powiększają optycznie przestrzeń, natomiast neutralne kolory natury wyciszają nas i zapewniają poczucie dobrostanu. Aby nieco urozmaicić stonowaną aranżację, dobrym pomysłem jest wprowadzenie naturalnej zieleni, w formie roślin doniczkowych.

Jakie dodatki będą pasowały do stylu hygge?

W doborze dodatków warto kierować się prostotą i zachować skandynawski minimalizm we wnętrzu. Ważnym elementem aranżacji w stylu hygge jest klimatyczne oświetlenie, jak lampy z ciepłym, przytłumionym światłem, lampiony lub świeczki. Na komfortowych sofach idealnie odnajdą się miękkie, puszyste poduszki, koce i narzuty, z pewnością ocieplą każde wnętrze. Nawiązania do natury, tak cenionej w stylu hygge, możemy wprowadzić poprzez rośliny lub drobne, kwiatowe wzory na dodatkach czy elementach wyposażenia.

Jakie materiały są wykorzystywane w aranżacjach hygge?

Przede wszystkim materiały pochodzenia naturalnego oraz pochodzące z recyklingu – dbanie o środowisko jest szczególnie ważne dla Skandynawów, co odzwierciedlają w aranżacjach hygge. Naturalne drewno jest głównym tworzywem mebli, elementem dodatków lub podłogi. Bawełna, len, rattan i wiklina zdobią mieszkania w formie zasłon, poduszek i dywanów.