Projektowanie wnętrza w stylu prowansalskim

salon z błękitną kanapą

Wnętrza z południa Francji

Prowansja kojarzy się z ciepłymi, słonecznymi dniami, urzekającym zapachem lawendy i przypraw oraz radosnym nastrojem. Inspirowany prostotą i radością z życia nurt prowansalski pozwala na uzyskanie efektownego, kameralnego wnętrza. Aranżując mieszkanie w tym stylu, należy przestrzegać kilku kluczowych wskazówek.

postarzane, białe meble

Prowansalskie wykończenia

Większość osób kojarzy styl prowansalski z białymi wnętrzami, ale w rzeczywistości tradycyjne domy tego rejonu mają kolorowe oblicze, które jest bezpośrednio związane z krajobrazem za oknem. Domy zbudowane są z jasnego wapienia, zwykle otynkowane i pomalowane na ciepłe, pastelowe kolory. Ściany barwione są naturalną, żółtą ziemią z kamieniołomów na południu Francji. Czasami nakłada się na nie również kredę, aby stworzyć ciekawą fakturę i rozjaśnić przestrzeń. Podłoga jest zwykle pokryta kamieniem lub terakotą, która jest chłodna i może zatrzymywać ciepło.

Kolory i wzory

Biel jest bez wątpienia jednym z kluczowych kolorów stylu prowansalskiego, ale równie popularne są pastelowe barwy, takie jak:

  • lawendowy fiolet,
  • błękit,
  • ciepła żółć,
  • oliwkowa zieleń.

Podłogi najczęściej pokryte są czerwonymi płytkami z terakoty, kremowym kamieniem lub płytkami porcelanowymi o nierównych krawędziach, które bezpośrednio nawiązują do kamienia naturalnego.

Francuskie meble

terakotowa kuchnia z piecem

Prostota w stylu prowansalskim najczęściej wyrażana jest poprzez stylistykę mebli. Poszczególne modele są starannie rzeźbione i wykonywane z orzecha lub drewna owocowego, co nadaje im nieco rustykalnego charakteru. Jednak znakiem rozpoznawczym dla prowansalskiego wystroju są te, które zostały pomalowane, a następnie wypiaskowane. Można nawet samodzielnie osiągnąć ten efekt, malując stare meble cienką, białą, niebieską lub fioletową farbą i szlifując je drobnym papierem ściernym. Co ciekawe, w prowansalskich aranżacjach wnętrz można wykorzystać również meble z kutego żelaza. Typowe dla tego stylu są także krzesła z plecionymi powierzchniami siedzisk, nawiązującymi do mebli ogrodowych lub tarasowych.

Dodatki i tekstylia

Urok i charakter stylu prowansalskiego można podkreślić ciekawymi, rustykalnymi dodatkami. Łóżka i stoły przykryte są zazwyczaj miękkimi, ręcznie tkanymi pokrowcami zwanymi „butties”. Dominują tkaniny bawełniane, żakardowe i moleskinowe w kolorach typowych dla regionu. Chętnie wykorzystuje się dodatki ceramiczne: misy, dzbanki i wazony w kolorze niebieskim, żółtym, białym i oliwkowym. Typowe motywy dekoracyjne są w pełni zintegrowane z najbardziej popularnymi akcentami prowansalskimi, takimi jak lawenda, oliwka, winogrona, kłosy i cykady, w meblach, tkaninach i ceramice. Wzory lawendowe dobrze wyglądają wyhaftowane na obiciach mebli kuchennych i poduszek lub na porcelanie i naczyniach kuchennych wyeksponowanych za szklanymi drzwiami oraz na półkach w skrzyniach i kredensach.

ceramika z motywem prowansalskim

Stylowe wnętrze w stylu prowansalskim

Zapraszamy do odkrycia uroku mieszkania w stylu prowansalskim! Nasz doświadczony zespół projektantów wnętrz z NARYSUJEMY pomoże Ci stworzyć piękne i funkcjonalne wnętrze, odzwierciedlające urok i ciepło prowansalskiego stylu. Dzięki naszemu profesjonalnemu podejściu do projektowania i aranżacji wnętrz, Twój dom nabierze wyjątkowego charakteru, tworząc atmosferę spokoju i elegancji. Skorzystaj z naszych usług, aby przekształcić swoje marzenia o stylu prowansalskim w rzeczywistość. Osiągnij harmonię i komfort w swoim nowym, urządzonym przez nas mieszkaniu w stylu prowansalskim. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie kolory nawiązują do wnętrz w stylu prowansalskim

Popularnymi kolorami używanymi do aranżacji wnętrz w stylu prowansalskim, są: biele, ciepłe pastele, piaskowe i kremowe żółcie, błękity, jasne zielenie, jasne róże, a także, oczywiście lawenda, ochra, oliwka i terakota.

Co wiąże się ze stylem prowansalskim?

Styl prowansalski pochodzi z Prowansji, regionu w południowo-wschodniej Francji, który słynie z łagodnego klimatu, kamiennych domów, pięknych krajobrazów i uprawy lawendy. Wnętrza prowansalskie powinny być wygodne, przyjazne i ciepłe z założenia. Przestrzeń wypełniają klasyczne meble i starannie dobrane elementy dekoracyjne.