Image Alt

Projektowanie wnętrza w stylu amerykańskim

aranżacja amerykańskiego salonu

Amerykańskie wnętrze 

Historia wnętrz amerykańskich to także opowieść o architekturze, kulturze i tradycjach ludzi z całego świata. W tym stylu widać wyraźnie wpływ koncepcji architektonicznych z krajów „Starego Świata” takich jak Francja, Anglia, Holandia, Niemcy i Szwecja, które kolonizowały obszar znany obecnie jako Stany Zjednoczone i Kanada. 

Tradycyjna architektura była często modyfikowana w celu dostosowania do warunków klimatycznych i materiałów dostępnych w każdym regionie rozległego kontynentu północnoamerykańskiego. Jednak to, co łączy wszystkie amerykańskie wnętrza, to nacisk  na wygodę, elegancję i rodzinne życie. Ten styl przeznaczony jest dla osób poszukujących ponadczasowego i ciepłego domu z nutą stylu kolonialnego.  

Cechy charakterystyczne 

salon w stylu glamour

Amerykańskie domy wyróżniają się znacznie swoją wielkością. Plany o powierzchni do 400 metrów kwadratowych są często regułą, a nie wyjątkiem. Zmieszczą się w nich typowe, przestronne salony, obszerne kuchnie z wyspami i stołami z szeregiem krzeseł. Sypialnie są również duże, ale często zaaranżowane kameralnie i klimatycznie.  

Organizowane są z oddzielnymi garderobami i łazienkami, maksymalizując funkcjonalność wnętrz. Dom oferuje również wiele przestrzeni, aby stworzyć wygodną i praktyczną oazę rodzinną, w tym biuro, część wypoczynkową i pralnię, co zapewnia dużą wygodę, swobodę i niezależność użytkowania. 

Przede wszystkim symetria 

Symetria jest podstawą aranżacji wnętrz w stylu amerykańskim, gdzie wiele mebli i przedmiotów jest zorganizowanych w uporządkowanym szyku. Na przykład, po obu stronach sofy powinny znaleźć się dwa fotele. Meble powinny być rozmieszczone symetrycznie naprzeciwko obowiązkowego kominka. Naczelnym punktem salonu w stylu amerykańskim jest obszerna kanapa lub narożnik w kształcie litery U lub L. Meble są najczęściej ustawione w centralnym punkcie pokoju.  

Paleta barw 

Amerykańskie wnętrza mają tendencję do neutralnej, ciepłej palety kolorów, w połączeniu białymi odcieniami, takimi jak: 

  • beż,  
  • krem,  
  • kość słoniowa.  

Kolory te tworzą kontrast z ciemną barwą drewna, która jest powszechnie stosowana na podłogach, ścianach (pod postacią boazerii) i meblach. 

Wykończenie wnętrz 

salon

Podłogi w amerykańskich wnętrzach nie różnią się zbytnio od tych w polskich domach. Mogą być wykonane z dowolnego materiału, jak drewno, ceramika, winyl czy wykładzina. Jednak, gdy skupimy się na tradycyjnych wykończeniach podłóg, to można dostrzec, że we wnętrzach amerykańskich domów dominuje drewno i kamień. Zastosowanie naturalnych materiałów tworzy we wnętrzu ciepłą i zachęcającą atmosferę. 

Ściany i sufity to duże powierzchnie, które stanowią tło kompozycji wystroju wnętrza. Tonacja powinna być utrzymana w jasnych odcieniach. Ściany i sufity często zdobione są tynkiem lub ozdobnymi, drewnianymi listwami. Elementy te, zwłaszcza na ścianach, pełnią nie tylko rolę dekoracyjną, ale także praktyczną. Do tych funkcji należy na przykład ochrona ścian przed uszkodzeniami mechanicznymi. Listwy przypodłogowe do wysokości oparcia krzesła, to typowy przykład praktycznej elewacji wewnętrznej. 

Meble i wyposażenie 

Wielu amerykańskich osadników było utalentowanymi stolarzami, którzy swoje umiejętności i doświadczenie w tworzeniu mebli przywieźli ze swoich ojczyzn. Ich konstrukcja miała być pierwotnie praktyczna i trwała. Z biegiem lat pojawiły się elementy artystyczne. Mówi się, że w historii meblarstwa Stanów Zjednoczonych można wyróżnić kilkanaście okresów stylistycznych. Meble spotykane w amerykańskich domach mają charakter wygodny i rustykalny. Wiele z nich cechuje się solidnym rozmiarem i eleganckim wykończeniem. Są one praktyczne i wytrzymałe. W kolorystyce mebli dominują beże, kremy i naturalne odcienie drewna.  

Dekoracje i dodatki 

Klasyczny styl amerykański oferuje bardzo dużo dekoracji i dodatków. Wnętrza wypełnione są ramami z obrazami i rodzinnymi zdjęciami. Są one ułożone tak, aby zdobiły centralne punkty pomieszczenia, takie jak ściany działowe i kominki, szczególnie te umieszczone na wprost od wejścia.  

Stwórz wnętrze razem z nami

Styl amerykański pozwala stworzyć imponujące aranżacje, szczególnie jeśli dysponujemy większym metrażem. Aby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń, warto skorzystać  z pomocy architekta wnętrz. Dzięki temu uzyskasz projekt dopasowany w zupełności do swoich potrzeb i preferencji. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jak urządzić amerykańską sypialnię?

Im większe łóżko, tym lepiej. Oprócz łóżka powinny się tam znaleźć szafki nocne po obu stronach łóżka, lampki, komody i szafy. W Stanach Zjednoczonych często preferowane są szafy wnękowe, które swoją budową i ustawieniem tworzą małą garderobę

Jaką paletę barw wybrać do aranżacji amerykańskiego wnętrza?

W stylu amerykańskim dominują jasne kolory ścian, takie jak beż, kość słoniowa, blady żółty i kremowy. Jednak, jeśli chodzi o meble, to przeważają te w ciemnych odcieniach – ciemne kolory drewna to cechy charakterystyczne dla mebli w tym nurcie.