Projektowanie wnętrz w stylu japońskim

fototapeta lasu bambusowego w łazience

Japoński minimalizm 

Wywodzący się z Japonii styl charakteryzuje się prostotą, skromnością i estetycznym rygorem, dzięki czemu idealnie nadaje się do małych przestrzeni. Wnętrze jest nie tylko funkcjonalne, ale również stanowi wyjątkowe sanktuarium w harmonii z naturą, idealne do wyciszenia. Jak urządzić mieszkanie w stylu zen? 

Projektowanie z klasą i prostotą 

Jedną z podstawowych zasad japońskiej aranżacji wnętrz jest minimalizm – znajdują się w niej wyłącznie niezbędne meble. Dlatego należy wybierać wyposażenie, które pełni określoną funkcję, a jednocześnie zajmuje jak najmniej miejsca. Wysokie okna niczym nie przysłonięte i otwarte tarasy pasują do tej przestrzeni – pozwala to na dostęp do jak największej ilości światła naturalnego, które powinno być nieco rozproszone i uzupełnione sztucznym. W tym celu idealnie sprawdzą się klosze wykonane z mlecznego szkła lub papieru ryżowego. We wnętrzach zen bardzo ważne jest również stosowanie naturalnych materiałów, takich jak:  

  • drewno,  
  • bambus,  
  • kamień,  
  • bawełna,  
  • jedwab, 
  • papier ryżowy. 

Styl zen – kolory i dekoracje 

wykładziny bambusowe w salonie

Kolorystyka we wnętrzach w stylu japońskim jest bardzo ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim ma znaczenie symboliczne. Idealnym kolorem bazowym jest biel. Zdecydowanie nie jest to miejsce dla jasnych tkanin, mebli i dodatków – dla tych elementów idealne są barwy ziemi, takie jak szary, beżowy, brązowy i zielony. Czerwień, która symbolizuje życie, a także róż, fiolet i purpura dostarczają energii. Jednak mocne akcenty kolorystyczne trzeba dobierać ostrożnie. Japońskie wnętrza chętnie korzystają z inspiracji naturą, dlatego warto wprowadzić zarówno pojedyncze rośliny, takie jak bonsai, jak i bukiety kwiatowe w wazonach. Wzornictwo jest chętnie stosowane w tego typu realizacjach – szczególnie w formie fototapety lub tapet naściennych.  

Pokój dzienny w stylu zen 

Z założenia salon w stylu zen to pomieszczenie sprzyjające relaksowi. W pokoju dziennym bardzo ważna jest równowaga między przestrzenią, a ilością przedmiotów w niej obecnych. Meble powinny być proste i ascetyczne – na pewno nie ma tutaj miejsca na wymyślne ozdoby i nadruki. Zamiast tego niech pojawią się geometryczne kształty i elegancka prostota form. Akcesoria muszą być starannie dobrane i oszczędnie stosowane. Maleńkie drzewka bonsai, kamienie lub piasek w szklanych słojach wprowadzą do pokoju poczucie połączenia z naturą. Stosowanie świec jest bardzo dobrym wyborem, przy tego typu realizacjach wprowadzają one przytulną i harmonijną atmosferę. Wskazane jest, by nie zasłaniać okien – warto wybrać zasłony zamiast rolet lub zastosować przesuwne maty bambusowe. 

Japoński styl w sypialni 

Meble do sypialni zen to odzwierciedlenie prostoty. Starannie wyselekcjonowane meble i dodatki zamieniają pokój w oazę sprzyjającą relaksowi i wypoczynkowi. Podłoga powinna być wygłuszona, najlepiej wykonana z drewna. Do wyciszenia pokoju chętnie wykorzystuje się wykładziny bambusowe. Łóżko stanowi centralną część pomieszczenia i najczęściej jest to materac ułożony na podłodze lub niskiej ramie. To także idealne miejsce na parawan – szczególnie ten przypominający shoji. Jeśli chodzi o wybór szafy, warto wybrać model z drzwiami przesuwnymi.  

Natura we wnętrzach zen 

bonsai w kamiennej donicy

W stylu japońskim ważną rolę odgrywa natura. Świadczą o tym kolory nią inspirowane, ale widać to także w innych aspektach. Związek z naturą dotyczy również materiałów i dekoracji. Dobrym pomysłem są elementy roślinne, np. bonsai czy drzewka wiśniowe w glinianych lub kamiennych donicach. Zarówno roślinność, jak i motywy kamienne oraz skalne bardzo korzystnie wpływają na wzbogacenie przestrzeni o naturalistyczny sznyt. Nie ma tu absolutnie miejsca na sztuczne elementy. Z tego powodu niedopuszczalne są substytuty drewna i tworzyw sztucznych, zwłaszcza kolorowych plastików. Podsumowując, preferowane są tu drewno, kamień, papier i bambus. 

Zaprojektuj wnętrze razem z nami

Skontaktuj się z nami, a my zrobimy wszystko, aby sprostać Twoim oczekiwaniom. Wspólnie z NARYSUJEMY zwizualizujesz swoje wnętrzarskie marzenia. Zespół naszych projektantów działa na terenie Warszawy i okolic, a online chętnie odmienimy przestrzeń w każdym zakątku Polski. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jak urządzić mieszkanie w stylu japońskim?

Aranżując wnętrza w stylu japońskim, najlepiej zacząć od dobrania odpowiedniej palety barw, których harmonia wpłynie pozytywnie i uspokajająco na domowników. Najlepsze będą odcienie ziemi – beż, czerń, biel oraz brąz. Wybierając dodatki, warto postawić na naturalistyczne akcenty, takie jak drzewka bonsai.  

Jak wprowadzić akcent naturalistyczny do wnętrz japońskich?

Naturalnymi akcentami przejawiającymi się we wnętrzach o stylistyce japońskiej są bez wątpienia rośliny. Warto wyposażyć mieszkanie w gliniane donice z drzewkiem wiśniowym, bonsai czy bambusem. Dodatkowo można stosować naturalne wyroby tekstylne takie jak bambusowe zasłony czy maty.