Rozdziały:
Styl indyjski – co go wyróżnia?
Ten charakterystyczny, orientalny styl przywodzi nam na myśl przemysł filmowy i rozsławiony na całym świecie – Bollywood. W każdej z tych produkcji zobaczymy eksplozję kolorów, różnorodność ozdób czy bogactwo ornamentów. Nurt indyjski wyróżnia się dominacją ciepłych, ognistych wręcz barw, mnogością oryginalnych elementów wystroju i niepowtarzalnym wzornictwem.
Różnorodność barw
Pomieszczenia urządzone w stylu indyjskim dla wielu mogą wydawać się nieco tandetne i kiczowate, biorąc pod uwagę cechujące je zestawienia kolorystyczne czy nietypowy dobór dekoracji. Trzeba natomiast przyznać, że w nurcie tym nie ma miejsca na nudę i minimalizm. Nie brakuje tu za to dużej ilości bibelotów, pamiątek czy dekoracji, które przez miłośnika uporządkowanych przestrzeni zostałyby uznane za zbędne.
Najistotniejszą cechą stylu indyjskiego jest swoiste bogactwo różnorodnych barw. Do aranżacji inspirujących, egzotycznych wnętrz stosuje się paletę zarówno zimnych, jak i ciepłych odcieni. Wystarczy przypomnieć sobie popularne w tej części Azji przyprawy – curry, anyż, kurkumę, pieprz cayenne czy gram masala. Odznaczają się one nieprawdopodobną barwnością, identycznie jest z kolorystyką indyjskich przestrzeni. Najpopularniejszymi odcieniami charakterystycznymi dla omawianego stylu są:
- wiśniowa, karmazynowa, szkarłatna czy pomidorowa czerwień,
- kasztanowy i hebanowy brąz,
- bursztynowy i miodowy oranż,
- jagodowy oraz lawendowy fiolet,
- głęboki burgund,
- butelkowa zieleń,
- granat.
W tego typu wnętrzach należy wdrożyć pewne rozwiązania, które pomogą nieco zrównoważyć odważną zdobniczość stylu. Tym samym, warto skontrastować ze sobą intensywniejsze oraz bardziej stonowane barwy – wtedy całość aranżacji będzie spójna i z pewnością przyjemniejsza w odbiorze.
Meble z naturalnego drewna
Meble w stylu indyjskim powinny być przede wszystkim solidnie wykonane z dbałością o najmniejszy szczegół. Masywne szafy i monumentalne komody posiadają tu zwykle zdobione fronty. Głównym surowcem wykorzystywanym do produkcji mebli wpisujących się w estetykę tego nurtu jest oczywiście drewno. Wybiera się zazwyczaj takie odmiany drewna jak:
- palisander,
- mahoń,
- akacja indyjska,
- wenge.
Tworzywa te z uwagi na swoją niezwykłą wytrzymałość są bardzo drogie, jednak we wnętrzach inspirowanych stylem indyjskim można z powodzeniem zastosować ich imitacje. Oprócz typowo sypialnianych mebli, w indyjskich przestrzeniach zobaczymy niskie stoły o ciemnym odcieniu i ozdobnych nogach, regały czy łóżka z baldachimami.
W tak urządzonym salonie świetnie sprawdzi się tapicerowana kanapa w mocnym, wyrazistym kolorze oraz wygodny fotel. Niezwykle pożądane są tu także elementy wystroju wykonane samodzielnie, np. pojemne kufry i skrzynie, które zwykle stawia się w sypialni tuż przed łóżkiem. Mogą one nie tylko pełnić rolę praktycznego schowka, ale również komfortowego siedziska.
Bogactwo dekoracji i ornamentów
Cechą, która niewątpliwie wyróżnia styl indyjski jest dekoracyjność. Ciekawe, kolorowe ornamenty widujemy już na ścianach tak zaaranżowanego wnętrza. Popularne są tutaj patchworkowe płytki czy kafelki z motywem paisley. Sprawdzą się także wzorzyste tapety z roślinnymi deseniami. Takie przestrzenie nie mogą obyć się bez elementów dekoracyjnych, jakie nawiązują do kultury Półwyspu Indyjskiego. Z pewnością znajdziemy tutaj:
- drewniane bądź pozłacane figurki przedstawiające zwierzęta, np. słonie czy tygrysy,
- obrazy ilustrujące orientalne przyprawy,
- miedziane wazony,
- mozaikowe naczynia,
- ozdobne czajniki,
- tkaniny z motywem mandali, np. chusty czy narzuty,
- kolorowe poduszki,
- zapachowe świece i kadzidełka,
- ażurowe parawany,
- misy ozdobione hinduskimi wzorami,
- ręcznie wyplatane kosze.
Wybór odpowiedniego oświetlenia
W pomieszczeniach zaprojektowanych w stylu indyjskim liczy się przede wszystkim nastrojowość i przytulny klimat. Zamiast dużego żyrandola, który będzie źródłem mocnego i intensywnego światła, wybierajmy raczej oświetlenie punktowe. Doskonałym rozwiązaniem będą lampy z ażurowymi kloszami utrzymane w estetyce nurtu. Świetnie, jeżeli znajdziemy także klosze wykonane z wielobarwnych, szklanych kawałków, dzięki czemu w łatwy sposób osiągniemy efekt rozproszenia. Warto pomyśleć także o lampionach, naturalnych świecach i kominkach z olejkami eterycznymi, które dodatkowo podkreślą orientalny charakter wnętrza.
Twój dom zasługuję na wyjątkowy design
Mieszkanie w stylu indyjskim to aranżacja wprost stworzona dla miłośników Orientu. Spotkamy się tu z niebywałą eksplozją barw, kunsztownymi meblami czy różnorodnością dekoracji. Marzy Ci się przestrzeń urządzona w duchu tego nurtu? Z pomocą projektantów NARYSUJEMY stwórz niebanalne wnętrze, które wyrazi Ciebie! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.
Najczęściej zadawane pytania
Jakie elementy wyposażenia wybrać do indyjskiego wnętrza?
Styl indyjski znany jest z zamiłowania do naturalnych materiałów oraz ręcznie wykonywanych przedmiotów. Do tak zaaranżowanego wnętrza powinniśmy wybierać więc drewniane, masywne szafy, stoły czy komody. Wspaniale prezentować się będzie również łóżko z baldachimem w sypialni czy tapicerowana kanapa o intensywnym odcieniu umieszczona w salonie.
Jakie oświetlenie sprawdzi się w stylu indyjskim?
Aranżując mieszkanie w duchu tego nurtu zapomnijmy o jednym – dużym źródle światła. Skupmy się na punktowym oświetleniu, np. lampach lub naturalnych świecach, które w subtelny sposób rozświetlą pomieszczenie i stworzą w nim niepowtarzalny klimat. Wybierając oświetlenie, zwróćmy także uwagę na specyficzne klosze złożone z wielobarwnych kawałków szkła, które spektakularnie odbijają padające na nie światło.