Image Alt

PROJEKTOWANIE WNĘTRZ KROK PO KROKU

przytulne wnętrze

TWORZENIE WYMARZONEGO WNĘTRZA

Na samą myśl o urządzeniu mieszkania ogarnia cię niechęć? Nie wiesz na co zwrócić uwagę? W głowie kłębi się za dużo myśli, które nie pozwalają Ci zdecydować, co zrobić na początku, a co pozostawić na sam koniec? Dzięki temu artykułowi dowiesz się, od czego zacząć, na co zwrócić uwagę i jakich błędów nie popełniać, aby przystąpić do tworzenia swojego wnętrza z siłą, która napędzi cię do działania, a niepewność zamieni w ekscytację.  

zestawienie dwóch, kontrastujących stylów

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Pierwszą i podstawową rzeczą, od jakiej należy zacząć tworzenie aranżacji wnętrz, jest ustalenie priorytetów. Przed podjęciem prac, dobrze jest zadać sobie kilka z pozoru łatwych pytań, które nie tylko pozwolą przenieść wizję mieszkania z głowy pełnej pomysłów na kartkę papieru, ale również stworzą podstawę, na której będzie bazował cały projekt. Warto poświęcić chwilę, aby przeanalizować własne potrzeby i oczekiwania względem powstającego mieszkania. Oto kilka najważniejszych pytań, które pomogą łatwiej przebrnąć przez proces tworzenia fundamentów aranżacji wnętrza:    

 • Lubię stonowane czy jaskrawe kolory?  
 • Bez czego nie wyobrażam sobie swojego mieszkania?  
 • Gdzie spędzam najwięcej czasu?
 • Odwiedza mnie duża liczba gości, czy mały stół w kuchni w zupełności wystarczy?  
 • Co bezdyskusyjnie nie ma prawa bytu w moim domu?  
 • Automatyczna suszarka na pranie czy tradycyjne sznurki?  
 • Wanna czy prysznic?  
 • Lubię zmiany i cykliczne przemeblowania czy cenię sobie stałość wystroju?

Kilka, teoretycznie łatwych pytań, uporządkuje myśli kłębiące się w głowie i ukształtuje odpowiedni tor, który pozwoli stworzyć projekt mieszkania, spełniający wszystkie potrzeby domowników oraz wyrazi ich poprzez stworzony klimat wnętrz. 

ZDEJMOWANIE MIARY MIESZKANIA

Chociaż urocze poduszki i wazony przyciągają wzrok w witrynach sklepów, to jeszcze nie jest odpowiedni moment na tego typu zakupy. Nadszedł czas na użycie miarki, ołówka i kartki. Zrobienie dokładnych pomiarów urządzanego mieszkania, jest bardzo ważnym etapem prac. Warto, w miarę swoich możliwości, narysować projekt każdego pomieszczenia, nanosząc dokładne wymiary każdej ściany. Należy pamiętać, aby uwzględnić nie tylko okna oraz drzwi, ale także kratki wentylacyjne, grzejniki, wszelkiego rodzaju instalacje czy wnęki.  

W POSZUKIWANIU INSPIRACJI

Mając już podwaliny, na których powstawać będzie nasz projekt mieszkania, wybierzmy styl, w jakim utrzymana będzie cała aranżacja. Można podejść do tego na kilka różnych sposobów, czerpiąc swoje inspiracje z przedmiotu, który będzie sercem całego pomieszczenia, np. rzeźby lub pamiątkowego zdjęcia. Niektórzy, projektując swoje wnętrza, decydują się na przewodnią tkaninę, która dominuje nad innymi materiałami w domu, a odniesienie do jej struktury bądź charakterystycznego koloru, uwzględnione zostaje na różnych, nie zawsze oczywistych, płaszczyznach. Inspiracje możemy odnaleźć również w bardziej tradycyjny sposób, przeglądając strony internetowe czy magazyny ze zdjęciami wnętrz, zagłębiając się w charakterystykę stylów używanych w aranżacjach.

Do tematu wystroju mieszkania można podejść też bardziej ogólnikowo, decydując jedynie, czy chcemy utrzymać projekt w jasnych, ciepłych barwach, czy może wolimy ciemne i zimne kolory. Szukając inspiracji, należy pamiętać, kto będzie korzystał z urządzonego domu. W mieszkaniu w stylu industrialnym, z kamiennymi bądź betonowymi, ścianami i podłogami, w których dominują szarości, nie odnajdą się rodziny z dziećmi, wymagające bezpiecznych i ciepłych wnętrz. Decydując o stylu, w jakim powstanie aranżacja, należy kierować się nie tylko upodobaniami czy modą, która bardzo szybko przemija, ale również stylem życia mieszkańców.  

ROZMIESZCZENIE MEBLI

Po określeniu potrzeb domowników, zmierzeniu ścian oraz wybraniu wymarzonego stylu, nadszedł czas na rozmieszczenie mebli i urządzeń w pomieszczeniach. To również można zrobić na różne sposoby. Układ funkcjonalny wnętrza może powstać za pomocą ołówka, linijki i papieru milimetrowego, na którym stworzymy projekt mieszkania, mebli oraz sprzętów, zachowując niezmienioną skalę. Jest to sposób bardzo pracochłonny i wymagający dużych nakładów czasowych, szczególnie dla osób niemających na co dzień styczności z tego typu zajęciami.

Wizualizację mieszkania można stworzyć również w specjalnych programach. Korzystając z tego sposobu, uzyskamy efekty pracy zdecydowanie szybciej, a ewentualnie popełniony błąd zostanie naprawiony w kilka sekund, bez konieczności tworzenia wszystkiego na nowo. Na rynku znajduje się wiele darmowych programów, które z reguły mają bardzo ograniczony zasób mebli czy akcesoriów.

Obydwa te sposoby dają możliwość stworzenia tylko przybliżonej wizualizacji mieszkania, więc nie posłużą jako profesjonalny projekt, który można uzyskać współpracując z projektantem, ale pozwolą uporządkować ogólny plan powstający w naszych głowach. 

rzut planu mieszkania

KABLE, RURY I GNIAZDKA

Po rozplanowaniu układu mebli i urządzeń w mieszkaniu, należy przejść do następnego kroku, jakim jest zaplanowanie instalacji. Niezwykle ważne jest policzenie ilości gniazdek, potrzebnych do sprawnego funkcjonowania przewidzianych urządzeń oraz dołożeniu kilku dodatkowych, aby uniknąć późniejszego zamieszania z odłączaniem np. zmywarki, aby skorzystać z miksera lub plątaniem się w kablach od przedłużaczy. Na tym etapie ważne jest również rozplanowanie oświetlenia w pomieszczeniach. Z reguły przyjmuje się zasadę, że w każdym z nich powinny znajdować się trzy warstwy źródeł światła:   

 • ogólne,  
 • zadaniowe,  
 • dekoracyjne.  

Oświetlenie ogólne ma za zadanie, przede wszystkim, dbać o harmonijne rozprowadzenie światła w całym mieszkaniu. Ważne jest, aby jego intensywność i barwę dobrać bezpośrednio do przestrzeni, w której będzie się znajdowało, tak aby w sypialni zbyt rażące światło nie wpływało negatywnie na jakość snu, a w domowym biurze nie zabrakło jasnego oświetlenia niezbędnego do pracy.  

Światło zadaniowe, jak sama nazwa wskazuje, ma określoną rolę do spełnienia. Powinno doświetlać konkretny obszar, aby ułatwić domownikom codzienne funkcjonowanie. W kuchni punktowym źródłem światła będą, np. dodatkowe żarówki nad blatem roboczym, a w sypialni – lampka przy łóżku, która ułatwi wieczorne czytanie.   

Dekoracje świetlne, których celem jest wyeksponowanie poszczególnych elementów wnętrza, świetnie odnajdą się w każdej aranżacji.     

klimatyczna lampka nocna

LISTA WYDATKÓW

Po rozplanowaniu rozmieszczenia mebli i instalacji, pojawił się już ogólny zarys projektowanego mieszkania, nadeszła więc pora na określenie budżetu. Tworzenie listy wydatków najlepiej zacząć od rozeznania w wycenach firm remontowych. Budżet najłatwiej rozpisać, robiąc tabelę, przy użyciu Excela, uwzględniając w niej zarówno zakres prac do wykonania, jak i koszt mebli czy dekoracji. Warto stworzyć jak najdokładniejszą rozpiskę wszystkich elementów, wymagających nakładu finansowego, aby kosztorys miał faktyczne odwzorowanie w rzeczywistości. Dobrym sposobem, który minimalizuje ryzyko popełnienia błędu, jest tworzenie budżetu, skupiając uwagę na każdym aranżowanym pomieszczeniu z osobna.   

SZAFA DĘBOWA CZY Z PŁYTY?

Mając określone potrzeby, styl oraz zaplanowany budżet, który można przeznaczyć na aranżację mieszkania, pora na znalezienie faktycznych struktur, mebli i dekoracji, które nadadzą charakter wnętrzom. Na tym etapie może się okazać, że aby zmieścić się w wyznaczonych ograniczeniach finansowych, należy zrezygnować z nowoczesnej lodówki, sterowanej telefonem, na rzecz tradycyjnej lub przeciwnie, nieoczekiwanie okaże się, że wystarczy funduszy na wymarzony obraz do jadalni.  

Piękne i funkcjonalne pomieszczenia

Urządzanie mieszkania to bardzo czasochłonne zajęcie, szczególnie dla osób, które dopiero szukają swojego stylu. Warto zasięgnąć porad profesjonalnych projektantów z NARYSUJEMY, którzy uwzględniając potrzeby oraz marzenia mieszkańców, stworzą funkcjonalne i niepowtarzalne wnętrze, które zaprezentują Ci w formie fotorealistycznych wizualizacji. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Od czego zacząć projektowanie mieszkania?

Urządzanie wnętrza najlepiej rozpocząć od przeanalizowania naszych potrzeb oraz oczekiwań względem domu. Zabieg ten, choć często pomijany, jest niezwykle ważny, gdyż daje możliwość uporządkowania naszego wyobrażenia wymarzonej aranżacji.

Czy muszę wybierać konkretny styl projektując mieszkanie? 

Nurty wnętrzarskie są tylko wskazówkami, dzięki którym łatwiej jest dobrać pasujące do siebie elementy wystroju. Nie musimy obawiać się łączenia różnych stylów. Decydując się na nowoczesną kanapę, możemy dobrać do niej dodatki inspirowane Prowansją i dzięki temu stworzyć swoją własną, niepowtarzalną aranżację.

Gdzie znajdę pomoc w urządzaniu wnętrz?

Profesjonalni projektanci z załogi NARYSUJEMY, dzieląc się swoją wiedzą i pasją, pomogą Ci stworzyć unikalny wystrój, odzwierciedlający charakter domowników. Doświadczeni architekci urzeczywistnią Twoje potrzeby, komponując aranżację specjalnie dla Ciebie.