POKÓJ ZABAW DLA DZIECKA W TWOIM DOMU

pokój zabaw dla dziecka na poddaszu, ścianka wspinaczkowa w pokoju

MIEJSCE DO ZABAWY DLA DZIECKA

Pokój zabaw to miejsce, w którym dzieci powinny czuć się przede wszystkim bezpiecznie. Pomieszczenie to powinno zachęcać do zabawy i pod każdym kątem być atrakcyjne dla dzieci. Każdy, kto posiada trochę wolnej przestrzeni, powinien zdecydować się na wykorzystanie jej w ten sposób, bowiem pokój zabaw oddzielony od części sypialnianej dziecka to wiele zalet, nie tylko względem naszej pociechy, ale również nas samych. Poznaj nasze wskazówki i inspiracje.

Zalety urządzenia pokoju zabaw w domu

Podstawową zaletą płynącą z urządzenia osobnego pokoju zabaw jest fakt, iż daje nam on ogromny komfort na przykład, kiedy spodziewamy się gości. Dużą zaletą jest również możliwość uniknięcia rozrzuconych zabawek w częściach wspólnych domu, a sam pokój dziecka wydaje się czystszy i schludniejszy, kiedy nie jest zagracony niezliczoną ilością dziecięcych akcesoriów. Pokój zabaw szczególnie sprawdzi się przy dwójce dzieci, bowiem kiedy pociechy są w różnym wieku, posiadają różne pory zasypiania, a to może wiązać się z niechcianymi pobudkami. Aby tego uniknąć, warto zainwestować w pokój zabaw. Wówczas, gdy jedno dziecko będzie spało we wspólnym pokoju, drugie będzie mogło bawić się do woli w przestrzeni zabaw.

dodatkowe atrakcje w bawialni o dużym metrażu

Kolorystyka ścian

Z racji tego, iż w pokoju zabaw znajdować się będzie wiele kolorowych zabawek i elementów wyposażenia, kolor ścian powinien być neutralny i jasny. Powinieneś również zrezygnować z malowania wszystkich ścian na kontrastowe kolory bądź wykładanie tapety o jaskrawych wzorach. Taki zabieg może wpływać na samopoczucie Twojego dziecka. Jeśli jednak lubisz ostre, żywe barwy pomaluj jedną ze ścian na ulubiony kolor, a resztę pozostaw w tonacji neutralnej. Idealnym rozwiązaniem na ożywienie przestrzeni zabaw będzie wypełnienie jasnych ścian na przykład naklejkami ściennymi z ulubionymi motywami z bajek Twojego dziecka. Wspomniane wcześniej tapety o jaskrawych wzorach dobrze sprawdzą się na jednej ze ścian. Priorytetem podczas doboru odpowiedniej tapety powinien być dla Ciebie materiał, z jakiego została ona wykonana, a najlepszym wyborem będą takie ze zmywalną powierzchnią. Pozwoli to na zachowanie czystości i porządku w bawialni, bowiem nawet najtrudniejsze zabrudzenia z łatwością zmyjesz przy pomocy ściereczki i płynu czyszczącego.

Wyposażenie pokoju zabaw dla dzieci

Podstawowym wyposażeniem bawialni są praktyczne, funkcjonalne meble z pojemnymi szafkami na zabawki. Warto też zainwestować w duże szafy, które będą służyć jako przechowalnia nieużywanych już zabawek, a także w komody i niskie szafki, do których dziecko będzie miało łatwy dostęp podczas zabawy. W małych szafkach najlepiej umieścić wszystkie akcesoria i zabawki, jakimi maluch najczęściej się bawi. Praktycznym rozwiązaniem będzie także wyposażenie bawialni w pudełka i kosze, do których będzie można schować mniejsze zabawki bądź posegregować je według rodzaju. Dzięki temu unikniemy bałaganu oraz szybciej znajdziemy w danej chwili potrzebne zabawki.

Zaraz po doborze odpowiedniego koloru ścian kolejnym ważnym aspektem podczas urządzania pokoju zabaw jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Bawialnie należy wyposażyć w lampę sufitową dająca dużą ilość jasnego światła o ciepłej barwie, dodatkowo pokój wyposażyć można w ozdobne kinkiety ścienne bądź taśmy LED czy też ozdobne lampki. Ciepła barwa źródła światła wprowadzi przytulny i miły nastrój, dzięki czemu Twoje dziecko będzie czuło się bezpiecznie i komfortowo.

mały namiot, pokój zabaw

Świetnym pomysłem na dekoracje strefy do zabawy dla dziecka będzie wypełnienie pokoju dywanami, mogą to być również kolorowe maty lub piankowe puzzle. Jeśli Twoje pomieszczenie przeznaczone pod bawialnie posiada duży metraż, koniecznie wzbogać je dodatkowym wyposażeniem, takim jak:

  • huśtawki,
  • zjeżdżalnie,
  • klimatyczne namioty w stylu boho,
  • czy nawet ściankę wspinaczkową.

Pamiętaj jednak, aby zachować bezpieczeństwo i zamontować materace, które będą łagodzić ewentualne upadki.

Propozycje aranżacji w oparciu o metraż

Aranżacja bawialni w dużej mierze uzależniona jest od metrażu pomieszczenia, jakim dysponujemy. Zarówno z małej, jak i dużej przestrzeni da się wyczarować cuda, lecz im większa przestrzeń, tym więcej możliwości. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych rozwiązań na urządzenie pokoju zabaw w miejscach o różnych metrażach.

Bawialnia dla dzieci w małym mieszkaniu w bloku

W małym mieszkaniu w bloku bardzo ciężko znaleźć osobne pomieszczenie, które będzie pełniło funkcję pokoju zabaw, ale mamy na to swoje sposoby. Idealnym rozwiązaniem będzie podzielenie pokoju dziecka na strefy, między innymi strefę wypoczynku, w której znajdzie się łóżko i meble, strefę nauki, gdzie umieścimy biurko i niezbędne elementy biurowe, oraz strefę zabawy, w której to właśnie Twoje dziecko będzie mogło szaleć do woli. Aby oddzielić strefę zabawy od reszty pokoju, warto zainwestować w zasłonkę lub parawan.

Mała bawialnia w domu

Małą bawialnię w domu najlepiej zaopatrzyć w niskie komody i szafki, na których wyeksponujesz zabawki najczęściej używane przez Twoje dziecko, oraz szafę, do której schowasz nieużywane w danym czasie zabawki. Ważne, aby meble były dopasowane do wzrostu dziecka, by mogło ono z łatwością dosięgać do przedmiotów. Jeśli posiadasz większą przestrzeń, interesującym urozmaiceniem będzie zamontowanie na ścianie ścianki wspinaczkowej dla malucha bądź pomalowanie całej ściany farbą tablicową, dzięki której Twoje dziecko będzie miało możliwość rysowania kredą po całej powierzchni ściany. Pozwoli to na rozwój kreatywności i zdolności motoryczno–ruchowych. Idealnym pomysłem będzie wyposażenie pokoju zabaw w malutkie biurko bądź stoik z krzesełkami, tworząc tym samym kącik do rysowania i tworzenia prac plastycznych.

Bawialnia dla dzieci na poddaszu

Pokój zabaw na poddaszu to bardzo dobry pomysł, pomimo niskich skosów można w ciekawy sposób wykorzystać tę przestrzeń. Pod skosami najlepiej stworzyć kącik do rysowania i tworzenia prac plastycznych, idealnie sprawdzą się tutaj niziutkie stoliki z małymi krzesełkami bądź pufami. W przypadku, gdy skosy i ścianki kolankowe znajdują się wyjątkowo nisko, warto pomyśleć o meblach na wymiar. Jeśli przestrzeń przeznaczona na pokój zabaw jest duża, warto umieścić w centralnej części pokoju indiańskie tipi, w którym dzieci będą mogły urządzić swoją tajną bazę.

pokój zabaw, hamak w domu

Jak zadbać o porządek w bawialni?

Każdy rodzic świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że dzieci potrafią narobić niezłego nieporządku. Im więcej zabawek dziecko posiada, tym większy bałagan może powstać, dlatego warto zadbać o to, aby dawkować ilość dostępnych w danym czasie zabawek: część z nich powinna znajdować się w szafie, a część powinna zostać przeznaczona do rzeczywistego użytku. Dzięki temu dziecko nie znudzi się po chwili daną zabawką, a Ty unikniesz chaosu w bawialni. Warto również wyposażyć kącik zabaw w pudełka i kosze na zabawki oraz przeprowadzić segregację zabawek, co pozwoli na zachowanie porządku.

STWÓRZ FUNKCJONALNE I PIĘKNE WNĘTRZE

Brakuje Ci czasu na stworzenie wymarzonej bawialni? Szukasz pomysłu na innowacyjne rozwiązania, mające wpływ na rozwój Twojego dziecka? Jeśli tak, to skontaktuj się z naszymi specjalistami z NARYSUJEMY którzy dołożą wszelkich starań, aby sprostać Twoim wymaganiom. Zbuduj z nami wnętrza marzeń!