Pokój nastolatka — porady i wskazówki

kolorowe pufy, szara sofa, szare ściany

Własna przestrzeń do nauki odpoczynku i zabawy

Projektowanie wnętrza, w którym odnajdzie się nastolatek to zadanie, które wymaga dużych pokładów kreatywności i niestandardowych pomysłów. Potrzeby nastolatka bywają zmienne. Czasem potrzebuje on miejsca, w którym może wyrazić siebie, a czasem spokojnego zacisza do naładowania baterii. Zabiegany nastolatek potrzebuje przestrzeni, w której łatwo będzie utrzymywać porządek. Przeczytaj kilka sprawdzonych porad, jak stworzyć wymarzony pokój dla nastolatka?

białe meble, drewniana podłoga

Słuchaj głosu młodego pokolenia

Nastolatek wciąż intensywnie poszukuje swojego Ja, co jest naturalnym, chociaż często niełatwym procesem. Rodzic powinien pozostawić dziecku dużo swobody i pozwolić samodzielnie podejmować decyzje, co do aranżacji wnętrza. Narzucenie młodemu człowiekowi własnego zdania nie będzie najlepszym pomysłem. Zmianę wystroju warto potraktować jako możliwość wzajemnego poznania się oraz rozmowy, której celem będzie zgłębienie nastoletnich pasji i zainteresowań. Zaspokojenie potrzeb nastolatka powinno być kluczowym aspektem projektowania wnętrza pokoju. Jeśli jego największą pasją jest sport – warto zainwestować w sprzęt do ćwiczeń. Jeśli bliżej mu jest do muzyki, w pokoju może znaleźć się profesjonalne nagłośnienie. Dzięki temu, młody człowiek będzie chętnie przebywał w swoim pokoju, który stanie się dla niego odskocznią od codzienności i domowym azylem.

Pokój nastolatka od czego zacząć?

Pokój młodego człowieka powinien być funkcjonalny. Nieocenione są półki, szafki i szuflady, w których nastolatek może przechowywać swoje drobiazgi i cenne rzeczy, związane z aktualnym hobby. Doskonale sprawdzi się tutaj narożna szafa, która cechuje się dużą pojemnością. Równie trafnym wyborem będzie otwarty regał, który pozwoli na wyeksponowanie płyt z grami lub muzyką, książek i planszówek. Dla wciąż uczącego się młodego człowieka, koniecznym wyposażeniem jest biurko z fotelem obrotowym. Stanowisko pracy z komputerem i przyborami szkolnymi pozwolą nastolatkowi na spokojne przyswajanie wiedzy. Klasyczne łóżko warto zastąpić rozkładanym narożnikiem lub kanapą, na której rozsiądą się znajomi i przyjaciele właściciela pokoju. Nie możemy zapominać o tym, że życie towarzyskie jest jednym z najważniejszych aspektów życia młodego człowieka.

Wybór odpowiedniego koloru

Brak ograniczeń, swoboda i szaleństwo to pojęcia, które nieodłącznie wiążą się z okresem dorastania. Z tego względu nie ma określonego koloru, który powinien dominować w pokoju nastolatka. Co więcej, aranżacja wnętrza może stanowić jedyną w swoim rodzaju okazję do tego, aby zabawić się wystrojem i wypróbować niestandardowe połączenia kolorystyczne. Ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie na ścianach ozdobnych pasów, linii i innych wzorów geometrycznych, które nadadzą wnętrzu dynamiki. W pokoju nastolatka doskonale sprawdzą się pastelowe, żywe barwy, które pobudzą do działania i dodadzą energii. Przestrzeń może ożywić również tapeta z wzorami, indywidualnie dopasowanymi do potrzeb nastolatka. Nie bójmy się nietuzinkowych rozwiązań i pozwólmy, aby to młody człowiek decydował o wystroju wnętrza. Z pewnością dzięki temu będzie czuł się znakomicie we własnym pokoju.

żółte ściany, białe meble

Indywidualność we wspólnym pokoju

Pokój dzielony z rodzeństwem może jednoznacznie pokrzyżować plany nastolatka na indywidualnie dopasowany wystrój wnętrza. Niejednokrotnie warunki mieszkaniowe nie pozwalają na zapewnienie dzieciom osobnych pokoi, jednak dzięki sprytnym rozwiązaniom wciąż możemy dać młodemu człowiekowi przestrzeń do wyrażenia siebie. Sposobem na zyskanie nieco więcej miejsca jest wybór piętrowego łóżka. Osobne biurka pozwolą dzieciom na efektywną pracę nad zadaniami domowymi oraz naukę. W ostateczności, gdy blat również musi być dzielony między rodzeństwem, warto zadbać o osobną komodę dla każdego z nich. Dla nastolatka niezwykle ważna jest intymność, jednak jak zadbać o nią, gdy w tym samym pomieszczeniu znajduje się starsze lub młodsze rodzeństwo? Rozwiązaniem może być przesuwany parawan lub kotara, która pozwoli na odgrodzenie części pokoju. W ten sposób nastolatek zyska nieco więcej prywatności.

Dekorowanie pokoju dla nastolatka

Dla młodego człowieka ogromnie ważne są elementy dekoracyjne, bo to właśnie z ich pomocą może wyrazić siebie. Dlatego aranżując wnętrze, należy pamiętać o dobrze dobranych:

  • obrazach,
  • plakatach,
  • roślinach,
  • przedmiotach w stylu vintage,
  • ozdobach wykonanych własnoręcznie.

To właśnie dzięki takim dodatkom można stworzyć w pokoju niesamowity klimat. W aspekcie dekorowania młodzież najczęściej czerpie inspirację z portali społecznościowych, takich jak Pinterest. Dla młodych ludzi szczególnie cenne mogą być rzeczy, które nie zostały masowo wyprodukowane. Dlatego w ich pokojach sprawdzą się szczególnie przedmioty z duszą w stylu vintage, znalezione na wyprzedaży antyków. Okazją do wyrażenia siebie mogą być również ozdoby wykonane własnoręcznie. Meble oraz dekoracje typu DIY będą szczególnie pożądane w pokoju nastolatka.

szara ściana, białe meble

Projekt, który zaskoczy Ciebie i Twojego nastolatka

Wystrój pokoju to niezwykle ważna sprawa dla wszystkich nastolatków. Dlatego warto powierzyć ją zaufanym specjalistom z branży projektowania wnętrz. NARYSUJEMY to miejsce, w którym znajdziesz profesjonalną pomoc podczas aranżacji wnętrz. Dzięki ogromnemu doświadczeniu w pracy z klientami w Warszawie oraz całej Polsce, stworzymy miejsce z duszą, które pozwoli Tobie lub Twojemu nastolatkowi na wyrażenie siebie.