Nowoczesny pokój młodzieżowy

strefa nauki w pokoju nastolatka

Funkcjonalne strefy

Pokój młodzieżowy to przestrzeń bardzo wymagająca. Musi spełnić wiele funkcji. Dla młodego człowieka jest to miejsce zarówno do nauki, wypoczynku, jak i do spotkań towarzyskich. Aby rozpocząć projektowanie pokoju młodzieżowego, należy na początek wyodrębnić niezbędne strefy:

  • sypialni,
  • nauki,
  • relaksu i rozrywki,
  • przechowywania.
łóżko jako miejsce spotkań towarzyskich

Strefa sypialni

W zależności od metrażu pokoju, należy dobrze przemyśleć kwestię wyboru łóżka. W małych pomieszczeniach dobrze sprawdzi się pojedyncze łóżko. Innym rozwiązaniem może być łóżko piętrowe, połączone z biurkiem. To rozwiązanie pozwala na oszczędność miejsca. Warto także rozważyć łóżko w regale. Jest ono chowane do szafy a zatem nie zajmuje miejsca na podłodze. Jeśli dysponujemy większą przestrzenią, możemy pozwolić sobie na duże łóżko lub rozkładaną kanapę. Jeśli mamy taką możliwość, możemy rozważyć łóżko na wysokiej skrzyni z szufladami lub schowkami. Szuflady dają nam przestrzeń do przechowywania rzeczy sezonowych lub związanych z pasją nastolatka. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż uporządkowuje pokój. Łóżko nastolatka jest także miejscem spotkań towarzyskich. Nie może zabraknąć tutaj fantazyjnych poduszek, miękkich koców czy nawet kolorowych girland. Ciekawym rozwiązaniem może być zagłówek łóżka z wysuwanymi półkami. Taki zagłówek można potraktować jako półkę na książki lub na lampkę nocną.

Strefa nauki

W strefie nauki wszystko musi być funkcjonalne. Blat biurka powinien pomieścić zarówno laptopa, jak i dodatkowy monitor. Na biurku niezbędne jest miejsce na książki, notatki i inne drobiazgi. Dobrze byłoby, aby biurko wyposażone było w dodatkowe szafki z szufladami, pozwalające na przechowywanie podręczników. Dlatego warto rozważyć biurko narożne. W pokojach, w których zdecydowanie jest mało miejsca, można zamontować do ściany składany blat lub szeroką półkę. Taka półka jest z reguły węższa, więc nie zajmuje miejsca. Może pełnić swoją funkcję zarówno w strefie nauki, jak i relaksu. Dodatkowo pomalowany farbą tablicowo – magnetyczną fragment ściany, będzie oryginalnym elementem wystroju. Jednocześnie pozwoli to na przymocowanie dodatkowych notatek, uporządkowując pokój.

Bardzo ważnym elementem w pokoju nastolatka jest dobór fotela. Dobrze byłoby, gdyby nastolatek usiadł w nim przed zakupem. Powinien on być dopasowany do wzrostu i budowy ciała użytkownika. Szczególnie ważne jest czy ma wygodne podparcie pod plecy oraz ręce. Należy sprawdzić także, czy stopy dotykają do podłogi a kolana ugięte są pod kątem 90 stopni.

Strefa relaksu i rozrywki

W projektowaniu tej strefy należy uwzględnić upodobania nastolatka. Jeśli młody człowiek jest sportowcem, będzie potrzebował przestrzeni do ćwiczeń oraz miejsca na potencjalne medale i puchary. Jeśli natomiast słucha muzyki, to będzie potrzebna przestrzeń do podłączenia na przykład gitary i mikrofonu. W tej strefie młody człowiek zaczyna prowadzić życie towarzyskie, niezbędny będzie zatem stolik oraz dodatkowe miejsca do siedzenia. Oprócz dywanu ciekawym rozwiązaniem są pufy w formie miękkiego, wielkiego worka. Jeśli ta strefa pokoju jest wystarczająco duża, można zawiesić hamak lub huśtawkę.

Strefa przechowywania

Aby nastolatek w łatwy sposób mógł dbać o porządek, należy zaopatrzyć go w miejsca do przechowywania. Dobrze sprawdzi się tutaj duża szafa z miejscem na wieszanie ubrań oraz półki na ich układanie. Jeśli w pokoju jest wystarczająco duża przestrzeń, można pomyśleć o zabudowie, którą wykona stolarz na zamówienie. W pokoju młodzieżowym nie może zabraknąć komód z szufladami na pomieszczenie wszystkich akcesoriów niezbędnych do funkcjonowania. Szuflady można dodatkowo zaopatrzyć w organizery z przegródkami. Pozwoli to młodemu człowiekowi na schowanie rzeczy, które mają dla niego szczególną wartość.

pokój na poddaszu

Pokój dla dziewczyny

Przy projektowaniu pokoju młodzieżowego warto omówić szczegóły z jego przyszłym użytkownikiem. W zależności od tego, czy będzie to pokój dziewczęcy, czy dla chłopca, musi on spełniać ich odmienne wymagania. Pokój dla dziewczyny może być bardziej artystyczny lub elegancki. Dla inspiracji przedstawiamy dwa style.

Pokój w stylu glamour

To pokój w szykownym i eleganckim stylu. Jego właścicielka na pewno śledzi trendy mody i podąża za nimi. Do tego wystroju pasują ciemne barwy, takie jak szary, bordowy, zielony oraz czarny. Wszystkie elementy dodatkowe wykończone są złotem lub srebrem a przede wszystkim kryształami. Tu wszystko się mieni i błyszczy. Warto zatem zadbać, aby w wybranych miejscach pokoju wkomponowane zostały lustra. Mogą one być umieszczone zarówno w zabudowie, jak i dowolnie na ścianie. Optycznie powiększą przestrzeń, ale będą też idealnym miejscem do ćwiczeń. Charakterystycznym elementem tego stylu będzie tapicerowany zagłówek oraz tzw. fotel “uszak“, w zupełnie zaskakującym kolorze.

Pokój w stylu boho

Pastelowe kolory oraz barwy ziemi to styl boho. Tutaj wszystko jest jasne, miękkie i miłe w dotyku. To przestrzeń na bazie naturalnych materiałów. Meble są drewniane lub wiklinowe. Tapety na ścianach prezentują duże liście lub kwiaty. To styl dla dziewczyny, która ma duszę artystyczną i lubi prace hand made. Dekoracje w postaci plecionych, sznurkowych łapaczy snów, firanki robione na szydełku, wiklinowe kosze to właśnie dodatki dla tego stylu. Huśtawka ze sznurków lub krzesło brazylijskie spodoba się każdej nastolatce.

Pokój dla chłopca

Pokój dla chłopca będzie bardziej surowy i nowoczesny. Tutaj pasje oraz indywidualizm będą pokazywały osobowość właściciela.

Pokój w stylu futbolowym 

W tym pokoju mieszka pasjonat sportu. Nagle podłoga zamienia się w murawę boiska. Rozłożona na niej jest zielona wykładzina, imitująca sztuczną trawę. Na ścianach widnieją tapety z namalowanymi piłkami a za biurkiem zainstalowana jest siatka przypominająca bramkę piłkarską. Półki zapełnione są akcesoriami z meczów. W tym pokoju nie ma przypadkowych rzeczy. Wszystkie trofea mają swoje miejsce i przypominają o wygranych meczach.

Pokój w stylu loftowym

pokój loftowy dla chłopaka

Beton architektoniczny oraz czerwona cegła to styl, którego pragnie indywidualista. Ten młody człowiek chce zaznaczyć swoją osobowość i za pomocą wnętrza wejść w dorosłość. W jego pokoju pojawią się metalowe szafki z okuciami inspirowane przestrzenią magazynową fabryki. W miejscu kanapy pojawi się siedzisko wykonane z palet. Oświetlenie również będzie industrialne. W tej roli sprawdzą się zwisające na kablu żarówki lub stojąca lampa z metalowym abażurem.

Funkcjonalność i estetyka w jednym projekcie

Przekształć pokój młodzieżowy w przestrzeń nowoczesną i funkcjonalną. Nasz doświadczony projektant wnętrz NARYSUJEMY stworzy projekt idealnie dopasowany do potrzeb Twojego nastolatka. Dzięki naszemu profesjonalnemu podejściu do projektowania, zapewnimy nie tylko styl, ale także wygodę i funkcjonalność. Pozwól nam uczynić pokój młodzieżowy idealnym miejscem do nauki, relaksu i zabawy. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Dlaczego pokój nastolatka musi być multifunkcyjny?

Projektując nowoczesny pokój młodzieżowy, musimy rozpocząć od wydzielenia w nim stref. Wyraźnie zaznaczona strefa do spania z łóżkiem, będzie także obszarem rozrywki a zwłaszcza spotkań towarzyskich. W takim pokoju nie możemy zapomnieć o wydzieleniu strefy nauki. To tutaj musi się znaleźć miejsce na laptopa i akcesoria. Aby pomieścić podręczniki i notatki, konieczna jest strefa przechowywania. 

Dlaczego styl pokoju nastolatka ma znaczenie?

Młodzieżowy pokój wyraża osobowość nastolatka. Aranżacja wnętrza pokazuje nam, czym interesuje się taki młody człowiek. Tutaj rozwija on swoje pasje. Młody sportowiec będzie utożsamiał się np. ze stylem futbolowym. Ręcznie robione dekoracje będą zwiastować artystę.