POKOIK DLA MALUSZKA – PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

łóżeczko dziecięce, białe ściany w pokoju dziecięcym

Kraina niemowlaka

Kącik dla noworodka to znacznie więcej niż tylko przytulne miejsce do spania. Jest to przestrzeń, w której dziecko spędza większość swojego czasu, dlatego warto zadbać o to, aby była funkcjonalna. Musimy zwrócić uwagę, by była wyposażona we wszystkie niezbędne akcesoria potrzebne do pielęgnacji. Należy urządzić pokój w taki sposób, by istniała możliwość wygodnego przewijania, sprawnego przebierania, karmienia oraz komfortowego snu.

różowe meble dziecięce, łóżko niemowlęce

Miejsce do spania

Wybór odpowiedniego miejsca na łóżeczko niemowlaka jest kluczowe w procesie projektowania wnętrza. Powinno być ono łatwo dostępne z co najmniej trzech stron. Pozwoli to na szybkie i wygodne przewijanie, karmienie czy uspokajanie malucha. Jeśli niemowlak śpi w sypialni rodziców, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie, aby zapewnić przyjazne i relaksujące otoczenie, sprzyjające spokojnemu snu dziecka oraz jego rodziców.

Kiedy ustalamy lokalizację łóżeczka, należy pamiętać również o odpowiedniej odległości od okna i grzejnika. Zbyt bliskie położenie któregoś z tych elementów może skutkować przegrzaniem lub przewianiem dziecka. Dlatego warto wybrać takie miejsce, które zapewni maluchowi odpowiednią temperaturę i komfort cieplny.

Jeśli zdecydujemy się na łóżeczko, które będzie rosło wraz z dzieckiem, możemy cieszyć się dłuższym okresem użytkowania. To nie tylko korzystne dla portfela, ale także dla malucha, który przyzwyczaja się do niego i nie musi zmieniać środowiska snu w trakcie wzrostu i rozwoju.

szare ściany w pokoju dziecięcym, fotel na biegunach, łóżko niemowlęce

Przewijanie i higiena

W aranżacji pokoiku dla dziecka ważny jest nie tylko wybór odpowiedniego łóżeczka, ale także innych mebli, które ułatwią codzienną opiekę i troskę. Jednym z nich jest komoda w postaci wygodnego miejsca do przewijania, zazwyczaj wyposażona w szuflady, w których można przechowywać ubranka i akcesoria.

W przypadku niewielkiego pokoju, zamiast specjalnej szafki do przewijania, można zdecydować się na nakładkę na łóżeczko. Taki element po bokach ma niewielkie ścianki, dzięki czemu dziecko nie spadnie podczas pielęgnacji. Należy zwrócić uwagę na jej odpowiedni rozmiar, aby była dopasowana do łóżeczka.

Oświetlenie dla niemowlaka

Noworodki potrzebują odpowiedniego oświetlenia w swoim pokoju, ponieważ ich oczy są bardzo wrażliwe. Z tego powodu nie powinno się stosować żarówek o dużej mocy, które mogą być dla dziecka nieprzyjemne i drażniące.

Lepiej postawić na naturalne światło, które wpada do pokoju w ciągu dnia. Wybierając pomieszczenie dla niemowlaka, warto więc zaaranżować te z dużym oknem, dzięki czemu pokój będzie dobrze oświetlony.

Jeśli chodzi o doświetlanie po zmroku, należy pamiętać, że noworodki potrzebują odpowiedniego rytmu dobowego. Dlatego wieczorem powinno się zasłaniać okna, aby w pokoju panował półmrok, co pozwoli dziecku na spokojny sen. Do dekoracji okien można wybrać gustowne i funkcjonalne firanki oraz zasłony, które nie tylko będą zapewniać odpowiednie warunki do spania, ale również udekorują pokój niemowlaka.

białe tłoczone tapety, łóżko niemowlęce

POZWÓL NAM POMÓC CI STWORZYĆ PIĘKNE WNĘTRZE

Przytulny pokój dla noworodka wymaga odpowiedniej organizacji. Niełatwo stworzyć miejsce, które będzie komfortowe, przyjazne, funkcjonalne i piękne. Zapraszamy do skorzystania z usług profesjonalnych projektantów wnętrz NARYSUJEMY, którzy kompleksowo przygotują projekt całego mieszkania lub domu. Osoby mieszkające w Warszawie lub okolicy mogą skorzystać ze współpracy stacjonarnej. Dla tych, którzy z powodu dużej odległości nie mogą do nas dotrzeć – oferujemy konsultacje online.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak urządzić pokój dla noworodka?

Aby urządzić pokój dla noworodka, konieczne będzie łóżeczko z łatwym do niego dostępem, przystosowana do przewijania komoda lub nakładka na łóżeczko, odpowiednie oświetlenie oraz przytłumione barwy i dekoracje.

Jaki kolor ścian zastosować w pokoju dziecięcym?

Najlepiej wybrać jasne i stonowane kolory takie jak pastele lub biel. Aby pokój maluszka był uspokajający i przyjazny dla oczu, warto zadbać o światło dzienne oraz sztuczne oświetlenie, jednak niezbyt ostre.

Gdzie ustawić łóżeczko dla dziecka?

Łóżeczko dla dziecka warto ustawić w spokojnym miejscu, z dala od źródeł hałasu. Ważne, aby nie było ono narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych czy przeciągi, więc zarówno przestrzeń pod oknem, jak i w pobliżu grzejnika nie będzie odpowiednim wyborem.

Jakie wybrać meble do pokoju noworodka?

Najważniejsze są: łóżeczko, komoda do przechowywania ubranek oraz przewijak. Pozostałe meble należy dostosować do potrzeb i preferencji rodziców. Warto jednak zwrócić uwagę, by nie było ich zbyt dużo. Bardzo istotna jest swobodna przestrzeń, nieograniczająca dostępu do szybkiej reakcji na wołanie dziecka.