Podłoga w salonie modna latami

czarne kręcone schody

Stylowa podłoga na lata

Chociaż odwlekamy wybór materiałów na podłogę w salonie tak długo, jak się da – w końcu przychodzi ten moment, kiedy musimy stanąć na wysokości zadania i podjąć decyzję, jakimi materiałami wykończymy ją w salonie. Sprawdź pięć naszych pomysłów na aranżację modnej posadzki w pokoju gościnnym.

Panele laminowane – uniwersalny materiał

Jednym z najczęściej wybieranych materiałów wykończeniowych na podłogę są panele laminowane. To najbardziej powszechny i uniwersalny wybór. W dodatku dostępny w przystępnej cenie. Producenci oferują przeogromny wybór pod względem kolorów, jak i rozmiarów. Są łatwe w utrzymaniu czystości oraz użytkowaniu. Nie zachodzi konieczność szczególnej ich pielęgnacji. Panele są na tyle „oszczędnym” materiałem, że bez obaw możemy sami je układać, bez konieczności zatrudniania specjalistycznej ekipy.

drewniana podłoga, biała sofa

Klasyka gatunku – drewno

Drewno to materiał, który nigdy nie wyjdzie z mody w przypadku aranżacji pomieszczeń. Owszem jest jednym z droższych rozwiązań, ale jeżeli już zdecydujemy się na ten surowiec, na pewno nie będziemy żałować wyboru. A przy odrobinie zaangażowania przy pielęgnacji parkietu, będziemy się cieszyć taką podłogą przez lata. Materiał ten pasuje do każdego stylu, w jakim zdecydujemy się zaaranżować nasz dom czy mieszkanie. Jest to podłoga tzw. “ciepła”, którą dobrze się użytkuje zarówno w okresie zimowym, jak i letnim. Wśród gatunków dostępnych na rynku warto zdecydować się na drewno twarde, np.:

 • dąb,
 • buk,
 • modrzew,
 • jesion,
 • grab.
parkiet, czarne ściany w salonie

Możemy również postawić na wersję bardziej awangardową, czyli drewno egzotyczne:

 • ipe lapacho,
 • jatoba,
 • merbau,
 • palisander.

Drewno to jest droższe od rodzimych gatunków, jednak prezentuje się niezwykle imponująco w pomieszczeniach, szczególnie urządzonych w stylu klasycznym.

Płytki nie tylko w kuchni czy łazience

Płytki od lat chętnie stosujemy w kuchni czy łazience. Raczej trend ten uznać możemy za swoisty standard. Jednak większość z nas unika płytek w pokoju dziennym, martwiąc się, że jest to tak zwany materiał “zimny” – czyli w trakcie jego użytkowania możemy odczuwać dyskomfort. Dzisiejsze rozwiązania ogrzewania podłogowego powinny rozwiać nasze wątpliwości. Wszak materiał ten dobrze przewodzi ciepło, więc nie musimy się obawiać, że w okresie jesienno-zimowym od podłogi będziemy odczuwać chłód. Także i tutaj producenci oferują duży wybór kolorów, rozmiarów i grubości materiału. Najczęściej wybierane są płytki z takich surowców jak:

 • ceramika,
 • gres,
 • spiek kwarcowy.
drewniana podłoga, granatowa sofa

Twórcy płytek oferują nieograniczoną gamę faktur, a najczęściej wybierane to te o fakturze:

 • drewna,
 • marmuru,
 • jednolitej,
 • kamienia,
 • betonu.

Materiał ten podobnie jak panele jest bardzo łatwy i prosty w utrzymaniu. Nie zachodzi konieczność jego konserwacji w trakcie użytkowania.

Korek i bambus – egzotyka sama w sobie

Jeżeli lubimy rzeczy ekstrawaganckie, koniecznie musimy zdecydować się na podłogę z korka lub bambusa. Materiały te są na tyle unikalne, że z pewnością niejeden gość będzie patrzeć na naszą podłogę z zachwytem.

Korek naturalny jest odpowiednio zbity i utwardzany, więc cechuje się dużą wytrzymałością i trwałością. Łatwy w utrzymaniu czystości i pielęgnacji, charakteryzuje się również dużą odpornością na wodę. Jest to podłoga ciepła, zapewniająca dobry komfort termiczny.

Z kolei bambus jest już materiałem bardziej wymagającym. Przede wszystkim należy utrzymywać w pomieszczeniu stałą temperaturę oraz odpowiedni poziom wilgotności. Nieprzestrzeganie tych zasad może spowodować, że podłoga się wyboczy i nie będzie nas cieszyć latami. Bez wątpienia jest to bardzo oryginalne rozwiązanie, doda nietuzinkowości w naszym salonie.

Panele winylowe – wschodząca gwiazda

Moda, podobnie jak historia, lubi zatoczyć koło. Coraz częściej wśród „must have” materiałów wykończeniowych podłogi znajdują się panele winylowe. Pierwsza myśl, która pewnie nam się nasunie po przeczytaniu hasła „winyl” to stare rozciągane z rolki podłogi z minionej epoki. Jednakże oferta rynkowa w tym zakresie może nas całkiem miło zaskoczyć i skusić na wybór tego materiału. Wśród ogromnego wachlarzu propozycji na pewno znajdziemy coś dla siebie zarówno pod względem koloru, rozmiaru, jak i faktury. Panele winylowe – podobnie jak laminowane czy płytki, są proste i łatwe w użytkowaniu. Nie wymagają wzmożonej konserwacji przy codziennym korzystaniu. Również dobrze przewodzą ciepło, więc sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym. Obecnie nie musimy się obawiać, że podłoga wykończona winylami będzie tandetna. Producenci zadbali o to, aby prezentowała się modnie i nowocześnie. Panele jeszcze przez długi czas będą wieść prym wśród materiałów na wykończenie podłogi. Nie wiesz, na który materiał się zdecydować? Przed dokonaniem wyboru chciałbyś zobaczyć, jak każdy pomysł będzie się prezentować?  W NARYSUJEMY wykonamy dla Ciebie foto realistyczne aranżacje Twojego wnętrza. Działamy na terenie Warszawy i okolic, zdalnie w całej Polsce – zapraszamy do kontaktu

Najczęściej zadawane pytania

Czy istnieje uniwersalny materiał na podłogę?

Panele laminowane to najbardziej powszechny i uniwersalny materiał, dostępny w przystępnej cenie. Są łatwe w utrzymaniu czystości oraz użytkowaniu. Nie zachodzi konieczność szczególnej ich pielęgnacji. Panele są na tyle „oszczędnym” materiałem, że bez obaw możemy sami je układać, bez konieczności zatrudniania specjalistycznej ekipy.

Czy podłoga z drewna jest nadal modna?

Drewno to materiał, który nigdy nie wyjdzie z mody. Jeżeli zdecydujemy się na podłogę drewnianą, na pewno nie będziemy żałować wyboru. Materiał ten pasuje do każdego stylu, w jakim zdecydujemy się zaaranżować nasz dom czy mieszkanie.

Czy na podłogę w salonie warto wybrać płytki?

Tak, płytki są świetnym materiałem wykończeniowym podłogi, nie tylko w kuchni czy łazience, ale również w salonie. Materiał ten, podobnie jak panele, jest bardzo łatwy i prosty w utrzymaniu. Nie zachodzi konieczność jego konserwacji w trakcie użytkowania.

Czy korek i bambus sprawdzą się na podłodze?

Jeżeli lubimy ekstrawagancje, koniecznie musimy zdecydować się na podłogę z korka lub bambusa. Są bowiem na tyle unikalne, że z pewnością znajdą swoje miejsce wśród zwolenników naturalnych materiałów. Korek cechuje się dużą wytrzymałością i trwałością. Z kolei bambus jest już materiałem bardziej wymagającym, ale przestrzeganie kilku zasad pozwoli nam cieszyć się podłogą latami.