Image Alt

Planowanie pokoju dla dziecka 

pokój dziecięcy

Przestrzeń dla dziecka 

Własny pokój jest ważny dla każdego dziecka, dlatego warto go zaaranżować zgodnie z upodobaniami przyszłego mieszkańca. Osobista przestrzeń powinna być przyjemna i harmonijna, dzięki czemu maluch będzie dobrze się w nim czuł. Należy zadbać, aby zawierała elementy wspomagające rozwój. W pokoju powinny być wydzielony trzy odrębne strefy: 

 • snu, 
 • zabawy, 
 • nauki. 

Zastosowanie takiego podziału wpłynie pozytywnie na rytm dobowy naszego dziecka. Aranżując taką przestrzeń, należy pamiętać, że musi ona “rosnąć” wraz z nim. Warto zaprojektować ją w taki sposób, by po zmianie kilku elementów dekoracyjnych była odpowiednia również dla starszej pociechy. 

W jakim stylu urządzić pokój dla dziecka? 

Styl jest rzeczą bardzo indywidualną i w dużej mierze zależy od naszych upodobań. Jest on uzależniony od naszej kreatywności, gustu oraz środków finansowych, jakie możemy przeznaczyć na tę inwestycję. Podczas urządzania przestrzeni dla dziecka musimy wziąć pod uwagę jego zainteresowania oraz jakie lubi kolory, ponieważ to ono ma się czuć dobrze w tym wnętrzu. 

Pokój w stylu skandynawskim 

Charakteryzuje się prostotą i funkcjonalnością, jest jednym z najpopularniejszych stylów. Barwami dominującymi w takich wnętrzach jest biel oraz odcienie szarości, które przełamujemy jednym pastelowym kolorem.  Styl skandynawski nie musi kojarzyć się z chłodem i nudą. W rzeczywistości cechuje się głównie jasnymi kolorami, przestrzennością oraz użytecznością. Podczas aranżacji używajmy przede wszystkim materiałów naturalnych, takich jak: 

 • drewno, 
 • bawełna, 
 • wiklina. 

Minimalizm wcale nie oznacza całkowitej rezygnacji z dekoracji, natomiast sugeruje, by każdy element służył również konkretnemu celowi. W minimalistycznym podejściu każda rzecz musi mieć swoje miejsce i współgrać z całym wnętrzem.  Podsumowując, styl skandynawski dąży do stworzenia harmonijnego wnętrza, w którym każdy element ma swoje przeznaczenie i wartość. Tak więc śmiało możemy zdecydować się na drewniane półeczki lub lampki w pastelowych kolorach. 

Styl boho w pokoju dziecka 

Coraz popularniejszym stylem jest boho, który daje nam większą swobodę i kreatywność w aranżowaniu wnętrza. W tak urządzonym pokoju nie wszystko musi do siebie pasować. Kluczem jest umiejętność łączenia ze sobą elementów z różnych estetyk, tak by idealnie ze sobą współgrały. Sprawdzą się odnowione meble w stylu retro, które możemy ustawić w pobliżu rattanowego kosza. Zamierzony efekt możemy również uzyskać, wprowadzając do wnętrza wzorzyste poduszki, dywany lub pościel. Efektowną dekoracją będą lampki zrobione ze sznurka lub te z kwiatowymi kloszami. 

Bajkowe aranżacje 

Każde dziecko ma swoją ulubioną postać z bajki. Warto więc aranżując pokój, umieścić w nim elementy związane z ulubionym bohaterem. Świetnym rozwiązaniem są meble z przeróżnymi motywami, które będą idealnie współgrały z tematyczną tapetą, lub specjalnymi naklejkami na ścianę. Urządzenie wnętrza w stylu bajkowym może ułatwić dobranie dodatków. W sklepach znajdziemy masę tematycznych rzeczy, np.: 

 • poduszki z ulubionym bohaterem, 
 • pościel z elementami kosmicznymi, 
 • zasłony z leśnymi zwierzątkami, 
 • żyrandol przypominający samolot, 
 • zegary w kształcie piłki nożnej, 
 • łóżko wyglądające jak straż pożarna, 
 • pojemnik na zabawki w kształcie skrzyni, 
 • kolorowa pufa wyglądająca jak balon. 

Z kolei specjalne naklejki możemy przykleić zarówno na meble, jak i ścianę. Jest to świetny pomysł, ponieważ niewielkim kosztem łatwo wprowadzić ciekawy element do wnętrza, a gdy dziecko podrośnie i znudzi mu się dany motyw, jest je łatwo zdjąć. Jeżeli plac zabaw jest ulubionym miejscem naszego malucha, warto wprowadzić do pokoju takie elementy jak: 

 • huśtawka, 
 • mała zjeżdżalnia, 
 • drabinki. 

Bezpieczeństwo i funkcjonalność 

Bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas projektowania wnętrza dla naszej pociechy. Wybierając meble, skupmy się przede wszystkim na ich stabilności. Nie mogą być zbyt lekkie i chwiejne, ponieważ łatwo się przewrócą, gdy maluch podczas zabawy postanowi użyć ich jako ścianki wspinaczkowej. Ważne jest również, by wybrane przez nas wyposażenie posiadało zaokrąglone krawędzie lub odpowiednie osłonki na kanty, dzięki czemu dziecko nie zrobi sobie krzywdy przy uderzeniu.

Wybierając szafki i szuflady, warto postawić na te, które mają systemy cichego domykania, wtedy unikniemy niepotrzebnych przytrzaśnięć małych paluszków. Należy również zastosować specjalnie zabezpieczenia do gniazdek elektrycznych. Dobrze, aby meble i dekoracje posiadały odpowiednie certyfikaty i atesty. Warto wybierać modele, które są odporne na zarysowania i łatwo utrzymać je w czystości, jest to szczególnie ważne przy urządzaniu wnętrza dla mniejszego dziecka. W żadnym wypadku w pokoju dziecięcym nie powinny znajdować się szklane elementy. 

Idealna przestrzeń do rozwoju 

Pokój powinien sprzyjać rozwojowi. Według znanej metody edukacyjnej – Montessori – należy zadbać, aby każdy niezbędny przedmiot znajdował się w zasięgu ręki dziecka i był dostosowany do wieku. Półki, szafki i szuflady należy zlokalizować więc tak, aby malec miał do nich dostęp. Dzięki takiemu rozwiązaniu dziecko uczy się samodzielności. Funkcję edukacyjną powinny pełnić również dodatki – mogą to być: 

 • plakaty z cyframi, 
 • klocki z alfabetem, 
 • kolorowe książeczki w różnych kształtach, 
 • dywan ze zwierzątkami. 

Dobór oświetlenia 

By zapewnić dziecku komfort, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Jest ono szczególnie ważne w okresie jesienno- zimowym, gdy za oknem panuje szarość i mrok. Nie możemy zapomnieć o lampce nocnej, która idealnie sprawdzi się podczas zasypiania, jak również w nocy, gdy będziemy musieli zajrzeć do naszego malucha. 

Kolory i wzory 

Dobrym pomysłem jest stworzenie spójnej bazy w postaci kolorów, która będzie stanowić tło dla wyrazistych akcentów. Powinna być neutralna, by łatwo było ją dopasować do różnych stylów i motywów. Kolorystyczne i wzorzyste niuanse możemy wprowadzić za pomocą dekoracji takich jak: 

 • poduszki, 
 • dywany, 
 • zasłony, 
 • obrazy, 
 • pościele. 

Jeżeli wybierzemy naturalne meble i podłogę, wówczas możemy zaszaleć z barwami i wzorami. Jeśli jednak stawiamy na białe ściany, warto wprowadzić inne kolory za pomocą mebli. Możemy również ożywić dany element wyposażenia, np. komodę, kolorowymi uchwytami. Możliwości jest bardzo wiele, wszystko zależy od naszej wyobraźni. 

Tapety 

Obecnie na rynku mamy ogromny wybór tapet, dzięki czemu możemy je wprowadzić do każdego wnętrza. Biorąc pod uwagę upodobania dziecka, możemy wybrać tapetę: kolorową, z motywem bajkowym, wzorzystą lub delikatną w pastelowych kolorach. Nie musimy od razu tapetować całego pokoju. Modnym rozwiązaniem jest zagospodarowanie w ten sposób ścian do połowy, świetnie nadadzą się do tego te dekoracje ścienne, z których łatwo się zmywa wszelkie zabrudzenia. Jest to bardzo funkcjonalne w pokojach maluchów, które lubią pisać po ścianach i dotykać wszystkiego, niekoniecznie czystymi rączkami. 

Zaprojektujemy Twoje wnętrze

Aranżacja mieszkania lub domu to wymagająca czasu i pracy zmiana. Chcąc uniknąć poważnych błędów w stylizacji wnętrza, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Z NARYSUJEMY sprawdzisz, jak będzie wyglądać Twoja przestrzeń dzięki wizualizacji. Następnie możesz liczyć na naszą pomoc przy projektowaniu wnętrza. Z nami podejmowane decyzje będą łatwiejsze i wspólnie stworzymy przestrzeń, w której będziesz mógł efektywnie pracować oraz odpoczywać.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Na co zwrócić uwagę, projektując pokój dziecięcy?

Najważniejszymi aspektami podczas projektowania pokoju dziecięcego, jest bezpieczeństwo i funkcjonalność, o które należy zadbać w pierwszej kolejności. Istotny jest również metraż, który posiadamy oraz środki finansowe, którymi dysponujemy. W większości przypadków ogranicza nas jedynie wyobraźnia. 

W jaki sposób wybrać kolory i dodatki do pokoju dziecięcego?

Urządzając pokój dziecięcy, opierajmy się przede wszystkim na zainteresowaniach przyszłego lokatora, ponieważ to on ma się czuć dobrze w tej przestrzeni. Warto wybrać jeden główny styl i ewentualnie dopełnić go dodatkami w innej estetyce tak, aby całość ze sobą współgrała. 

Jakie oświetlenie dobrać do pokoju dziecka?

Wybór oświetlenia zależy głównie od tego, jak dużo mamy w pokoju okien oraz na którą stronę świata wychodzą. W przypadku młodszych pociech musimy pamiętać również o lampce nocnej, która zapewni delikatne oświetlenie, jednocześnie nie przeszkadzając w zasypianiu. 

Jak tanim kosztem wprowadzić elementy bajkowe do pokoju dziecka?

Najprostszym i zarazem najtańszym sposobem na wprowadzenie elementów bajkowych do pokoju dziecięcego jest zastosowanie specjalnych naklejek – są one łatwe w aplikacji i nie sprawiają trudności przy demontażu.