Image Alt

Parterowy dom – pomysły na aranżację

Parterowy dom

FUNKCJONALNE WNĘTRZA

Dobrym rozwiązaniem jest podział domu na strefy: dzienną, nocną i gospodarczą. Do nich dołączmy strefę intymną, czyli łazienkę i sypialnię. Jakie kolory i style najładniej będą wyglądać we wnętrzach naszego lokum? Radzimy jak pięknie i funkcjonalnie urządzić parterowy dom. 

STREFY CZY POKOJE?

W parterowym domu można utworzyć przestrzeń otwartą, dzieląc powierzchnie na strefy: 

  • dzienną, 
  • nocną, 
  • gospodarczą, 
  • intymną,  
  • dla dzieci. 

Zwolennicy tradycji mogą utworzyć normalne pokoje i wtedy mamy przestrzeń zamkniętą. Jednakże decydując się na otwartość, uczynimy nasz dom nowoczesnym i ciekawie go zaaranżujemy. Możemy również tylko niektóre strefy uczynić otwartymi, a na przykład strefę intymną, taką jak sypialnia czy pokój dla dzieci zamknąć, oddzielając je od reszty domu. 

Strefa dzienna, czyli połączenie salonu, jadalni i kuchni to centrum naszego domu. Kuchnię od salonu może oddzielać modny barek, który doda ciekawego wyglądu wnętrzu. Odgrywa on również rolę samoobsługowego bufetu. W mniejszym pomieszczeniu z powodzeniem zastąpi on stół. Wspólne wnętrze salonu i kuchni można rozdzielić kominkiem. Przeszklenia to ciekawy pomysł na połączenie domu z ogrodem. Gdy zaprojektujemy duży taras, część strefy dziennej będziemy mogli urządzić na zewnątrz, wtedy zyskamy dodatkową powierzchnię. 

Salon wygląda dobrze, jeśli połączymy biel z drewnem oraz dodamy do tego akcenty metalowe. Ścianę za telewizorem możemy ozdobić tapetą. Natomiast meble i dywan warto wybrać w kolorze turkusowym, co nada wnętrzu elegancji i przytulności. Białe ściany i drewno na podłodze oraz jasne meble wypoczynkowe to aranżacja dla zwolenników klasyki. Lustra oraz białe odcienie optycznie powiększą pomieszczenie, gdy nasz dom ma niewielkie rozmiary. Kuchnia prezentuje się dobrze, gdy posiada wysoką zabudowę jest wtedy bardziej funkcjonalna. Jej część przeznaczoną na zmywanie naczyń, dobrze jest usytuować pod oknem. Wtedy światło dziennie ułatwi nam czynności gospodarcze. Jeśli nie mamy otwartej przestrzeni, to pomieszczenie kuchenne usytuujmy na uboczu, ze względu na hałas czy zapachy. 

Aneks kuchenny z wysoką zabudową

KSZTAŁT BRYŁY DOMU PARTEROWEGO

Bardzo ważny przy podziale na strefy i pokoje, jest kształt bryły naszego domu. Od niego zależy, ile światła wpadnie do wnętrza i jak oddalone będą od siebie poszczególne części. Na przykład kotłownia, która ze względu na swoją specyfikę musi znajdować się jak najdalej od innych stref. Przecież nie chcemy, by hałas i zanieczyszczenia przeszkadzały nam w życiu codziennym.  

Najlepszym rozwiązaniem jest bryła zwarta, przy której łatwiej jest utrzymać ciepło i posiada lepsze warunki do rozmieszczenia ciągów komunikacyjnych. Zdecydujmy się również na płaski dach, wtedy unikniemy zbędnych skosów na poddaszu. Starajmy się trzymać stylów, na które się decydujemy. Jedynie w sypialni pozwólmy sobie na odrobinę luzu.  

STYL SKANDYNAWSKI – PROSTA FORMA

Styl skandynawski to proste formy i naturalne materiały oraz mnóstwo światła. Odznacza się uniwersalnością. Bardzo dobrze prezentuje się w niewielkich pomieszczeniach. Jest to trend ponadczasowy i łatwy do zmiany, gdy nam się znudzi. W jadalni urządzonej po skandynawsku, umieszczamy drewniany stół oraz kominek wolnostojący. Drewno musi być surowe, wówczas pomieszczenie zyskuje właściwy charakter. 

Ściany wyłóżmy kamieniem dekoracyjnym i dodajmy elementy w loftowym stylu. Wszystko to będzie wyglądało nowocześnie. A lampy wiszące, ażurowe krzesła oraz proste świeczniki dopełnią efektownego wizerunku. Otwartość stref plus duże przeszklenia rozjaśnią nasze wnętrza. A jeśli elewację budynku wzbogacimy o takie same kamienie dekoracyjne, jakie mamy w jego środku, otrzymamy wytworną i ciekawą aranżację całości. 

PARTEROWY DOM W STYLU GLAMOUR

Świetnie wyglądają pomieszczenia w stylu glamour z akcentami śródziemnomorskimi, klasycznymi lub rustykalnymi. Sufit nie jest wówczas jednolity, a powierzchnie są błyszczące. Kolorystyka to chłodne beże, błękity morskie, a także biel i złoto. Strefę dzienną usytuujmy w samym centrum domu, a dojdziemy do niej ze wszystkich stron. Taki styl najlepiej sprawdzi się, gdy dysponujemy większą powierzchnią. 

PRZYTULNE, ZIMOWE I WIEJSKIE STYLE

Nowoczesna przestrzeń z rustykalnymi dodatkami to bardzo ciekawa stylizacja wnętrza. Drewniany parkiet w połączeniu z różowym czy fioletowym zestawem wypoczynkowym i ciemnoczerwone obicia krzeseł, tworzą szyk i elegancję. Dodajmy do tego połyskliwe zasłony, a zyskamy imponującą całość. Proste meble i wiszące lampy w jadalni lub salonie, tworzą uroczą przytulność. Kuchnia powinna być otwarta, z podłogą w kratkę, mocnym oświetleniem i efektowną kolorystyką. 

pokój z białymi ścianami

Zaprojektujemy wnętrza, które pokochasz!

W urządzaniu domu lepiej stosować proste rozwiązania. Wtedy, gdy zmienią się trendy, łatwiej będzie nam zmienić wystrój. Pamiętajmy, że możemy zwrócić się do specjalistów, którzy doradzą, w jakim stylu i formie zaprojektować i urządzić parterowy dom, by był funkcjonalny, komfortowy i godny pozazdroszczenia. Fachowcy z firmy NARYSUJEMY chętnie zaprojektują nasz dom, wtedy z pewnością będzie on wspaniały. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

W jakim stylu urządzić parterowy dom?

Do wystroju parterowego domu możemy wybrać styl skandynawski, glamour lub klasyczny. Te typy aranżacji wnętrz najlepiej się sprawdzą w takiej przestrzeni. Style można łączyć. 

Jakie funkcje pełni barek między kuchnią a innym pomieszczeniem?

Kuchnię od salonu może oddzielać modny barek, który doda ciekawego wyglądu wnętrzu. Odgrywa on również rolę samoobsługowego bufetu. W mniejszym pomieszczeniu z powodzeniem zastąpi on stół.

Jakie kolory pasują do klasycznego salonu?

Salon wygląda dobrze, jeśli połączymy biel z drewnem oraz akcentami metalowymi. Natomiast meble i dywan mogą mieć kolor turkusowy, co nada wnętrzu elegancji i przytulności.