Nowoczesne i zielone mieszkanie

rośliny w sypialni boho

Istotne kwiestie roślinnej aranżacji

Coraz popularniejszą i modniejszą praktyką w świecie wnętrzarskim staje się wkomponowywanie roślin w różne pomieszczenia swoich mieszkań. Bywają projekty bardzo śmiałe, niemal pływające w zieleni kwiatów i paproci oraz takie, które preferują dopełnić całość jedynie akcentami. Dodawanie do swoich domów wszelkich roślin to doskonały pomysł na odświeżenie wyglądu, wykorzystanie ich jako ozdoba oraz rozwiązanie problemu z pustymi miejscami. Zielone aranżacje to nie tylko sposób na piękną kuchnię, salon czy łazienkę, ale zadbanie o zdrowie organizmu. Jak powszechnie wiadomo, rośliny filtrują zanieczyszczenia i produkują tlen, co jest ich dodatkowym atutem. Jeżeli decydujemy się na roślinność w wyposażeniu swojego nowego wnętrza, warto brać pod uwagę nie tylko ich estetyczny wygląd, dopasowanie lub pomysł, gdzie je umiejscowić, ale także, jak o nie dbać i czego potrzebują. Wtedy można spokojnie cieszyć się swoją domową dżunglą przez długi czas.

ściana ustrojona roślinami

Jakie gatunki sprawdzą się w mieszkaniu?

Wśród najpopularniejszych roślin w mieszkaniach wyróżnić można fikusy. Pasują one do niemal każdego wnętrza i są proste w uprawie. Poza nimi zaliczyć można do ulubieńców rośliny egzotyczne, przykładowo monstery lub różnorodne odmiany palm. Są one pokaźne i barwnie wypełniają przestrzeń, skupiają na sobie uwagę. Kolejnymi idealnymi okazami, tym razem dla minimalistów, są znane i bardzo wytrzymałe sukulenty, urocze kaktusy, grubosze oraz żywe kamienie. Posiadając je w swoim wnętrzu, nadajemy nie tylko uroku oraz klimatu, ale też nie musimy martwić się o częste podlewanie, gdyż znane są ze swojej tolerancji do trudnych warunków. Oprócz roślin i kwiatów doniczkowych w aranżacji wnętrz popularne jest tworzenie zielonych ścian, pełnych różnorodnych gatunków. Poza tym znane są rozwiązania wieszania roślin na sufit lub ściany. Przykładem może być bluszcz, który swobodnie opada i oplata kolejne części pokoju. Do pełnego uzupełnienia wnętrza warto pochylić się nad kompozycjami głównie kwiatowymi – kolory, zapachy i szaleństwo gatunków w jednym wazonie. Przy dobieraniu roślin ciętych można postawić na mnóstwo barwnych rodzajów kwiatów lub wybierać pojedyncze gatunki, najlepiej takie, które mogą zostać w wodzie kilka miesięcy, trafny tutaj będzie eukaliptus.

Eksponowanie roślin doniczkowych

rośliny doniczkowe w salonie

 Rośliny doniczkowe są idealnym sposobem na wzbogacenie aranżacji wnętrz. Mogą dodać koloru, tekstury i życia do każdego pomieszczenia. Jednak, aby uzyskać najlepszy efekt, ważne jest, żeby odpowiednio je wyeksponować. Sposoby na różnorakie podkreślenie roślin w domu to:

 • stawianie ich na środku stołu, szafki, parapetu lub komody,
 • symetryczne postawienie bliźniaczych roślin na stole, szafce,
 • ułożenie ich na podłodze w wysokich, średnich i małych rozmiarach oraz zmieniających się formach,
 • łączenie ze sobą kompozycji różnych gatunków, różnych wielkości,
 • stawianie ich w designerskich donicach,
 • wykorzystanie modnych kwietników,
 • mniejsze skupiska roślin na regałach biblioteczki,
 • rośliny płożące wieszane na ścianach,
 • podwieszanie donic z roślinami pod sufitem,
 • stworzenie zielonej ściany.

Zielone ściany to najbardziej oryginalny, ale też prosty sposób na udekorowanie swojej przestrzeni. Na wybranej powierzchni, gdzie zainstalowane są kieszenie, umiejscawia się rośliny. Daje to niesamowity efekt żywej, zielonej ściany niczym w dżungli. Jest też możliwość przyklejenia gotowych paneli z mchu naturalnego, zwłaszcza gdy w określone miejsca nie dociera wiele światła.

Akcentowanie roślin ciętych i kwiatów

Modne rozwiązania dotyczą również eksponowania roślin ciętych. Najprostszym sposobem jest oczywiście ustawienie w centralnym miejscu wazonu z bukietem kwiatów. Na pewno sprawdzi się to w klasycznym i minimalistycznym wnętrzu, ale co, gdy dany pokój ma stać się prawdziwym lasem? Znajdą się pomysły zarówno dla fanów minimalizmu, jak i miłośników barwnych schematów. Wśród wielu propozycji, znajdą się między innymi:

 • minimalistyczny pojedynczy liść lub kilka liści w wazonie,
 • podwieszanie małych roślin i kwiatów w fiolkach,
 • pojedyncze gatunki w butelkach wiszące na ścianach i suficie,
 • mieszanie okazów doniczkowych z ciętymi,
 • wkomponowanie kwiatów w zielone ściany,
 • wplecenie roślin w malownicze figury i obrazy.
duże rośliny w salonie

Do jakich pomieszczeń pasują rośliny?

Kompozycje roślinne, zarówno minimalistyczne o prostych formach, jak i bardziej szalone, sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Nie ma przeciwwskazań, aby udekorować swoją kuchnię czy łazienkę egzotycznymi kwiatami, bambusem czy sukulentami wszelkich maści i kształtów. Najważniejsze jest to, jak wkomponuje się rośliny we wnętrze, a nie w jakim pokoju je postawić. Sprawdzą się one w każdym stylu i w niejednym kącie, upiększając go i nadając aranżacji niesamowitej atmosfery. Rośliny szczególnie mocno przydają się w dużych przestrzeniach, gdzie jest wiele miejsc, w których można spokojnie postawić doniczkę z fikusem czy monsterą. Kwiaty dumnie ozdobią stoliki w kuchni czy jadalni oraz odnajdą się w łazienkach. Jednak nie trzeba używać wyłącznie żywych okazów, jeżeli uprawa oraz dbanie o prawdziwą roślinność sprawia problem, można wybrać sztuczne imitacje wielu gatunków roślin.

Twoja przestrzeń do życia

Wprowadź naturę do swojego wnętrza z NARYSUJEMY! Nasz doświadczony projektant wnętrz specjalizuje się w aranżacji mieszkań z roślinami. Rośliny nie tylko dodają uroku i świeżości, ale także wpływają na lepsze samopoczucie i czyste powietrze. Dzięki naszemu profesjonalnemu podejściu, stworzymy harmonijne przestrzenie, łącząc design z naturą. Skorzystaj z naszego projektu, aby cieszyć się pięknym i zdrowym otoczeniem w swoim domu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Najczęściej zadawane pytania 

Jakie rośliny wybrać do nowoczesnego wnętrza?

Wśród najpopularniejszych roślin w mieszkaniach wyróżnić można fikusy. Pasują one do niemal każdego wnętrza i są proste w uprawie. Poza nimi zaliczyć można do ulubieńców rośliny egzotyczne, przykładowo monstery lub różnorodne odmiany palm.

Jak zaaranżować rośliny we wnętrzu?

Oprócz roślin i kwiatów doniczkowych w aranżacji wnętrz popularne jest tworzenie zielonych ścian, pełnych różnorodnych okazów. Poza tym znane są rozwiązania wieszania roślin na sufit lub ściany.

Do jakich pomieszczeń pasują rośliny?

Kompozycje roślinne, zarówno minimalistyczne o prostych formach, jak i bardziej szalone, sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Nie ma przeciwwskazań, aby udekorować swoją kuchnię czy łazienkę egzotycznymi kwiatami, bambusem czy sukulentami wszelkich maści i kształtów. 

Jak oryginalnie zaakcentować kwiaty we wnętrzu?

Najprostszym sposobem jest oczywiście ustawienie w centralnym miejscu wazonu z bukietem kwiatów, ale nie jest to rozwiązanie odosobnione. Można również minimalistyczny pojedynczy liść lub kilka liści umieścić w wazonie, podwiesić małe kwiaty w fiolkach lub wkomponować pojedyncze rośliny w malownicze figury czy obrazy.