Image Alt

Jak zaprojektować studenckie mieszkanie?

wielofunkcyjna kanapa w kawalerce

Wnętrze stworzone z myślą o studencie

Każdego roku w Polsce tysiące studentów podejmuje się wyzwania, jakim jest wybór idealnego mieszkania, które spełni potrzeby estetyczne, jak i funkcjonalne. Najważniejszą kwestią, którą kieruje się większość młodych ludzi, jest przede wszystkim dopasowany koszt wynajmu do budżetu. Osoby udostępniające mieszkanie zazwyczaj decydują się na jedno z poniższych rozwiązań:

  • Pozostawiają nieumeblowane mieszkanie – może być to problematyczne, z uwagi na to, że znaczna część studentów preferuje te w pełni wyposażone.
  • Odpowiednio aranżują przestrzeń.

W naszym artykule przeczytasz, co jest niezbędne w każdym wnętrzu studenckim, dzięki czemu szybko uda Ci się znaleźć zainteresowanych Twoją ofertą.

mieszkanie dla studenta typu studio

Cechy perfekcyjnego mieszkania dla studenta

Przede wszystkim musisz się skupić na jakości wykonania każdego detalu. Wyposażenie powinno być bardziej odporne na uszkodzenia i zanieczyszczenia. Studenci prowadzą odmienny tryb życia od osób ustatkowanych, a także często bywają mniej rozważni – przy takim funkcjonowaniu łatwo o usterki. Solidne przedmioty zagwarantują spokój na lata, nawet przy bardzo roztargnionym lokatorze. Malując ściany, wybierz farby rekomendowane dla rodziców małych dzieci. Dzięki temu, nie będziesz zmuszony do każdorazowego odświeżania pomieszczeń po wyprowadzeniu się najemcy. Wystarczy, że przetrzesz brudne miejsca gąbką lub ściereczką z mikrofibry.

Niebanalny pomysł na urządzenie przestrzeni

Sposobem aranżacji wnętrza dla studenta jest nieruchomość typu studio. Polega ona na tym, że dana przestrzeń jest skonstruowana tak, aby odgrywała rolę wielu pokoi. Dobrym przykładem będzie rozkład mieszkania, w którym jedynym zamkniętym miejscem będzie łazienka, a cała reszta nie będzie ogrodzona murami. Do takiej aranżacji skompletuj ergonomiczne wyposażenie. Zamiast zwykłego łóżka, postaw na leżankę, która w nocy będzie miejscem do spania, a w dzień, kiedy przyjdą goście, posłuży za wygodną sofę z oparciem. To samo tyczy się kuchni – wyspa umiejscowiona na środku, będzie dodatkową przestrzenią do przygotowania potraw, a także dostawiając wygodne, wysokie krzesła – miejscem spożywania posiłków.

Dysponując przestrzenią, zaopatrz mieszkanie w dogodne miejsce do pracy. Istotne jest, aby istniała możliwość postawienia niewielkiego stołu, blatu czy biurka z wieloma szufladkami. Nad nim warto powiesić półkę, posłuży ona za dodatkowe miejsce, w którym można postawić podręczniki lub inne pomoce naukowe.

Paleta barw i dodatki

Pamiętaj, że urządzając mieszkanie dla studenta, zwykle nie wiesz, jaką jest osobą i jakie kolory do niej przemawiają, dlatego sugerujemy, żeby wybrać stonowane barwy, takie jak:

  • biel,
  • beż,
  • grafit.

Urozmaicając monotonne pomieszczenie, powinieneś wybrać odpowiednie dodatki czy przełamujące wykończenia stworzone np. z drewnianych desek. W przypadku akcesoriów postaw na te klasyczne oraz łatwo dostępne. Mogą być to nieskomplikowane obrazy, standardowe poduszki ozdobne, jak również proste w utrzymaniu kwiaty.

Dopasowane światło do potrzeb studenckich

Jest jeszcze jeden aspekt, który może decydować, o tym, czy posiadasz odpowiednie mieszkanie dla studenta – jest nim oczywiście światło. Musi ono spełniać potrzeby studenckie, zwłaszcza jeżeli lokator preferuje uczyć się w nocy. Najlepiej sprawdzi się oświetlenie o chłodnej barwie. Ciepłe odcienie wydają się bardziej przytulne, jednak często usypiają, przez co efektywna praca jest utrudniona. Warto zadbać o naturalne światło, które gwarantują obszerne okna. Aby regulować jego natężenie, powieś na nich rolety lub zasłony pasujące kolorystycznie do całości.

kuchnia z wyspą

Funkcjonalne i nowoczesne wnętrza

Urządzając mieszkanie dla studenta, ważne jest, aby było zarówno funkcjonalne, jak i stylowe. Nasz doświadczony projektant wnętrz w NARYSUJEMY może pomóc Ci w stworzeniu idealnego projektu. Dzięki jego ekspertyzie w projektowaniu i aranżacji wnętrz, Twój kawalerka lub pokój studencki stanie się miejscem, które sprzyja nauce i relaksowi. Optymalne wykorzystanie przestrzeni, ergonomiczne rozwiązania i kreatywne aranżacje to tylko niektóre z korzyści, jakie uzyskasz, korzystając z naszych usług. Skorzystaj z naszego profesjonalnego podejścia i ciesz się funkcjonalnym oraz stylowym mieszkaniem idealnie dopasowanym do Twoich potrzeb. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jaki typ mieszkania jest idealny dla studenta?

Modnym sposobem aranżacji wnętrza przeznaczonego dla studenta jest nieruchomość typu studio, czyli przestrzeń skonstruowana tak, aby odgrywała rolę wielu pokoi. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują wiele miejsca. 

Jak zaprojektować mieszkanie dla studenta?

Sposobów aranżacji i stylów, które będą pasować do młodego człowieka jest mnóstwo, jednak to, co powinno wyróżniać takie wnętrze to przede wszystkim ogólna funkcjonalność. Bardzo popularne okazuje się wykorzystywanie mebli o wielu zastosowaniach, takich jak choćby rozkładana kanapa.

Jaką farbę wybrać do mieszkania przeznaczonego dla studenta?

Najlepszą farbą, która sprawdzi się do mieszkania studenckiego, będzie ta o podwyższonej odporności na ścieranie. Może być bawet rekomendowana dla rodzin z dziećmi. Zmywanie brudu i plam ze ściany nie będzie wtedy stanowiło problemu. 

Jakie cechy powinno posiadać mieszkanie dla studenta?

Mieszkanie powinno być zaopatrzone w elementy odporne na uszkodzenia i zanieczyszczenia. Ponadto, dobór światła i odpowiednie wyposażenie może okazać się kluczowe dla efektywnej nauki, która dominuje w życiu młodego człowieka.