MAŁE MIESZKANIE — CZYLI CO ZROBIĆ, ABY TWOJE WNĘTRZE BYŁO JEDNOCZEŚNIE GUSTOWNE I FUNKCJONALNE

salon w małym mieszkaniu

ARANŻACJA MAŁEGO METRAŻU

Mieszkanie o ograniczonym metrażu może stwarzać wyzwania w jego aranżacji. Jednak przemyślany projekt spowoduje, że niecałe 40 m² zamienimy w przytulne, funkcjonalne, nietuzinkowe oraz piękne mieszkanie. Poniższe wskazówki przedstawią, jak zaprojektować niewielkie wnętrze, które spełni nasze oczekiwania.  

biały salon z aneksem kuchennym

CZEGO NALEŻY UNIKAĆ? OD CZEGO ZACZĄĆ PRZY PROJEKCIE MAŁEGO MIESZKANIA? 

Projektując wnętrze często zapomina się o jego ograniczeniach metrażowych. Chcąc zaaranżować małą przestrzeń należy unikać takich błędów jak: 

  • zbyt duża ilość mebli oraz dodatków, 
  • złe oświetlenie, 
  • brak podziału na strefy, 
  • nadmiar faktur oraz kolorów. 

Naszym pierwszym krokiem przy wyposażeniu małego mieszkania powinno być dokładne jego zmierzenie. Następnie powinniśmy zastanowić się jakie będzie przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń oraz jakie są nasze oczekiwanie względem ich. Ostatni krok to aranżacja pomieszczeń zgodnie z wybranym przez nas stylem.  

W dalszej części artykułu przedstawiono kluczowe kwestie, które warto rozważyć przy projekcie wnętrz, z ograniczoną przestrzenią.  

MAŁE MIESZKANIE — CZYLI OTWARTE PRZESTRZENIE 

Przy niewielkim mieszkaniu warto postawić na prostotę oraz funkcjonalność i praktyczne podejście do projektu. Jeżeli twoje mieszkanie ma osobne pomieszczenie na kuchnię oraz salon warto rozważyć wyburzenie ściany między tymi pokojami. Otrzymamy tym samym otwartą kuchnię oraz wizualnie większą przestrzeń. Poszczególne pokoje nie muszą być duże, aby zawierały wszystko co mieszkanie powinno mieć. W kolejnych sekcjach przedstawiono przykładowe elementy wyposażenia, które nadadzą stylu, lekkości i funkcjonalności.  

nowoczesny mały salon

JAKIE KOLORY BĘDĄ NAJLEPSZE PRZY PROJEKTOWANIU NIEWIELKIEJ PRZESTRZENI? 

W małych przestrzeniach świetnie sprawdzą się pastelowe kolory- biel, szarości, mięta, pudrowy róż. Idealnie dopełnią one drewnianą podłogę. Dobrze sprawdzi się także przełamanie tych kolorów intensywniejszą barwą, która będzie stanowić centralny punkt, zwracający naszą uwagę.  

Dużą zaletą będzie także naturalne światło, które rozjaśnij pomieszczenia. 

małe mieszkanie w bieli z otwarta kuchnią

WIZUALNA PRZESTRZEŃ — CZYLI CIEKAWE ROZWIĄZANIA DLA MAŁEGO MIESZKANIA 

Dużo przestrzeni do przechowywania będzie na wagę złota w małym mieszkaniu. Wysoka zabudowa, proste i czyste fronty znajdą zastosowanie zarówno w kuchni jak i salonie powodując, że pomieszczenia wyglądają na większe.  

Meble w małym mieszkaniu powinny być przede wszystkim wizualnie lekkie, ale także pojemne i wielofunkcyjne.  

W salonie możemy postawić kanapę, która będzie miała jednocześnie pojemnik na pościel czy pufe z dodatkowym obszarem do przechowywania. Kolejnym ciekawym pomysłem będzie wykorzystanie skrzyni, kufra jako stolika kawowego. Pomieszczenie zyska charakter, a jednocześnie stolik ten może posłużyć jako schowek. Wybierając wyposażenie warto wziąć pod uwagę ażurowe meble. Dodadzą one stylu, lekkości, delikatności i nie przytłoczą pomieszczenia.  

W kuchni miejsce możemy zaoszczędzić instalując płytę indukcyjną dwupalnikową czy jednokomorowy zlewozmywak. Idealnie sprawdzi się także składany stolik i krzesła, które można wykorzystać w miarę potrzeb. 

małe mieszkanie salon połączony z kuchnią

Kolejnym wyzwaniem jest projekt łazienki w małym mieszkaniu. Przede wszystkim należy zrezygnować z wanny na rzecz prysznica. Praktycznym rozwiązaniem będzie zainstalowanie szafki pod umywalką, gdzie swoje miejsce mogą znaleźć ręczniki, czy inne przybory toaletowe. Wybierając lustro zdecyduj się na takie, które ma ukrytą szafkę. 

W mieszkaniu warto zastanowić się nad zastąpieniem standardowych drzwi skrzydłowych drzwiami przesuwnymi, co pozwoli na kontrolę w wielkości pomieszczeń zgodnie z naszymi potrzebami. Praktycznym rozwiązaniem będą też lustra, które spowodują, że nasze mieszkanie wydawać się będzie na większe.  

Projekt dla niewielkiego wnętrza to przede wszystkim szukanie funkcjonalnych rozwiązań, które zaoszczędzą przestrzeń, dając nam maksymalnie dużo miejsca na przechowywanie.  

OPTYMALNE PROJEKTY Z NARYSUJEMY

Nowoczesna i minimalistyczna opcja na projekt wnętrza to jeden z wielu wariantów, które NARYSUJEMY może Ci zaproponować. Jesteśmy tutaj przede wszystkim dla Ciebie, aby spełnić najskrytsze marzenia związane w wykończeniem wnętrz i stworzyć przestrzeń, w której poczujesz się  bezpiecznie i komfortowo.