Image Alt

Nauka łączenia kolorów

grafitowy minimalistyczny salon

Kolory mają znaczenie!

Dobór odpowiednich kolorów w aranżacji wnętrz jest kluczowym elementem, który pozwala na stworzenie unikatowego i przyjemnego w odbiorze wystroju. Aby osiągnąć pożądany efekt, należy podejść do tego zadania z wyczuciem i dozą kreatywności, a także zrozumieć, że wybór palety ma wpływ na nasze samopoczucie, jak i ogólny nastrój.

ciepła aranżacja

Wybór barw, które inspirują

Barwy, których użyjemy w pomieszczeniach, powinny inspirować nas, motywować i wprowadzać do nieruchomości przyjemną atmosferę. Dlatego tak istotny jest dobór odcieni, które lubimy oraz w których czujemy się komfortowo i swobodnie. W przeciwnym razie, nawet najlepszy projekt wnętrza nie będzie nas satysfakcjonował. Nie należy zapominać, że kolorystyka to nie tylko ściany, meble czy podłogi. Poświęćmy czas na skompilowanie właściwych akcesoriów, takich jak zasłony, narzuty, poduszki czy ozdoby, które zagwarantują wnętrzu ciekawe akcenty i urozmaicą jego wygląd.Barwy wpływają na nasze samopoczucie, nastrój oraz percepcję otoczenia. Dlatego ważne jest, abyśmy wybierali odcienie, które odpowiadają nam i w których czujemy się dobrze. Kolory zimne, takie jak niebieski czy zielony, kojarzą się z przyrodą i spokojem. Mogą być idealnym wyborem do sypialni, gdzie istotna jest dla nas relaksująca aura, sprzyjająca dobremu odpoczynkowi. Natomiast ciepłe odmiany, takie jak żółty czy pomarańczowy, wnoszą do pomieszczenia energię i ożywienie. Są doskonałe do przestrzeni, w których spędzamy dużo czasu i potrzebujemy pobudzenia, jak np. w pokoju dziennym czy w biurze.

Nie bagatelizujmy znaczenia i wyglądu takich elementów, jak:

  • kaloryfery,
  • ramy,
  • gniazdka,
  • włączniki,
  • uchwyty,
  • listwy,
  • czy nawet widoczne przewody.

Ich barwa, która nie będzie zgodna z resztą wnętrza, może zaburzyć spójność, przez co pokoje mogą wydać się chaotyczne i nieuporządkowane.

niebieskie zasłony, żółta kanapa

Trzy fundamenty dobranego koloru

Podczas jego wyboru, pamiętajmy, że istnieją fundamentalne cechy, które pozwalają manipulować kolorem, należą do nich: barwa, nasycenie oraz jasność. Niekiedy jest to kwestia minimalnych urozmaiceń, a finalny produkt jest zupełnie inny. Barwa polega na łączeniu trzech kolorów (czerwonego, żółtego i niebieskiego), a następnie tworzeniu nowych, dzięki ponownemu mieszaniu podstawowych z nowo powstałymi itd. Nasycenie to przejrzystość, która jest obecna w konkretnej barwie, o określonym poziomie intensywności czy transparentności. Jeżeli chodzi o jasność, to moc danej farby w zależności od natężenia i rodzaju oświetlenia. Z tego też powodu w nocy mamy problem z rozróżnieniem, jakiego koloru jest nasze wyposażenie.

Dobrą praktyką, podczas wyboru mebli czy innych detali, jest zestawienie ich do kolorów wzorcowych (są to barwy określone zestawami liczb). W dobie internetu nie musisz specjalnie wybierać się do dedykowanego sklepu stacjonarnego. Wystarczy, że złożysz zamówienie online i przejrzysz wzorniki RAL lub Pantone, w których barwy będą przedstawiać praktycznie rzeczywisty obraz przedmiotu. Miej na uwadze, że korzystając z nich, istnieje ryzyko, że finalny efekt nie będzie w 100 procentach oddany, z uwagi na niuanse, jak rodzaj, moc światła oraz towarzyszące przedmioty odmiennego koloru.

Właściwości dobrze dobranych kolorów

Powszechną wiedzą jest to, że dobierając barwy, możemy manipulować wizualnym odbiorem pomieszczenia. Pokoje, które projektowane są tak, aby były przytulne, cieszą się szczególnym zainteresowaniem. Co jest sekretem takiego wnętrza? Oczywiście dominujące odcienie. Jeżeli marzysz o ciepłej aranżacji, wykorzystaj drewno – jego barwa jest idealna dla każdego typu nieruchomości – nawet tych ograniczonych metrażem. Trafne będą też odcienie czerwonego, pomarańczowego i żółtego. Natomiast, jeżeli nie jesteś fanem tego typu wystroju i wolisz chłodne, minimalistyczne koncepcje, wybierz kolory takie jak:

  • jasny niebieski,
  • lekki grafit,
  • śnieżnobiały.

Korzystanie z nich będzie opłacalne w przypadkach, gdy naszym celem jest wizualne powiększenie wnętrza. Awangardowe stylizacje wymagają odwagi, a także wyczucia przy wyborze odcieni.

Nie mając odpowiedniego doświadczenia, możemy zaszkodzić naszej własności. Szczególnie, jeżeli kompilujemy wyposażenie, akcesoria, materiały oraz detale z różnych okresów historii z barwnymi tapetami i intensywnymi farbami. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem, jest rezygnacja z przebojowych odcieni na rzecz aranżacji jasnych ścian z przedmiotami o ciekawej kolorystyce.

biały pokój z kolorowymi dodatkami

Wnętrza, w których będziesz się dobrze czuł

Zaplanuj swoje wymarzone mieszkanie z naszym doświadczonym projektantem wnętrz z NARYSUJEMY. Projektowanie wnętrz to nasza specjalność. Dzięki różnorodności kolorów i aranżacji wnętrz stworzymy dla Ciebie idealne miejsce. Skorzystaj z naszych usług i przekształć swoje mieszkanie w wyjątkową przestrzeń. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak dobierać barwy w pomieszczeniach?

Przede wszystkim, powinieneś skupić się na barwach, które Ci się podobają, a nie są obecnym trendem wnętrzarskim. Dzięki temu zyskasz pewność, że nieruchomość jest idealna dla Twoich potrzeb. Więcej o łączeniu kolorów dowiesz się z tego tekstu.

Jak wizualnie powiększyć pomieszczenie?

Aby wizualnie powiększyć pomieszczenie, powinnieneś trzymać się starannie dobranej palety barw. Stosuj jasne odcienie, takie jak biały czy szary – taka kolorystyka jest schludna, dzięki czemu pokoje wydadzą się bardziej przestronne.

Jakie są elementy, o których warto pamiętać podczas planowania kolorystyki domu?

Podczas planowania kolorystyki domu, warto pamiętać o elementach takich jak kaloryfery, ramy, gniazdka, włączniki, uchwyty, listwy oraz przewody. Wpływają one diametralnie na odbiór całego projektu.