Image Alt

Wnętrza w stylu biophilic design

salon w stylu biophilic design

Oaza spokoju w mieście

Życie w mieście to często surowy betonowy krajobraz z symboliczną namiastką zieleni i ulicznym zgiełkiem. Co więcej, coraz większa obecność elektroniki w naszym otoczeniu sprawia, że pragniemy oderwać się od sztucznych tworów naszej rzeczywistości i uciec w świat natury. Na szczęście, na ratunek przychodzi nam biophilic design, dzięki któremu możemy zaprosić naturę do naszych wnętrz. Na czym dokładnie polega ten styl i jak wprowadzić go do naszego mieszkania? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w naszym artykule. 

dużo rośłin doniczkowych w sypialni

Czym jest biophilic design? 

Biophilic design bazuje na koncepcjach opracowanych przez fińskiego architekta i teoretyka Juhani Pallasmaa. Jest on autorem terminu biofilia mówiącego o tym, że człowiek jest nierozerwalnie związany z naturą i w swojej podświadomości pragnie bliskości ze światem przyrody, będąc jego częścią. Pallasmaa uważa, że z takiego połączenia płynie wiele korzyści i jest ono niezbędne dla naszego dobrego samopoczucia.  

Jako nurt aranżacyjny biophilic design poważnie podchodzi do tych założeń, jego celem jest bowiem wprowadzenie elementów natury do przestrzeni zabudowanej, w tym naszych mieszkań, ale również stref publicznych, takich jak szkoły czy miejsca pracy, np. biura. Stylistyka najczęściej wykorzystuje naturalne materiały, żywe rośliny oraz komponenty, które nawiązują do świata przyrody. Wnętrza urządzone w ten sposób mają pozytywnie wpływać na nasz nastrój, redukować stres oraz zwiększać produktywność. 

Kolory w stylu naturalnym 

Aranżacje w duchu biophilic design opierają się na naturalnej palecie barw, do których należą kolory ziemi, a więc beże, brązy, szarości i odcienie zieleni. Będą dobrze komponować się z wyposażeniem oraz elementami wykończeniowymi wnętrza, bazującymi na podobnej stylistyce, a także sprawią, że nasza przestrzeń będzie wizualnie ciepła i przytulna. Pomieszczenie możemy pomalować farbą w jednolitym odcieniu lub pokryć jedną ze ścian tapetą z roślinnym motywem, np. liści lub zdjęciem malowniczego krajobrazu w formie fototapety. 

Materiały wykończeniowe 

Jednym z najważniejszych elementów wnętrz urządzonych zgodnie z ideą biophilic design, są naturalne materiały wykończeniowe, takie jak drewno, kamień i szkło. Na podłodze najlepiej sprawdzą się drewniane panele lub parkiet w jasnym odcieniu brązu, natomiast na jednej ze ścian możemy położyć płytki z cegły rozbiórkowej, które będą dobrze współgrać z resztą wystroju. Ceglane pokrycie możemy wykorzystać w salonie, np. na ścianie z telewizorem lub kominkiem. 

kwiaty w kuchni

Naturalne oświetlenie 

Biophilic design uwielbia również naturalne oświetlenie, dlatego warto postawić na duże okna, dzięki którym wpuścimy do naszego mieszkania światło słoneczne. Oprócz tego, możemy doświetlić pomieszczenia światłem LED o naturalnym odcieniu, ale ogólna zasada projektowania biofilnego mówi, aby w jak największym stopniu starać się wykorzystać to, co daje nam natura. W tym celu warto zrezygnować z firan i zasłon, które mogą blokować dopływ światła. 

Meble i dodatki 

Aranżacje tworzone w duchu biophilic design korzystają w głównej mierze z mebli i dekoracji wykonanych z naturalnych surowców, co pewnie nie jest zaskoczeniem. Drewniane modele – w kolorze jasnego orzesznika lub w ciemniejszym odcieniu dębu czy jesionu – sprawdzą się w tej estetyce najlepiej, ale równie dobrze odnajdzie się tapicerowane wyposażenie wypoczynkowe, takie jak sofa czy łóżko w sypialni. Oprócz tego możemy pokusić się o ręcznie robione dodatki: 

  • rattanowe kosze i abażury, 
  • poduszki w lnianych poszewkach, 
  • wełniany pled, 
  • grafiki z motywem roślinnym, które ozdobią jednolite ściany. 

Najważniejszym dekoracyjnym elementem wnętrz w stylu biophilic design są jednak żywe rośliny, których moc sprawi, że poczujemy bliskość z naturą. Kwiaty doniczkowe z dużymi liśćmi, takie jak monstery, palmy domowe czy egzotyczne drzewko bonsai to tylko kilka z wielu ciekawych propozycji. Jeśli mieszkamy z czworonożnym pupilem, należy jednak wcześniej sprawdzić, czy rośliny, które chcemy wprowadzić do domu, będą dla naszego zwierzaka bezpieczne. 

ściana z rośłin w salonie

Funkcjonalne rozwiązania w pięknych wnętrzach

Chcesz stworzyć wnętrza, w których panuje zgoda z naturą? Z Narysujemy każdy projekt jest odpowiednio dopasowany do Twoich potrzeb. Nasz zespół utalentowanych projektantów wykona dla Ciebie aranżacje mieszkania lub całego domu. W pracy wykorzystujemy nasze wieloletnie doświadczenie, które jest gwarancją zadowolenia naszych klientów oraz udanych projektów. Działamy na terenie Warszawy i okolic, ale nasze usługi są również dostępne zdalnie, dzięki czemu możemy współpracować z kontrahentami z całej Polski. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Biophilic design, co to za styl?

Biophilic design to nurt aranżacyjny, którego celem jest wprowadzenie elementów natury do naszych wnętrz. Najczęściej styl ten wykorzystuje naturalne materiały, meble i dodatki, żywe rośliny oraz barwy ziemi. Urządzona w ten sposób przestrzeń pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. 

Jakie kolory w naturalnych wnętrzach?

Aranżacje w stylu biophilic design wykorzystują stonowane kolory, takie jak barwy ziemi. Beże, brązy, szarości i odcienie zieleni to tonacje, które będą się dobrze komponować z naturalnymi materiałami wykończeniowymi oraz wyposażeniem wnętrza. 

Jakie meble i dodatki w aranżacji biophilic design?

Biophilic design to meble i dodatki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień czy szkło. Wybierając odcienie drewna, najlepiej postawić na jasną i żywą tonację orzesznika lub ciemniejszy rustykalny odcień dębu czy jesionu. Dodatkowo, w salonie i sypialni sprawdzą się tapicerowane sofy, narożniki i łóżka.