Podczas aranżowania przestrzeni w swoim mieszkaniu często zdarza się, że błędy są popełniane nieświadomie. To jest prawdziwe wyzwanie dla osób, które nie mają styczności z dekorowaniem na co dzień. Wbrew pozorom, nie jest to tak łatwe, na jakie wygląda z pozoru. Jeśli ktoś nie czuje się dobrze podczas planowania remontu i zmieniana stylu, warto sięgnąć po pomoc u sprawdzonych specjalistów. W takim przypadku będziemy mieli pewność, że żadne błędy nie zostaną popełnione, a wnętrze zostanie zaprojektowane według ogólnych zasad. Nie zawsze istnieje taka możliwość. Jeśli jesteś osobą, która sama pragnie dokonać zmian w swoim otoczeniu, idealnie trafiłeś!
Na szczęście, liczba ważnych rzeczy nie jest niesamowicie długa i łatwo ją przyswoić. Zastosowanie się do kilku prostych porad pomoże wyeliminować wszelkie błędy. Najlepiej, jeśli zapoznamy się z nimi przed projektowaniem wnętrz od podstaw. Znacznie ułatwi to pracę i pozwoli na unikniecie wielu przeszkód. Jeśli jednak chcesz wprowadzić zmiany w już udekorowanym mieszkaniu i widzisz pewne niedoskonałości to nic straconego. Zazwyczaj kilka poprawek wystarcza, aby uratować estetykę wnętrza.
Oto lista rzeczy, których powinieneś unikać:
- Nieodpowiedni dobór kolorów,
- niezagospodarowane przestrzenie,
- złe oświetlenie,
- jednolite dodatki,
- zbyt duża ilość dekoracji,
- przesadne sugerowanie się modą,
- nieodpowiednio rozplanowane ścienne aranżacje,
- zbyt duża ilość stylów.
Rozdziały:
Nieodpowiedni dobór kolorów
To najczęstszy popełniany błąd. Zamiast efektu powiększonego i przestronnego pokoju, otrzymujemy ciemne i przytłaczające wnętrze. Małe metraże powinny być projektowane w jasnych, delikatnych barwach, które optycznie je powiększą. W większych mieszkaniach, w których nie zależy na uwydatnieniu przestronności, można pokusić się o ciemniejsze kolory na ścianach. Zaburzona paleta barw we wnętrzu sprawi, że wnętrze będzie mniej atrakcyjne, a co więcej może źle oddziaływać na samopoczucie osób przebywających w tym otoczeniu. Zamiast stosowania losowych kolorów, posłuż się kołem barw, które ułatwi wybór tych odpowiednich. Istotną zasadą, jest dobór kolorów według przeznaczenia pomieszczenia do konkretnych celów. Salon, który ma być przytulnym miejscem rodzinnych spotkań wymaga innych barw niż sypialnia, która ma służyć relaksowi i wyciszeniu. Zbyt intensywne lub zbyt delikatne barwy mogą zaburzyć te funkcje
i wprowadzać zupełnie odwrotny cel, od zamierzonego.
Niezagospodarowane przestrzenie
Zachowanie odpowiednich proporcji we wnętrzach jest kluczem do sukcesu. W zależności od metrażu, jakim dysponujemy, należy dobierać ilość wyposażenia i zastanowić się nad jego rozplanowaniem. Bardzo często powielanym błędem jest ustawianie mebli w rzędzie, równo pod samą ścianą. Wbrew pozorom pomimo pozostawienia “pustego” środka, uzyskamy efekt zmniejszenia wnętrza. Tej wolnej przestrzeni nie da się już zagospodarować. Warto pobawić się rozłożeniem mebli w pokoju. Meble ustawione równo pod ścianą delikatnie rozstawmy po wszystkich kątach i nie twórzmy z nich jednolitej całości. Rozdzielmy kilka szafek, aby zapełniły przestrzeń.
W salonie, w centrum, można postawić sofę ze stolikiem kawowym, co będzie dobrym podkreśleniem głównej funkcji tego wnętrza. Można podzielić pokoje na części odgradzając je od siebie meblami, co pozwoli wydobyć efekt przytulności i funkcjonalności. Proporcje ważne są niezmiennie, także przy dodatkach. Ogromy salon z masywnymi meblami, ozdobiony delikatnym, ledwo widocznym dywanem, albo mała łazienka z wielkimi, ciężkimi szafkami- to mija się z celem. Takie dysproporcje spowodują, że istotne elementy wyposażenia nie będą się wybijać i “zaginą”
w tych aranżacjach.
Złe oświetlenie
Wybór oświetlenia jest tak samo ważny, jak wybór mebli czy dodatków. Najlepiej jest zadbać
o odpowiednią ilość światła naturalnego, pochodzącego z dużych okien. Odbijające się promienie słoneczne sprawią, że wnętrze stanie się przestronniejsze i bardziej przytulne. Dostęp do światła dziennego, nie zwalnia z obowiązku rozplanowania oświetlenia sztucznego. Warto podzielić sobie oświetlenie na to główne, oświetlające całe pomieszczenia i poboczne, które je doświetli i nada niepowtarzalnego klimatu. Dobrze sprawdzą się lampy punktowe, rozłożone na suficie i lampy podłogowe. Odpowiednio rozplanowane oświetleni zmienia oblicze każdemu wnętrza. Częstym błędem jest postawienie tylko i wyłącznie na jedną, główną lampę na suficie. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ nie oświetli ona każdego zakamarka w naszym wnętrzu i przez to stracimy poczucie przestronności. Warto zastanowić się także nad intensywnością i kolorem żarówek, tak aby do siebie pasowały.
Zbyt duża ilość dekoracji
Z pewnością, niejeden raz usłyszałeś stwierdzenie “im mniej tym lepiej”. Pomimo tego, że jest to dosyć oklepane i oczywiste zdanie, niesie za sobą sporo prawdy. Wszelkie elementy wyposażenia powinny być dobrane do możliwości metrażu i indywidualnych potrzeb. Większa ilość mniejszych szaf i półek wcale nie zwiększy miejsc do przechowywania. Zamiast tego, postaw na jedną dużą
i pojemną szafę lub komodę, która z pewnością pomieści potrzebne rzeczy. Przesadzając z ilością sprzętów, dekoracji i mebli przytłoczymy pomieszczenie i będzie wydawało się na dosyć chaotyczne i nieposprzątane. Balans i równowaga w liczbie wyposażenie jest bardzo ważna.
Przesadne sugerowanie się modą
Ślepe podążanie za modą może narobić nam więcej szkód niż pożytku. Trendy w modzie wnętrzarskiej zmieniają się dynamicznie i stosunkowo często. Kilka razy do roku w zależności od sezonu panuje trend na różne kolory, motywy i meble. Warto zastanowić się nad tym i nie dać się wciagnąć w nieprzemyślane aranżacje. Oczywiście, istotne jest, aby śledzić co jest teraz modne, a co nie, natomiast w celu inspiracji. Wybór wszystkich mebli i dekoracji w aktualnie królującym stylu spowoduje, że za kilka miesięcy nasze wnętrze będzie już totalnie niemodne. Zamiast pięknych i stylowych wnętrz, można przez przypadek zafundować sobie chaos i kompletnie nie pasujące do elementy wyposażenia.
Nieodpowiednio rozplanowane ścienne aranżacje
Ściany są tak oczywistym elementem, że często o nim zapominamy. Podstawowym błędem jest pozostawienie całkowicie pustych ścian. Daje to efekt wnętrz bez wyrazu, pozbawionych charakteru i ponurych. Warto pomyśleć o obrazach ściennych i utworzeniu z nich różnych, pasujących kompozycji. Należy przy tym jednak uważać, bo kolejnym błędem przy zagospodarowywaniu ścian jest losowe ułożenie malunków i zdjęć w niespójną całość. Kompozycje i galerie ścienne, nie powinny być losowym zestawieniem kilku przypadkowych dzieł. Podczas wyboru odpowiednich dekoracji, należy zastanowić się nad głównym motywem przewodnim. Element, który będzie przewijał się na każdym obrazie, będzie łącznikiem i nada wyjątkowy charakter. Podczas wieszania obrazów, należy zwrócić szczególną uwagę na wysokość ich umiejscowienia. Idealne miejsce to linia wysokości naszego wzroku. Błędem jest wieszanie dzieł zbyt wysoko lub zbyt nisko.
Zbyt duża ilość stylów
Nie jest to konieczne, aby każdy element w mieszkaniu pasował do siebie i wywodził się z jednego stylu. Taki zabieg wprowadza nudę, aby ją przełamać, często mieszamy ze sobą różne inspiracje. Tutaj zdarza się kilka błędów, takich jak zbyt duża różnorodność. Kuchnia w stylu marynistycznym, salon boho i sypialnia w klimatach gorącej Hiszpanii. Nie ma tu miejsca na jakąkolwiek spójność. Zamiast takich losowych i chaotycznych mieszanek, wybierz jeden główny styl, który będzie dobrą bazą dla dodatków innego pochodzenia.
Podejmując się wyzwania projektowania swoich wnętrz, weź po uwagę te błędy, aby cieszyć się idealną przestrzenią we własnym mieszkaniu. Jeśli chcesz, aby aranżacją zajął się profesjonalista, wypróbuj ofertę naszej firmy Narysujemy. W swojej ofercie posiadamy możliwość zaprojektowania wnętrze ze wstępną wizualizacją. Dzięki takiej usłudze, możesz przekonać się jak Twoje wnętrze będzie wyglądało w dowolnie wybranym stylu.