JAK ODPOWIEDNIO ZAPROJEKTOWAĆ TARAS

meble na taras

Piękny taras w Twoim domu

Taras jest miejscem, gdzie spędza się dużo czasu, szczególnie latem. Można go uznać za jedną z ważniejszych części aranżacji domu bądź ogrodu. Coraz częściej można znaleźć zaprojektowane mieszkania lub domy z tarasem. Jak więc urządzić go właściwie, aby dopełniał cały wystrój i był przede wszystkim funkcjonalny?

taras w stylu arabskim, meble tarasowe

Właściwe usytuowanie tarasu

Dużą rolę w projekcie tarasu stanowi usytuowanie działki, jak i rozmiar i kształt ogrodu. Najlepszym miejscem, które zapewni duże nasłonecznienie w ciągu całego dnia, jest południowo–zachodnia strona budynku. Ustawienie tarasu od strony wschodniej lub północnej sprawi, że Twój taras będzie nieustannie zacieniony.

Przy projektowaniu tarasu trzeba wziąć pod uwagę, aby korzystanie z niego było przystosowane do każdej pogody. Świetną opcją dla tego będzie zadaszenie i osłonięcie tarasu. Rozwiązaniem tutaj będą markizy oraz pergole, którymi można sterować automatycznie. Jest to większa inwestycja, dlatego opcjonalnie można postawić na klasyczne parasole ogrodowe.

Wielkość tarasu i jego kształt

Decydując się na taras, należy pamiętać o zachowaniu proporcji względem całego budynku, działki lub ogrodu. Taras nie może być za duży w porównaniu z małym domem, ponieważ będzie to wyglądać nienaturalnie. Tak samo będzie, gdy projekt tarasu wyjdzie za mały względem wielkiej posiadłości. Dlatego też warto na samym starcie porównać powierzchnię domu lub mieszkania wraz z działką, lub ogrodem.

Istotną sprawą przy projektowaniu tarasu jest jego wymiar. Ważne jest, aby przemyśleć kwestię dla ilu osób będzie przeznaczony. Do tego również trzeba pamiętać o właściwym rozmieszczeniu mebli i przedmiotów, takich jak hamak, stół lub grill.

Kształt tarasu również ma znaczenie. Najczęściej spotykane są te w kształcie kwadratów, prostokątów lub półokręgów. Mniej popularną opcją są te o kształcie litery „L” lub „T”. Ważne jest, aby już przy etapie projektowania domu lub mieszkania zdecydować o kształcie i wymiarach tarasu. Dodatkowo istotną sprawą jest określenie wyjścia na taras. Powinno ono się znajdować przy pomieszczeniu, z którego jak najwięcej osób korzysta, czyli salon lub kuchnia.

meble tarasowe

Meble i rośliny na tarasie

Aranżując taras najlepiej decydować się na rośliny łatwe w pielęgnacji, np. do posadzenia w ozdobnych osłonkach lub takie z automatycznym nawadnianiem. W przypadku mebli warto postawić na ich estetykę, jak również o właściwe zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi. Najczęściej wybieranymi meblami są te wykonane z drewna, metalu lub aluminium. Metal i aluminium cechują się dużą odpornością, wytrzymałością oraz stabilnością. Jednak w przypadku mebli można wybierać, ponieważ kolejną opcją będą też meble rattanowe. Wyróżniają się one swoim oryginalnym wyglądem oraz lekkością. Decydując się na meble drewniane, należy pamiętać o odpowiedniej impregnacji. Nieodłączną częścią tarasu jest oczywiście ta wypoczynkowa, dlatego też nie może się obejść bez mebli takich jak:

  • leżaki,
  • hamaki,
  • huśtawki ogrodowe,
  • komplety stołów,
  • zestawy krzeseł ogrodowych.

Oferta leżaków jest różna, można postawić na klasyczne plażowe bądź ogrodowe, jak i zdecydować się na większe leżanki z zadaszeniem, które są przeznaczone dla dwóch osób. W przypadku hamaków dobrą opcją będzie hamak bujak jedno lub dwuosobowy. Aby nadać szyku swojemu tarasowi, warto postawić na hamak brazylijski, który wyposażony jest w poduszki i podłokietniki. Wykonany on jest w minimalistycznym stylu, często również jest ozdobiony frędzlami.

meble tarasowe, zadaszony taras

Oświetlenie

Kluczowe jest oświetlenie tarasu, aby dogodnie przebywać w nim wieczorami. Taras więc można wyposażyć w klasyczne sztuczne oświetlenie bądź w lampy solarne. Są one świetną opcją, ponieważ nie generują kosztów eksploatacyjnych. Jednak należy pamiętać o tym, aby właściwie dopasować oświetlenie do kształtu i wielkości tarasu.

Dekoracje

Dekoracja i dodatki w projektowaniu tarasu powinny być delikatne. Świetnie więc sprawdzą się miękkie poduszki na kanapach i krzesłach. Do tego można dobrać podkładki pod leżaki, które zapewnią większy komfort. Oprócz tego idealnie sprawdzą się maty stołowe i akcesoria do grilla, które zapewnią funkcjonalność tarasu.

MIESZKANIE, KTÓRE ZACHWYCA

Taras coraz częściej pojawia się w projektach domów lub mieszkań, a jego odpowiednia aranżacja sprawi, że w każdej chwili poczujesz relaks. NARYSUJEMY to zespół profesjonalistów, którzy zaprojektują każdy kąt Twojego domu, dodając mu funkcjonalności i szyku.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czy drewniane meble na tarasie się nie zniszczą?

Ważna jest ich wcześniejsza impregnacja, która zapewni wytrzymałość na wiele lat.

Co jest najważniejsze w projektowaniu tarasu?

Przede wszystkim miejsce tarasu, wymiary, kształt tarasu, materiały oraz zadaszenie.

Czego unikać przy projektowaniu tarasu?

Zbyt dużej ilości mebli, dodatków i lamp, które mogą spowodować zagracenie przestrzeni.

Jakie dodatki powinny znajdować się na tarasie?

Najlepiej sprawdzą się miękkie poduszki, podkładki pod leżaki oraz maty stołowe i akcesoria do grilla.