Styl eklektyczny we wnętrzach

meble vintage, niebieska ściana, granatowa sofa

Jak harmonijnie łączyć różne style?

Nie lubisz utartych schematów, nudy, konwenansów? Chcesz zaskoczyć zarówno siebie, jak i zaproszonych gości? Poniżej wskażemy Ci jak połączyć elementy, których w pierwszej myśli nigdy nie zaliczylibyście do tej samej kategorii. W tym artykule znajdziesz pomoc w zaprojektowaniu swojego wnętrza w stylu eklektycznym.

różowa sofa, fioletowa ściana, meble vintage

Eklektyzm w projektowaniu wnętrz

Często styl eklektyczny utożsamiany jest z nieprzemyślanym tak zwanym misz maszem,  nieprzemyślanym doborem mebli i dodatków. W stylu tym jednak wszystko ma swoje miejsce i wytłumaczalne zastosowanie, a każda podjęta przy projektowaniu decyzja sprawia, że wnętrze tworzy spójną całość. Ciekawość, różnorodność i niesztampowość, dowolność, swoboda są zdecydowanie najlepszymi określeniami dla eklektyzmu. Ważne, aby pamiętać, że wszystkie zastosowane przy projektowaniu elementy posiadały wspólny mianownik.

Eklektyzm znany jest już od czasów starożytności, jednak stosowane głównie w filozofii. Jako sposób na urządzenie wnętrza funkcjonuje od wieku XIX. W początkowych latach uznawany jako swobodne mieszanie różnych stylów. Zmiany zaczęły zachodzić w XX w. Przyjęto, że aby uniknąć nieprzemyślanej przypadkowości i wrażenia chaosu warto stosować się do zasady, zgodnie z którą około 60-70% projektu będzie stanowić motyw przewodni.

granatowa sofa, meble vintage

Co wyróżnia ten styl?

Pomimo faktu, że ucieka on od przeciętnych standardów oraz schematów wciąż można wyróżnić kilka cech, dzięki którym będzie wiadomo, że mówimy właśnie o stylu eklektycznym.

KOLORY

Nie można wyróżnić tutaj „typowych” kolorów, które zawsze w tym stylu są stosowane. Ważne jednak, aby wybór jaki podejmiemy sprawiał wrażenie spójnej całości. Pozwoli to na uniknięcie wizualnego chaosu. Warto wybrać kolory bazowe, do których będziemy dopasowywać dodatkowe akcenty kolorystyczne. Mogą być to odcienie kolorów bazowych lub wręcz odwrotnie- kontrasty.

MATERIAŁY

Podobnie jak przy kolorach, kontrasty sprawdzą się również w materiałach. Połączenie metalu z drewnem o ciepłym odcieniu jest jednym z przykładów takiego kontrastu. Jak przy kolorach warto pamiętać, aby we wszystkim znaleźć umiar, konsekwencję i rozwagę. Niesztampowe połączenia materiałów stworzą niesamowity efekt, gdy spójność zostanie zachowana.

WZORY

Wszystkie printy dozwolone. Azteckie wzory w połączeniu z geometrycznymi ścianami. Jak najbardziej! Zasada pozostaje taka sama konsekwencja oraz dopasowanie.

Czy styl eklektyczny jest dla mnie?

Pomimo wielu zalet jakie posiadają wnętrza eklektyczne nie każdemu przypadną one do gustu. Osoby lubiące spokój i harmonie mogą nie odnaleźć się w takim pomieszczeniu. Jacy w takim razie są jego zwolennicy?

Są to przede wszystkim osoby lubiące eksperymenty, chcące się wyróżnić. Styl ten bowiem dostarcza nieskończenie wiele możliwości, co nie jest dostępne w innych aranżacjach. Z uwagi na mnogość różnych połączeń ciężko odnaleźć pomieszczenia eklektyczne, które będą takie same. Brak schematów pozwoli Ci także na wyrażenie siebie, pokazanie swojej wyjątkowości.

Nuda i monotonia cię męczą. Lubisz ciągłe zmiany. Eklektyzm będzie idealnym rozwiązaniem. Jedna zmiana może sprawić, że twoje wnętrze zyska całkiem nowy charakter.

sztukateria, meble vintage

Niesztampowe połączenia. Jak nie przesadzić?

Wspomnieliśmy wcześniej, że łączenie różnych tekstur i materiałów świetnie sprawdzi się w stylu eklektycznym. Brak schematów to nieskończenie wiele możliwości. Poniżej jednak przedstawiono kilka pomysłów na nieszablonowe połączenia:

  • Drewno w połączeniu z cegłą gra kontrastów. Ciepło drewna idealnie dopełni surową cegłę.
  • Drewno i płytki we wzory drewniane meble na tle wzorzystych płytek dodadzą pomieszczeniu ciekawego efektu.
  • Styl glamour w połączeniu ze stylem industrial kolejny kontrast, który świetnie sprawdzi się we wnętrzu.

Warto zaznaczyć, że pomimo kontrastowych połączeń wciąż można zachować minimalizm w aranżacji. Zastosowanie nowoczesnego stylu jako dominujący i dopełnienie go dodatkami w stylu boho czy industrialnym będzie idealnym rozwiązaniem, jeżeli chcesz się wyróżnić w minimalistycznym wydaniu.

Nieoczywistymi dodatkami do wnętrz mogą być półki oraz regały. Industrialne ściany w stalowym kolorze dopełnione drewnianymi meblami idealnie oddadzą istotę eklektycznego wnętrza. Lampy i dywany również są świetnym wyborem, jeżeli chodzi o dopełnienie wnętrza na zasadzie kontrastów. Industrialne oświetlenie i nowoczesny stół czy kanapa, kolorowy dywan w futurystycznym salonie są to przykładowe połączenia, które warto rozważyć projektując wnętrze.

Podsumowując, styl eklektyczny to obranie innej niż wytyczona dotychczas droga. Nieszablonowe myślenie, ciekawe połączenia w myśl głównego motywu przewodniego. Eksperymentowanie z kontrastami przy zachowaniu odpowiedniej proporcji i spójności.

Projektowanie z myślą o Tobie

Eklektyczna opcja na projekt wnętrza to jeden z wielu wariantów, które NARYSUJEMY może Ci zaproponować. Jesteśmy tutaj przede wszystkim dla Ciebie, aby spełnić najskrytsze marzenia związane w wykończeniem wnętrz i stworzyć przestrzeń, w której poczujesz się bezpiecznie i komfortowo.