Rozdziały:
Wstępne informacje
Styl loftowy z powodzeniem zastępuje skandynawskie pastele i naturalne drewno. Zwykle kojarzony jest z poprzemysłowymi fabryki – wysokimi kamienicami i halami. Po części jest to prawda, jednak w oryginalnym stylu loftowym można też z łatwością urządzić własne mieszkanie.
Historia
Loft swoje początki miał już w latach 50. XX wieku. Jego historia jest ściśle związana z kryzysem w Stanach Zjednoczonych – życiem nowojorskiej bohemy. W przestronnych wnętrzach z deficytem mebli i surowym klimatem zaczęli zamieszkiwać ci, których nie było stać na wynajem w standardowej cenie. Dzięki temu obecnie definicją loftu jest indywidualizm i nieszablonowe rozwiązania architektoniczne.
Charakterystyczne cechy
- otwarta przestrzeń ze zredukowaną ilością ścianek oraz drzwi,
- wysoki sufit,
- okna przedzielone szprosami,
- ceglane akcenty,
- betonowa baza,
- szkło i stal,
- stare drewno,
- schody i antresole,
- przesuwane drzwi,
- odkryte rury, żarówki i kable.
Kolory
Mieszkanie w tym nurcie wymaga optycznego powiększenia ograniczonego metrażu. Zdecydowanie najbardziej popularne barwy to biel i czerń. Inną opcją są chłodne i neutralne barwy. Popularne jest wprowadzenie do wnętrza szarości z nutą ciepłego brązu na podłodze na przykład w postaci płytek lub betonu, a na ścianie pod postacią farby czy też betonu architektonicznego. Będą one doskonałą bazą oraz kontrastującym tłem dla dodatków w ciepłej tonacji, np. czerwonej cegły. Ewentualnie można postąpić odwrotnie i typowe motywy, np. beton zastosować w ciepłej tonacji, a dodatki w zimnych. Ważne, żeby dostosować wszystko do siebie.
Światło
Loft wyróżnia się przestrzenią i dużą ilością światła. Te dwa elementy są ze sobą ściśle związane – im większe okna, tym więcej naturalnego światła i przestronności. Niestety odnosi się to tylko i wyłącznie do dnia, w nocy potrzebne będzie dobrze dobrane sztuczne oświetlenie. Warto zatem postawić na sporo wiszących punktów świetlnych takich jak: eleganckie żyrandole, żarówki na kablach, LED-y czy stojące lampy.
Meble
Idealny wyborem będą te z niebanalną historią, wykonane ręcznie lub imitujące modele rzemieślnicze. Wyróżnia je połączenie drewna, metalu lub szkła. Charakteryzują się prostym wzornictwem i trzymają zasady minimalizmu. Innym dobrym wyborem będzie zastosowanie wygodnych mebli tapicerowanych w ciepłych kolorach, np. w beżu, brązie czy szarości.
Dodatki
Ozdoby powinny spełniać zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną. Warto postawić na niewielkie dywany w różnego rodzaju wzory, lustra w kolorowych ramach, ażurowe lub rattanowe kosze, drewniane kufry, wieszaki, metalowe tablice, grafiki czy pejzaże. Sofę można ozdobić poduszkami z delikatnym wzorem, np. geometrycznym. Dodatkowo można położyć również koc lub narzutę. Loftowe wnętrza nie wymagają użycia zasłon i firan. Warto za to zainwestować w rolety zewnętrzne lub wewnętrze w kolorze ścian.
Aby zaprojektować wnętrze w stylu loftowym, nie trzeba posiadać fabryki czy mieszkania w starej kamienicy. Wystarczy trzymać się określonych zasad i dobrać odpowiednie dodatki, by uzyskać oszałamiający efekt. Industrialny klimat, surowa stylistyka, ale także przytulność i unikatowy nastrój to wszystko jest na wyciągnięcie ręki.
Twój styl, Twoje wnętrze
Pragniesz poznać więcej ciekawostek o lofcie? NARYSUJEMY to zespół najlepszych profesjonalistów, którzy chętnie dzielą się wiedzą i doświadczeniem. Z powodzeniem zaprojektujemy dla Ciebie wnętrza z industrialnym akcentem. Zapraszamy do kontaktu!
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Jak ocieplić wnętrze loft?
Warto wprowadzić naturalne materiały takie jak, np. surowe drewno, bawełna i len. Uzyskamy wtedy przytulny klimat i dobrze dobraną kompozycję współgrającą z surowością ścian. Należy jednak mieć na uwadze, że styl loftowy jest dosyć skromny, dlatego nie zaleca się stosowania dużej ilości dodatków.
Co na ścianę w stylu loftowym?
Dobrze sprawdzą się przemysłowe fotografie i plakaty w klimacie retro. Świetnie prezentują się także obrazy abstrakcyjne, postindustrialne i dekoracje w motywach wiktoriańskich.
Czym różni się styl loftowy od industrialnego?
W stylu industrialnym znacząco dominuje szarość betonowych ścian, a reszta kolorów jest ciemna i mocna. Natomiast w stylu loftowym można śmiało zauważyć zdecydowanie więcej ciepłych, przygaszonych barw.