Mieszkanie w holenderskim klimacie

drewniany blat w kuchni

Prosto i nowocześnie

Styl holenderski upraszcza znane, tradycyjne formy. Wnętrza w tym stylu są funkcjonalne i eleganckie, surowe w swojej prostocie i minimalizmie. Podróżnicza mentalność Holendrów odbija się w ich kreatywności i otwartości na nowe rozwiązania, widocznych w ichniejszych domach. Łączą pozornie niewspółgrające ze sobą elementy w nowe, świeże trendy, które czerpiąc z tradycyjnych i naturalnych rozwiązań tworzą unikalną wizję nowoczesnego mieszkania.

heksagonalne płytki, drewniana szafka łazienkowa, okrągłe lustro w łazience

Holenderska atmosfera

Wnętrza w tej aranżacji mają niepowtarzalny klimat dzięki swojej stonowanej palecie barw. Matowe szarości oraz poutykane niebieskie i zielone akcenty sprawiają wrażenie rześkiego, mglistego poranka. Styl holenderski wpuszcza światło do wnętrza, które rozprasza się po spokojnych kolorach ścian i mebli oraz matowych powierzchniach.

Oszczędność stylu

Inspirowane oszczędnym skandynawskim wzornictwem holenderskie wnętrza są proste, powściągliwe i zdyscyplinowane. Meble mają być przede wszystkim wygodne, a ozdoby nie mogą przytłaczać. Obrazy czy grafiki utrzymane są w monochromatycznych barwach, a pojedyncze, bardziej wyraziste elementy wystroju, jak na przykład rzeźby, są wyeksponowane na kontrastującym tle dla podkreślenia ich obecności w salonie.
 
Jednym z elementów charakterystycznych dla holenderskich dekoracji jest rękodzieło. Obok nowoczesnych, bardziej industrialnych form świetnie wyglądają elementy oddające hołd prostemu, tradycyjnemu rzemiosłu. Wiklinowe kosze czy nawet meble, na podłodze plecione dywany, a na kanapie wyszywane narzuty i poduszki dodadzą prostemu, oszczędnemu wnętrzu przytulności.

drewniane meble w sypialni

Światło w salonie

Oświetlenie stanowi ważny element w holenderskich wnętrzach. Główną rolę grają duże okna, których nie przysłaniają zasłony, a jeśli się już na nie decydujemy, to powinny być delikatne, przepuszczające światło. Ponadto charakterystyczne są ekscentryczne, przeskalowane lampy, którymi szczycą się holenderscy projektanci. Jest to jeden z bardziej industrialnych elementów aranżacji, zazwyczaj oparty na prostych metalowych ramach, ale znajdą tu też miejsce tradycyjne formy.

Vintage czy industrializm?

Dla uzyskania przytulnego efektu najczęściej wybierane są podłogi drewniane. Styl holenderski ma natomiast tę wyjątkową cechę, że potrafi łączyć tradycyjne elementy z estetyką nowoczesnych loftów. Prosta posadzka z betonu lub ciemnego granitu wprowadzi bardziej surowy, industrialny efekt, bez łamania konwencji stylu. W łazience doskonale sprawdzi się natomiast szachownica z czarno-białych lub kremowo-ceglanych kafelków.

Nurt holenderski lubi też ceglane akcenty, które można wykorzystać poprzez zamontowanie w salonie kominka, który wprowadza tradycyjny element bez względu, na jaką formę się zdecydujemy – dobrze nam znaną klasyczną czy w bardziej industrialnym stylu.

Naturalne elementy

Obok palety szarości obecne są brązy, najczęściej w formie dużej ilości naturalnego drewna, obecnego w roli parkietu, boazerii i mebli. Holenderscy designerzy wykorzystują najchętniej materiały, które można pozyskać z przyrody – drewno, skórę, ceramikę, roślinne plecionki. Ich ekologiczne nastawienie odbija swój ślad także tutaj, gdyż często sięgają po surowce z recyklingu.

Również formy stosowane w stylu holenderskim inspirowane są naturą. Meble i dodatki mają najczęściej organiczne kształty imitujące te występujące w przyrodzie, choć nie brak też kubistycznych. W myśl minimalizmu i nowoczesności projektanci nadają tradycyjnym, nawet rękodzielniczym meblom, uproszczony wygląd.

 minimalistyczna łazienka w szarości

Podsumowanie

Najważniejsze elementy stylu holenderskiego:

  • stonowana kolorystyka bazująca na szarościach,
  • naturalne materiały, także z recyklingu,
  • drewniane elementy, najczęściej podłoga lub boazeria,
  • formy inspirowane przyrodą,
  • geometryczne wzory,
  • rękodzielnicze meble i dekoracje.
     

Odkryj potencjał swojego mieszkania

Jeśli interesują Cię nasze propozycje, zadzwoń! Oferujemy zdalne usługi na terenie całego kraju. Dla zespołu NARYSUJEMY nie ma rzeczy niemożliwych, a rozmaite nurty wnętrzarskie nie mają żadnych tajemnic. Ze wsparciem naszych zaangażowanych i kreatywnych projektantów wnętrz odmienisz każdy dom lub mieszkanie. Pomagamy w odnalezieniu indywidualnego stylu klienta, a to sprawia, że tworzone przez nas projekty wyróżniają się na tle konkurencji.

Najczęściej zadawane pytania

Czym charakteryzuje się styl holenderski?

Styl holenderski ma charakterystyczną paletę szarości, wykorzystuje naturalne materiały i nadaje tradycyjnym elementom nowoczesną, uproszczoną formę. Wnętrza są funkcjonalne i eleganckie, surowe w swojej prostocie i minimalizmie.

Jaka podłoga do holenderskiego wnętrza?

Najczęstszym wyborem jest drewniany parkiet, ale dla bardziej nowoczesnego charakteru wykorzystuje się też granit lub beton. W przypadku pomieszczeń z kafelkami – motyw szachownicy.

Jak wyglądają okna w holenderskim stylu?

Okna w tym stylu zazwyczaj są duże i raczej nie stosuje się zasłon, żeby do wnętrza wpadało jak najwięcej światła. Jeśli się na nie decydujemy, to powinny być lekkie i prześwitujące. Natomiast parapety można jak najbardziej przystroić roślinami doniczkowymi.

Czy do stylu holenderskiego pasują ozdoby rękodzielnicze?

Jak najbardziej, gdyż rękodzieło wprowadza tradycyjne elementy do ogólnie nowoczesnego i minimalistycznego wnętrza. Rękodzielnicze ozdoby i meble podkreślają też wykorzystanie rozwiązań czerpiących z natury, które grają ważną rolę w stylu holenderskim.