Narysujemy

drewniana podłoga, pleciony dywan

Podstawowe informacje 

Styl prowansalski doskonale oddaje ducha francuskiej Prowansji. Nawiązuje bezpośrednio do przyrody. We wnętrzach, które są urządzone w tym nurcie, znajdziemy rustykalny urok z nutą romantycznej nostalgii. Kluczowym aspektem jest odłożenie trendów na bok i czerpanie z tradycji oraz rzemiosła. Ten trend charakteryzuje się zatem pewną lekkością przyjemną dla oczu. 

Pochodzenie 

Kolebka stylu prowansalskiego to, jak sama nazwa wskazuje, Prowansja – górzysta kraina znajdująca się na południu Francji. Bardzo blisko jest stamtąd do Morza Śródziemnego i na sławne Lazurowe Wybrzeże. Prowansja była inspiracją dla artystów – przede wszystkim malarzy takich jak Vincent van Gogh czy Pablo Picasso. Współcześnie również jest muzą dla licznych projektantów, szczególnie w kontekście kolorystyki i nastrojowości wnętrz. Na tamtejsze budownictwo duży wpływ miał panujący klimat. Upalne lata i dosyć łagodne zimy nie wymagały wyszukanych technik budowlanych. Opierano się na materiałach, które znajdowały się akurat w zasięgu ręki, czyli głównie kamieniu i drewnie.  

Kolory wnętrz 

Z uwagi na to, że najważniejszą inspiracją jest tu natura, dominują pastele. Te nieco bardziej wyraziste, mają za zadanie podkreślić piękno prowansalskiej szaty roślinnej. Warto pamiętać, że Prowansja znajduje się na znacznym obszarze francuskich Alp, stąd paleta wzbogacona jest o biel z przeróżnymi odcieniami szarości. Najbardziej popularne kolory, to: 

  • biel, 
  • kość słoniowa, 
  • szarość, 
  • fiolet, 
  • błękit, 
  • beż, 
  • zieleń, 
  • pomarańcz. 
białe meble kuchenne, garnki

Materiały 

Architektura wywodząca się z Francji, charakteryzuje się praktycznym podejściem do projektowania. Opiera się na lokalnych surowcach, które są łatwe do zdobycia, czyli materiałach naturalnych, podobnie jak we wnętrzach w stylu skandynawskim. Ściany bardzo często wykończone są z użyciem tynku strukturalnego, który zapewni chropowatość. W niektórych wnętrzach kamień jest przecierany i pokryty wapnem. W celu schłodzenia podłogi stosowany jest wspomniany kamień lub terakota. Można też postawić na drewno w postaci parkietu lub tradycyjnych większych desek. 

Modne meble 

Meble powinny występować w nieco ciemniejszym kolorze niż ściany, sufity i podłogi, aby sprawiać wrażenie subtelnego kontrastu. Muszą być wykonane z mocnych, organicznych materiałów. Najczęściej składają się one ze stali, szkła lub drewna. Zdobią je różnego rodzaju niedoskonałości – zadrapania, chropowatości, przetarta farba, dziury. W ten sposób podkreślają upływ czasu. Jeśli nie posiadamy starych mebli z niedoskonałościami, możemy je wystylizować na takie.

Czynność należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia powierzchni z zabrudzeń, potraktowania ich papierem ściernym, a następnie pokrycia odpowiednim podkładem, określoną ilością farby i specjalnym, bezbarwnym woskiem. Poza tym, w pomieszczeniach często można dostrzec miękkie, niskie sofy pokryte lnem lub tkaninami w kwieciste wzory. Nóżki krzeseł czy komód są zgięte albo toczone. Meble z dawnych lat nawiązują do stylu ludwikowskiego. 

komoda na zgiętych nóżkach

Dekoracje w prowansalskim klimacie 

Bardzo popularne są różne motywy roślinne, głównie lawenda, która przypomina o kwitnących łąkach. Występują one w postaci wzorów tapet, niewielkich akcentów namalowanych na ścianach, żywych roślin w blaszanych lub wykonanych z terakoty doniczkach, wyhaftowanych na zasłonach, serwetkach lub poduszkach wzorów czy też suszonych roślinek rozwieszonych przy suficie. Zauważalne są także ceramiczne naczynia z lokalnymi motywami lub ręcznie haftowane tkaniny z niewielką ilością zdobień. Ponadto można wykorzystać następujące akcesoria: 

  • kryształowe żyrandole, 
  • obrazy przedstawiające przyrodę, 
  • wzorzyste klosze na lampy sufitowe, 
  • plecione dywany, 
  • stare pamiątki i zdjęcia, 
  • śnieżnobiałe obrusy, 
  • wiklinowe siedziska, 
  • wyszukane, romantyczne zegary, 
  • doniczki, 
  • kwietniki, 
  • świece zapachowe. 
żyrandol z ozdobnymi kryształami

Zaprojektujemy wnętrza, które pokochasz!

Wnętrze w klimacie prowansalskim można urządzić na wiele różnych sposobów. Wszystko zależy od dostępnych warunków i własnych upodobań. Chcesz poznać więcej ciekawych informacji? Zespół NARYSUJEMY chętnie podzieli się z Tobą ogromną wiedzą i wieloletnim doświadczeniem. Z nami stworzysz dom lub mieszkanie swoich marzeń. Zapraszamy do kontaktu! 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jak urządzić sypialnię w stylu prowansalskim?

Sypialnia powinna być przede wszystkim jasna i przytulna. Ściany najlepiej pomalować na biało, a podłogi wyłożyć pomalowanym drewnem. Meble mogą być w stylu shabby chic (starodawne, nawiązujące do przeszłości).

Czy nurt prowansalski jest teraz w modzie?

Wraz z powrotem do łask stylu rustykalnego, coraz częściej właśnie nurt prowansalski – jako wyszukane i wyrafinowane nawiązanie do motywów rustykalnych, zyskuje sporą rzeszę miłośników.

Jakie rośliny wybrać do aranżacji ogrodu w klimacie prowansalskim?

Najbardziej popularna jest lawenda, najlepiej wybrać taką, która jest odporna na mróz, czyli lawendę wąskolistną. Poza tym dobrze sprawdzą się też różne zioła, na przykład tymianek, bazylia, oregano, rozmaryn i szałwia oraz krzewy, na przykład jałowiec czy bukszpan.