STYL PROWANSALSKI WYZNACZNIKIEM TĘSKNOTY ZA WSIĄ?

pastelowy, przytulny salon

Mieszkanie w stylu prowansalskim

Wnętrze w stylu prowansalskim opisywane jest jako lekkie i przytulne. Jest to nawiązanie do kolorystyki francuskich pól lawendowych. Ciepłe akcenty wnoszą do domu urokliwą atmosferę, ale należy zachować pewną dozę powściągliwości, aby nie przesadzić i nie sprawić, by wyglądało to kiczowato. Takich i innych porad udzielimy w naszym poradniku. Zapraszamy do lektury.  

Historia stylu prowansalskiego 

Styl prowansalski wziął się z regionu Prowansji we Francji. Region ten jest znany z pięknej, malowniczej przyrody, ciepłego klimatu, czystych plaż i uroczych miasteczek. W XIX wieku artyści i pisarze zaczęli odwiedzać Prowansję zainspirowani jej pięknem i spokojem. Wtedy też powstał styl prowansalski, który łączył tradycyjne elementy z nowoczesnymi i odzwierciedlał atmosferę tego regionu. Obecnie styl prowansalski jest szeroko rozpowszechniony na całym świecie i stosowany zarówno w aranżacji wnętrz, jak i w projektowaniu mebli, tkanin czy akcesoriów.

biały stół i krzesła, biała sofa,

Czym się charakteryzuje styl prowansalski? 

Styl prowansalski charakteryzuje się prostotą, naturalnością i harmonijnym połączeniem tradycyjnych elementów z nowoczesnymi. W aranżacji wnętrz stosuje się jasne, pastelowe kolory, przede wszystkim biały, beżowy i jasny szary. Dużo używa się drewna, cegły, kamienia i ceramiki. Meble często są ręcznie robione i mają prostą formę. W prowansalskim stylu pojawiają się motywy kwiatowe, roślinne i zwierzęce. Mile widziane są również akcenty prowansalskie inspirowane naturą i świeże kwiaty. Drobne ornamenty i wzory kwiatowe przedstawiające rośliny lawendy, gałązki oliwne i winorośl będą doskonałym uzupełnieniem pomieszczeń.  

Prowansalskie meble 

Meble w stylu prowansalskim są przede wszystkim proste i funkcjonalne. Często są ręcznie robione z drewna, co nadaje im ciepłego i naturalnego charakteru. Mogą być ozdobione rzeźbieniami, intarsjami i innymi dekoracjami, które nadają im unikalnego i rustykalnego wyglądu. 

Popularne meble w stylu prowansalskim to między innymi: 

  • kredensy i szafy, które często mają ozdobne fronty i rzeźbienia, 
  • stoły zarówno prostokątne, jak i owalne z drewnianymi nogami i blatami, 
  • krzesła i fotele z drewnianymi ramionami i oparciami, a także materiałowymi lub skórzanymi siedziskami, 
  • łóżka, które mogą być zarówno proste, jak i ozdobne. 

Warto pamiętać, że wyposażenie w tym charakterze jest często inspirowane tradycyjnymi wzorami i formami, co nadaje unikalnego i autentycznego wyglądu. 

drewniana sypialnia z ozdobnym łóżkiem

Istotne są okna 

Okno w stylu prowansalskim jest przede wszystkim proste i funkcjonalne. Wielokrotnie jest zdobione kwiatowymi motywami, roślinnymi lub zwierzęcymi, które nadają mu delikatnego i romantycznego charakteru. Popularne motywy to między innymi: rośliny, kwiaty, motyle, owady, zwierzęta. Mają różne kształty i rozmiary, jednak często są to okna prostokątne lub owalne z prostymi lub ozdobnymi ramiączkami. Wykonane są najczęściej w jasnej kolorystyce, przeważnie w bieli, szarości czy beżu. Dodatkowym elementem jest zastosowanie firanek lub rolet wykonanych z lnu i bawełny. 

Na jakie oświetlenie się zdecydować?  

Tak jak cały styl, oświetlenie także inspirowane jest przyrodą i naturą, dlatego niejednokrotnie stosuje się tutaj lampy stworzone z drewna, kamienia czy ceramiki. W przypadku lamp stojących, zdecyduj się na te z kwiatowymi i zwierzęcymi motywami. Ozdobią one znacznie przestrzeń i podkreślą prowansalski styl Twojego mieszkania. Żyrandol z gliny czy innego naturalnego materiału zawieś nad centralną częścią jadalni, nada to niezwykłego klimatu i oryginalności. Warto pamiętać, że oświetlenie powinno być przede wszystkim ciepłe i przyjazne dla oka, dlatego często stosuje się żarówki o niskiej temperaturze barwowej.

Dla kogo jest styl prowansalski? 

Styl prowansalski polecany jest głównie osobom, które lubią tradycyjne rozwiązania, sielankowy i harmonijny klimat wnętrz. Konwencja ta przypadnie do gustu również tym, którzy chcą stworzyć przytulne i ciepłe wnętrze, pełne pięknych detali i naturalnych materiałów. 

okno w ozdobnej ramie

Zaprojektujemy Twoje marzenia

Styl prowansalski jest niezwykle charyzmatycznym i ciepłym trendem w aranżacji wnętrz. Zastosowanie opisanych wskazówek i rad, pozwoli zaaranżować mieszkanie pełne klasy i naturalności. Projektanci z NARYSUJEMY stworzą propozycję dostosowaną wprost do Ciebie. Działamy na terenie Warszawy i okolic, ale wykonamy także projekt zdalnie na terenie całego kraju. Stworzymy dla Ciebie przytulne i ciepłe wnętrza!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czym się charakteryzuje styl prowansalski?

Styl ten jest przede wszystkim przytulny, wygodny i ciepły. Stosowane są tutaj jasne kolory, naturalne materiały takie jak kamień czy drewno. Elementami rozpoznawalnymi są także motywy roślinne i zwierzęce.

Dla kogo jest styl prowansalski?

Pasuje on do osób, które lubią proste i przytulne aranżacje. Doceniają także naturalne materiały i w takim otoczeniu czują się najlepiej.

Jakie meble kupić do prowansalskich wnętrz?

Zdecyduj się na te z drewnianymi i skórzanymi wstawkami jak stoły, kredensy czy krzesła. W przypadku łóżka czy kanapy możesz zastosować zarówno proste, jak i ozdobne formy. Główną cechą mebli w tym stylu jest ich naturalny materiał.