ELEGANCJA STYLU PROWANSALSKIEGO

białe meble kuchenne

SKĄD POCHODZI STYL PROWANSALSKI?

Prowansja to malownicza kraina we wschodniej części Francji, która od wieków urzekała swoim urokiem i niezwykłą atmosferą. To miejsce, gdzie kamienne domy, pachnące pola lawendy i zielone wzgórza stanowią codzienność jej mieszkańców. Ta sielska sceneria, spowita blaskiem słońca, stała się inspiracją dla wielu artystów, zwłaszcza impresjonistów, takich jak Vincent van Gogh, Paul Cezanne, Paul Gauguin czy Pablo Picasso. Ich obrazy uwieczniły urok Prowansji, przyciągając uwagę całego świata.

białe meble kuchenne

ARTYSTYCZNE WPROWADZENIE STYLU PROWANSALSKIEGO

Impresjoniści, malując te malownicze pejzaże i zachwycające krajobrazy, przedstawili Prowansję światu jako miejsce spokoju, piękna i harmonii z naturą. To właśnie te wyjątkowe cechy przyciągnęły licznych turystów do tego regionu. Zakochani w Prowansji pragnęli odtworzyć jej urok w swoich własnych domach. W ten sposób narodził się styl prowansalski, który nie jest dokładną kopią, ale raczej idealizowaną wizją tego pięknego miejsca.

DREWNO JAKO PODSTAWA WYPOSAŻENIA

Drewno odgrywa kluczową rolę we wnętrzach prowansalskich. We francuskich domach tradycyjnych wszystkie meble były wykonane z drewna, dlatego też widoczne ślady czasu, jak sęki czy przebarwienia, tylko dodawały meblom uroku i charakteru. Współczesne kolekcje mebli często są stylizowane na te antyczne, zachowując delikatne nierówności i surowość drewna. Meble te zazwyczaj są bielone i posiadają tradycyjne formy, takie jak drewniany kredens z przeszklonymi, górnymi szafkami.

kuta armatura łazienkowa

DODATKI I AKCENTY

Plecione, białe kosze na chleb, ceramiczne naczynia, emaliowane akcesoria kuchenne, drewniane serwetniki, ramki na zdjęcia z efektem postarzenia, a także stylowe wieszaki na ubrania –wszystkie te elementy doskonale uzupełniają prowansalskie wnętrza, dodając im uroku i tradycyjnego wydźwięku. Styl prowansalski to nie tylko sposób na wystrój wnętrza, to także odzwierciedlenie spokoju, harmonii i bliskości z naturą. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy pragną w swoim domu poczuć sielski klimat francuskiej Prowansji, bez konieczności podróżowania.

ATMOSFERA PROWANSJI WE WNĘTRZU

Aranżacja w stylu prowansalskim niesie ze sobą wiele korzyści i zalet. Przede wszystkim, ten styl wnosi do wnętrza wyjątkową przytulność, stwarzając atmosferę, w której można w pełni zrelaksować się po ciężkim dniu. To miejsce, w którym można zapomnieć o codziennym stresie i zanurzyć się w błogim spokoju. Pomimo swojej pozornej prostoty, styl prowansalski emanuje subtelną elegancją i wdziękiem, co sprawia, że wnętrza przyciągają wzrok swoim urokiem. To także doskonały wybór dla tych, którzy marzą o atmosferze wiejskiego domu we Francji, ponieważ styl prowansalski przywodzi na myśl uroki Prowansji, z jej pięknymi pejzażami i przyjaznym klimatem.

białe meble kuchenne

NATURALNA HARMONIA

Wykorzystanie naturalnych materiałów i roślin w aranżacji przynosi wiele korzyści. To nie tylko nadaje pomieszczeniu przyjemnego, prowansalskiego charakteru i świeżości, ale także korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Naturalne materiały, takie jak drewno i kamień, tworzą wrażenie harmonii i autentyczności, co sprawia, że czujemy się w takim wnętrzu komfortowo i blisko natury. Dodatkowo, obecność roślin doniczkowych czy bukietów kwiatów wprowadza do pomieszczenia witalność i delikatny aromat, co sprzyja relaksowi i tworzy przyjazną atmosferę. Co istotne, styl prowansalski jest niezwykle uniwersalny i dostosowuje się do różnych przestrzeni, bez względu na ich wielkość. Dzięki temu niezależnie od tego, czy mamy małe, kameralne pomieszczenie czy przestronny pokój, każdy może cieszyć się urokami stylu prowansalskiego we własnym domu, tworząc wnętrza pełne harmonii i spokoju.

KLUCZOWE CECHY STYLU PROWANSALSKIEGO

Styl prowansalski to elegancki, wiejski styl charakteryzujący się szeregiem kluczowych cech. Przede wszystkim wyróżnia go jasna kolorystyka, często dominująca biel i pastelowe odcienie, które nadają wnętrzom lekkości i przestrzeni. Kolejną istotną cechą stylu prowansalskiego są elementy dekoracyjne, takie jak kute żelazo, ceramika i tekstylia w delikatne wzory kwiatowe. Meble mają często staroświecki wygląd, z okrągłymi nogami i delikatnymi zdobieniami. Styl ten promuje także harmonię z naturą, dlatego w domach prowansalskich często można spotkać bujne ogrody i wiele roślin w doniczkach. Podsumowując, główne atrybuty tej estetyki to:

  • delikatna kolorystyka,
  • wykorzystanie naturalnych materiałów,
  • drewniane meble,
  • akcenty florystyczne,
  • meble vintage,
  • kamienne ściany.

ODKRYJ PIĘKNO STYLU PROWANSALSKIEGO

Marzysz o przytulnym wnętrzu w stylu prowansalskim? Nasz doświadczony projektant wnętrz z NARYSUJEMY to klucz do spełnienia Twoich marzeń! Zapewnimy kompleksową aranżację, wnosząc niepowtarzalny urok Prowansji do Twojego mieszkania. Skorzystaj z naszych usług, by cieszyć się wygodą, elegancją i ciepłem stylu prowansalskiego w swoim domu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Dlaczego styl prowansalski jest tak popularny w aranżacji wnętrz?

Styl prowansalski jest popularny ze względu na swoją sielskość, naturalność i przytulność. Przenosi urok francuskiej Prowansji do naszych domów.

Dlaczego drewno jest tak istotne w stylu prowansalskim?

Drewno to podstawa wyposażenia prowansalskich wnętrz, nadając im uroku i tradycyjnego charakteru.

Jakie elementy dekoracyjne doskonale uzupełniają styl prowansalski?

Plecione kosze, ceramiczne naczynia, drewniane serwetniki, ramki na zdjęcia i naturalne rośliny to idealne dodatki do prowansalskich wnętrz.

W jakich pomieszczeniach styl prowansalski może być szczególnie efektowny?   

Styl prowansalski doskonale sprawdza się w każdego rodzaju wnętrzach, od kuchni, po salon czy sypialnię.