Image Alt

Mid – century jako trend wnętrzarski

meblościanka typu modern

Początek designu mid – century

Nurt mid – century, czyli styl z połowy XX wieku, to znana estetyka, która odzwierciedlała ówczesne zmiany społeczne i kulturowe. W przeciwieństwie do aranżacji poprzedzających – skupiających się na przepychu i ozdobach, mid – century był kwintesencją minimalizmu i prostoty, które miały bezpośrednie przełożenie na funkcjonalność, jak i praktyczność.

Po II wojnie światowej ludzkość pragnęła porzucić traumatyczne doświadczenia przeszłości, dlatego w wystroju wnętrz uwielbiano nawiązywać do motywów kojarzących się z dobrem, takich jak roślinność, światło oraz jasne kolory. Jednakże, rosnąca populacja ludności na świecie sprawiła, że podejście do projektowania domostw musiało się zaadaptować do ograniczonej przestrzeni.

Praktyczność stała się kluczowa, a dekoracyjność straciła na znaczeniu, co doprowadziło do powstania nowego designu. Wyposażenie stało się minimalistyczne, o prostej formie i klasycznych deseniach, co pozwalało na ich elastyczne dostosowanie do różnego typu nieruchomości. Takie rozwiązanie błyskawicznie zdobyło uznanie i stało się charakterystycznym elementem stylu mid–century.

plakaty na ścianie

Nietypowa paleta barw

W tym okresie powszechne było stosowanie nienachalnej palety barw, w której wyróżniały delikatne odcienie kremowego, szarości i bieli. Aby podkreślić walory domostwa, korzystano z wyróżniających się detali w tonach: turkusu, szafiru, szmaragdu czy rubinu. Elementy czarne były również popularne i pojawiały się na firankach, dywanach, poduszkach, wazonach, jak i w formie obić części wyposażenia.

W drugiej połowie XX wieku w Ameryce Północnej coraz większą popularność zyskiwały kolorowe dekoracje. Neonowe barwy, które charakteryzowały się kontrastem i intensywnością, często wybierane były jako alternatywa dla spokojnej kolorystyki, złożonej z beżów i bieli. Niemniej jednak, w bardziej wyrafinowanych i eleganckich aranżacjach – subtelne odcienie były częściej wybierane. Miękkie odcienie różu, lawendy i baby blue wprowadzały do wnętrz delikatną i subtelną atmosferę, podkreślając jednocześnie urok i piękno pomieszczenia.

Jak wygląda wyposażenie mid – century?

Wyposażenie mid – century cieszy się niesłabnącą popularnością. Meble projektowane w tym stylu cechują się nieskomplikowaną formą i użytecznością, a także wykorzystaniem surowców wysokiej jakości, takich jak żelazo, miedź, piaskowiec i drewno. Oprócz nich, dość powszechne stały się tworzywa sztuczne:

  • lateks,
  • pleksi,
  • guma,
  • winyle.

Meblościanki z epoki PRL często kojarzą się z kiczem, ale warto zwrócić uwagę na projektantów z tego okresu, którzy stworzyli wiele ciekawych mebli. Polskie siedzenia z błyszczącymi oparciami, półki, regały, lakierowane krzesła, równie dobrze pasują do mid – century, jak te projektowane przez znanych, zagranicznych designerów. 

W poszukiwaniu oryginalnych mebli z tego okresu, warto przeszukać piwnicę dziadków, bazary czy też spróbować upolować ciekawy egzemplarz na lokalnej aukcji. Trzeba jednak pamiętać, że wyposażenie z tamtego okresu bywa bardzo kosztowne, stąd czasem bardziej opłacalne jest zlecenie profesjonaliście wykonanie takiego modelu, który jest inspirowany mid – century.

Niemniej jednak, meble w tej aranżacji są inwestycją na lata, a oryginalne modele to prawdziwe ikony designu. Warto szukać ich w dobrym stanie i doceniać ich wartość, ponieważ dzięki nim nasze wnętrza nabiorą niepowtarzalnego stylu.

boazeria na ścianie

Ściany w mid – century

Ściany w stylu mid – century to element, który w sposób szczególny wpływa na charakter i wystrój wnętrza. Najczęściej przyciąga uwagę ekskluzywną fakturą, która wyróżnia się na tle reszty pomieszczenia. W owym czasie bardzo popularne było malowanie ścian farbami w odcieniach wyrazistych kolorów, a także dekorowanie ich cegiełkami lub nierównymi kawałkami kamienia. Jednak to drewniane panele naścienne stały się prawdziwą gwiazdą aranżacji z tamtego okresu. Pełniły one zarówno funkcję estetyczną, jak i użyteczną – były elementem izolacyjnym i zapobiegały wydostawaniu się dźwięku. Współcześnie wciąż można spotkać je w oryginalnym stanie, w mieszkaniach z lat 50. i 60., jednak z powodzeniem można je również wkomponować w nowoczesne aranżacje.

Oprócz unikatowych ścian, znakiem rozpoznawczym dla stylu mid – century są też nietuzinkowe obrazy, które w naturalny sposób uzupełniają dekorację pomieszczenia. Eksponowanie malarstwa niefiguratywnego w żywych, kontrastujących kolorach lub monochromatycznych grafik, pozwala na wkomponowanie sztuki w aranżację wnętrza. Dość często wykorzystywane są także plakaty, na których przeważają abstrakcyjne motywy i nieszablonowe desenie.

Komu będzie odpowiadać mid – century?

Design mid–century jest stworzony dla osób ceniących sobie praktyczność, elastyczność i nieskomplikowaną formę. Nieruchomości inspirujące się tym nurtem, posiadają otwarte i użyteczne przestrzenie, w których role i funkcje mieszają się ze sobą. Wyposażenia z tego okresu są tworzone z wysokiej klasy surowców i projektowane z myślą o użytkowniku, co sprawia, że są proste i komfortowe podczas korzystania.

Takie wnętrze trafi do gustu fanów nietypowych aranżacji, jak i osób, które preferują stonowane projekty z nutą szaleństwa. Mid – century jest elastyczny i łatwo dostosować go do swoich potrzeb, dodając oryginalne elementy z końcowych lat stylu, takie jak pop – art.

sypialnia mid-century

Odkryj potencjał stylu mid – century

Projektowanie mieszkania w stylu mid-century to doskonały sposób na stworzenie unikalnej i stylowej przestrzeni. Nasz doświadczony projektant wnętrz z NARYSUJEMY pomoże Ci w pełni wykorzystać potencjał tego trendu. Dzięki naszemu projektowi wnętrz zyskasz nie tylko piękne, ale także funkcjonalne mieszkanie. Skorzystaj z naszych usług i ciesz się idealną aranżacją wnętrz, dostosowaną do Twoich potrzeb. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czym wyróżnia się styl wnętrzarski mid – century?

Styl mid – century wyróżnia się przede wszystkim prostą formą, neutralną gamą barw oraz umiarkowanym użyciem dodatków. Z tego artykułu dowiesz się znacznie więcej na temat designu mid – century. 

Jakie meble są charakterystyczne dla stylu mid – century?

Meble projektowane w połowie XX wieku są kluczowymi elementami stylu mid – century. Często nawiązują do wyposażenia polskich domostw z okresu PRL – u. 

Jakie są zalety wnętrz stylizowanych na mid – century?

Wnętrza w stylu mid – century są funkcjonalne, elastyczne i łatwe w aranżacji. W naszym artykule dokładnie opisujemy niuanse tego nurtu.