STYL NOWOJORSKI – KLASA I ELEGANCJA

fioletowa sofa

Główne założenia stylu nowojorskiego

Różnorodność kulturowa i etniczna Nowego Jorku stała się preludium do inspiracji aranżacyjnych dla architektów oraz projektantów wnętrz. Epatuje wysokim statusem materialnym oraz przytulnością i komfortem życia. Ze względu na przenikanie się różnorodności narodowościowej mieszkańców, nowojorskie mieszkania emanują unikalnością oraz niespotykaną uniwersalnością w wielowymiarowym aspekcie. Styl nowojorski cechuje się dużą przestronnością (przynajmniej od strony wizualnej, ze względu na odpowiednie zabiegi powiększania optycznego przestrzeni w tych mniejszych mieszkaniach) oraz wyjątkowo dobrym oświetleniem.

Nacechowane eklektyzmem wnętrza wg trendu nowojorskiego znajdują rzesze zwolenników i inspirują różnych ludzi niezależnie od ich statusu materialnego. Wnoszą pewną dozę monumentalnego przepychu, reprezentowanego przez masywne i zdobione rzeźbieniem kolumny oraz barokowe ornamentacje. Kluczowym elementem występującym we wnętrzach nowojorskich jest focal point – punkt wyjścia wszystkich aranżacji w całym pomieszczeniu, który znajduje się zazwyczaj w jego centralnym miejscu. 

Styl nowojorski jest dedykowany nie tylko do dużych mieszkań. Jeśli dysponujemy niewielkim metrażem, warto zadbać o optyczne powiększenie pomieszczenia poprzez zastosowanie białej barwy na ścianach i ciemnych mebli.

beżowa skórzana sofa

Meble w stylu nowojorskim

Dominantą stylu nie jest elegancja i szyk (nie dążymy do efektownego przepychu jako nieodzownej konieczności), ale warto mieć na uwadze, że detale odgrywają istotną rolę w podkreśleniu specyficznej wyrazistości trendu. Sugeruje się wybór drewnianych mebli, które kontrastują z szafkami i stolikami o wysokim połysku, dzięki temu uzyskujemy niezwykle harmonijne połączenie. Warto wybrać wyższą jakość tych mebli, które będą intensywniej eksploatowane.

Nowojorska kuchnia

Standardem w tym stylu jest zadbanie o obecność wyspy kuchennej, która jest centralnym punktem aranżacyjnej całości. Preferowane są wysokiej jakości materiały tj. marmur albo granit (jeśli dysponujemy mniejszymi środkami na aranżację) jako blaty kuchenne.

Paleta barw w stylu nowojorskim

Kluczowym aspektem jest zasada stosowania barw wg proporcji 70/20/10, gdzie każdej z tych liczb przypisany jest udział procentowy danego koloru – 70% to pastelowe odcienie, 20% – chłodne lub intensywne, a 10% to akcent w kontrastowej tonacji. Pierwotnym założeniem jest rezygnacja z energetyzujących kolorów na rzecz bardziej subtelnych i stonowanych pasteli. Esencją stylu nowojorskiego są tonacje bazujące na szarości, pastelowym różu, które często są mocniej akcentowane brązową oraz czarną barwą – w przypadku detali.

gabinet w szarościach

Dodatki i dekoracje

Akcentujemy dodatkami prestiż mieszkania, więc warto sięgnąć po efektowne elementy aranżacyjne takie jak. żyrandol o kryształowym designie. Idealnie sprawdzą się sztukaterie oraz tapety trójwymiarowe, które przy okazji sprawią, że wnętrze będzie optycznie nieco większe. Generalnie, należy mieć na względzie, by nie powstał tu chaos od nadmiaru dodatków, które dawałyby przytłaczający efekt. Ten styl cechuje symetria aranżacji, dlatego komponując dekoracje, należy pamiętać o tej koncepcji i chociażby ustawiać lampy stojące oraz wazony parami. Istotne jest, aby zrezygnować z firanek na rzecz samych zasłon, które powinny być wykonane z dość lekkich materiałów, więc rezygnujemy z weluru i innych grubo tkanych tekstyliów.

Cechy charakterystyczne stylu nowojorskiego

Fundamentalne elementy stylu nowojorskiego są następujące:

  • przepych, elegancja i prestiż,
  • naturalne materiały o wysokiej jakości surowców tj. marmur, granit, drewno,
  • focal point jako punkt wyjścia aranżacyjnego w każdym z pomieszczeń,
  • pastelowe barwy i ewentualne mocniejsze akcenty jedynie w formie detali,
  • proporcja barw 70/20/10, gdzie każda z liczb to poszczególny udział procentowy danego koloru,
  • symetria aranżacji w zestawieniach dodatków dekoracyjnych,
  • kryształowe żyrandole,
  • brak firanek, zasłony z cienkich i delikatnych tkanin,
  • białe ściany i ciemne meble jako wariant powiększający optycznie małe mieszkanie.
beżowa sofa

PROJEKTY WNĘTRZ, KTÓRE ZACHWYCĄ TWOICH GOŚCI

Każdy z nas marzy o urzeczywistnieniu swoich pomysłów wnętrzarskich, tak aby w pełni spełniały nasze oczekiwania. Nasz zespół profesjonalistów NARYSUJEMY tworzy grupa prawdziwych pasjonatów, którzy sprostają nawet najbardziej wygórowanym wymaganiom. Stwórzmy razem projekty, które w pełni pomogą Wam wyrazić siebie oraz sprawią, że realne staną się aranżacyjne fantazje. Zapraszamy do kontaktu!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jaki jest styl nowojorski?

Epatuje niewymuszoną elegancją, kwintesencją dobrego smaku wnętrzarskiego oraz bogactwem przejawiającym się w wysokiej jakości surowcach oraz kunsztownie wykonanych meblach. Punktem wyjścia każdej koncepcji aranżacyjnej jest tzw. focal point, zlokalizowany centralnie w danym pomieszczeniu. Warto mieć na uwadze symetrię planując topograficzne rozmieszczenie mebli w mieszkaniu jako jedno z kluczowych założeń.

Jakie meble w stylu nowojorskim?

Wybieramy meble o jak najwyższej jakości, najlepsze będą połączenia drewna z elementami o wysokim połysku (fronty). Powszechnym rozwiązaniem są także marmurowe blaty w kuchni, ewentualnie jako alternatywę można zastosować granit – w wersji bardziej przystępnej ekonomicznie, gdy dysponujemy mniejszymi funduszami na aranżowanie mieszkania. Stoliki kawowe powinny mieć blaty stylizowane na wysoki połysk.

Jakie kolory w stylu nowojorskim?

Paleta barw utrzymana jest zwykle w pastelowej tonacji, tak aby zachować właściwą docelową proporcję 70/20/10, gdzie każda z tych cyfr symbolizuje kolor, którego udział powinien przypadać na aranżację mieszkania.  Zestaw kolorów przypada następująco: 70% stanowią pastelowe odcienie, 20% – elementy w chłodnych barwach, natomiast 10% przypada zwykle na detale, które są w kontrastowej tonacji.

Jakie dodatki w stylu nowojorskim?

Kluczowe jest, aby wybierając dodatki kierować się zachowaniem symetrii w rozmieszczeniu dodatków i dekoracji. Rezygnuje się z firanek na rzecz zasłon, lecz takich, które byłyby subtelne i napawały pewną dozą delikatności i elegancji (rezygnujemy z weluru i grubych tekstyliów). Podkreśleniem wyrazistości stylu będzie żyrandol stylizowany na kryształowy, tak aby kojarzył się z przepychem wnętrz o wysokim standardzie.