Kuchnia w stylu shaker

kuchnia shaker, białe meble kuchenne

Krótka historia stylu shaker

“Szejkersi” inaczej: “drżący kwakrowie” to przezwisko, które przylgnęło do odłamu skrajnych protestantów przybyłych z Anglii do Stanów Zjednoczonych w 1774r. To skrajny odłam protestantów, którzy odznaczali się specyficznymi przekonaniami i praktykami religijnymi. Żyli w izolacji od innych ludzi i stanowili samowystarczalne grupy społeczne, które prowadziły skromne i proste życie. Przezwisko to wzięło się zapewne od rytualnych tańców przypominających drżenie podczas transu. Nie można im natomiast odmówić tego, że byli znakomitymi rzemieślnikami. Sami uprawiali rolę, budowali domy i tworzyli meble.

Meble

Szejkersi uważali, że wszystko, co tworzy człowiek, powinno być użyteczne, celowe i na chwałę Boga. Ich kunszt objawia się między innymi w solidnych, funkcjonalnych i pomysłowych meblach. Wyróżniają się one prostotą, solidnym wykonaniem, brakiem ornamentów oraz trwałością. Cechą charakterystyczną tych mebli są drzwi i fronty szafek z niewielką płyciną pośrodku. Na prosty panel nakładane są cztery deski tworzące wzmacniające obramowanie. Kolejnym charakterystycznym meblem, stworzonym przez kwakrów, jest krzesło z oparciem w formie drabinki. Co ciekawe byli też jednymi z pierwszych producentów foteli bujanych w Ameryce. Aranżując własną kuchnię w stylu shaker, możemy czerpać z ich ponadczasowego dorobku, a osadzając całość na tak uniwersalnej bazie, stworzyć coś zupełnie nowego. 

przestronna kuchnia, szare szafki, kolorowe dodatki

Kolorystyka

Kolorystyka tych mebli pierwotnie była taka, by nie było widać na nich brudu, a więc stosowano: zieleń, czerwień, brąz. Były barwione naturalnymi barwnikami, tak więc przebijały przez nie widoczne słoje. Nie będzie też błędem, jeśli pozostawimy meble w naturalnym kolorze drewna i jedynie podkreślimy jego urok bezbarwnym lakierem. Współcześnie kolorystyka mebli szejkerowskich opiera się także na palecie barw pastelowych. Sprawdzi się zarówno klasyczna biel, beż, zieleń, szarość czy błękit. Ściany kuchni shaker najlepiej także pokryć subtelnymi odcieniami pasteli, które będą stanowić delikatne tło dla mebli i podkreślą ich charakter. Shaker stanowi świetną bazę do wyrażenia swojego indywidualnego stylu. Możemy zarówno pomalować meble na wyraziste kolory lub dodać fantazyjne uchwyty, by otrzymać spersonalizowaną, niebanalną kuchnię.

belki sufitowe, białe meble kuchenne, czarny blat

Kolorystyka stylu shaker w skrócie, to:

  • biel,
  • beż,
  • szarość,
  • błękit,
  • zieleń.

Dekoracje

Projektując kuchnię w stylu shaker, już na starcie mamy świetne tło dla naszych ulubionych dodatków. Możemy pięknie wyeksponować kilka elementów. Nie warto przesadzać, bo shaker nie lubi chaosu. Lepiej skupić się na dwóch, trzech elementach dekoracji, jak np. wazon z kwiatami, delikatna tapeta czy dekoracyjne uchwyty. Dobrym pomysłem będzie ożywienie wnętrza ciekawymi, nawiązującymi do natury płytkami. Shaker wyznaje zasadę, że piękno tkwi w użyteczności, a lepszą dekoracją niż bibeloty są przedmioty użytkowe w ozdobnej, ciekawej formie. Do tego celu mogą też posłużyć suszone kwiaty powieszone na charakterystycznych dla stylu shaker listwach. Listwy takie umieszczali oni wokół całego pomieszczenia, a na nich w równych odstępach mocowali wieszaki. Taka konstrukcja stanowiła bardzo funkcjonalną część wystroju wnętrz. Na wieszakach można powiesić zarówno wspomniane suszone zioła i kwiaty, jak i ubranie, torebkę, makramę czy zdjęcia rodzinne.

biały blat, białe meble kuchenne, złota armatura

Oświetlenie

Najbardziej pożądanym światłem w stylu shaker jest to naturalne, pochodzące z okien. Takie oświetlenie niewątpliwie doda najwięcej przytulności. Samo światło naturalne jednak nie wystarczy. Wybierając lampy do kuchni, warto skłonić się ku modelom stylizowanym na stare. Sprawdzą się także minimalistyczne kinkiety i klosze o skromnej oprawie, które podkreślą charakter kuchni. Aby nadać wnętrzu więcej przytulności, możemy dobrać lampy z zupełnie innego, ulubionego przez nas stylu. Shaker jest tak ponadczasowy i uniwersalny, że dobrze będzie się komponować z nim praktycznie wszystko. Warto w tym celu poprosić o pomoc projektanta, by doradził nam w jaką stronę powinniśmy iść by osiągnąć zamierzony efekt, a wnętrze współgrało z naszymi upodobaniami po to byśmy czuli się w nim po prostu dobrze.

Jaki styl Ty wybierzesz?

Kuchnia w stylu shaker jest ponadczasowym i wciąż modnym rozwiązaniem. Znając kilka sposobów jej aranżacji, nie trzeba obawiać się nudy, ale w łatwy sposób można odmienić wnętrze za pomocą kilku drobnych zmian. Zespół NARYSUJEMY chętnie pomoże zaprojektować odpowiednią dla Państwa aranżację mieszkania.