Koza czy kominek? Czym ogrzać dom? 

“zamknięte palenisko, duży salon”

KRYTERIA WYBORU

Decydując między kominkiem zabudowanym a wolnostojącym, czyli kozą, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Najważniejszym jest to, jak dużą powierzchnię ma ogrzać, a także, czy ma też pełnić funkcję dekoracyjną, która wpasuje się w nasz pomysł aranżacji wnętrza. Pamiętajmy o tym, że zgodnie z przepisami, kominek nie może być obecnie jedynym źródłem ogrzewania domu, ale jego zalety są nie do przecenienia, zwłaszcza, gdy chcemy zmniejszyć wysokie koszty ogrzewania.  

KOMINKI W PRZESZŁOŚCI

Wynalezienie ognia przyspieszyło rozwój cywilizacyjny. Odtąd człowiek mógł nie tylko upiec mięso czy rozświetlić jaskinię, ale także ogrzać się przy palenisku. I choć z czasem ewoluowało, stało się nieodłącznym elementem ludzkich siedzib. W późniejszych epokach oddzielono miejsce przygotowywania posiłków od reszty wnętrza, więc pojawiła się potrzeba znalezienia rozwiązania dla pomieszczeń mieszkalnych. Konsekwencją tego stało się zabudowywanie kominków w różny sposób. Pomysłowość w tym zakresie ograniczała tylko fantazja i finanse. Wielkość i kształty dostosowywano do rodzaju i powierzchni pomieszczeń. Największe i najokazalsze zawdzięczamy władcom, którzy ze względu na nieograniczony budżet, mogli pozwolić sobie na obudowę z bardzo drogich materiałów takich jak np. marmur. Okazałość kominka miała świadczyć o pozycji i zamożności właściciela. Obecnie producenci oferują rozwiązania dla osób z różną zasobnością portfela, ale też mających zróżnicowane potrzeby odnośnie mocy i wyglądu źródła ciepła.  

GDZIE USYTUOWAĆ KOMINEK ?

Wybór miejsca, w którym stanie kominek, jest równie ważny jak jego rodzaj. Będzie nam towarzyszył latami, więc nie może być ono przypadkowe. Zazwyczaj jest wyznaczone już na etapie projektu. Często jest to najchłodniejsza, czyli zewnętrzna ściana budynku. Pomieszczeniem zaś najczęściej jest salon, gdzie domownicy spędzają wspólnie najwięcej czasu, przyjmują gości i mogą cieszyć oko widokiem płomieni. Ważny jest też jego wygląd. Powinien być dopasowany do aranżacji salonu.

Odpowiednio wyeksponowany nie powinien przytłaczać swoim wyglądem. Na pewno sprawdzi się wkład z dużą, panoramiczną szybą lub też otwartym paleniskiem. W salonach tworzących z kuchnią wspólną przestrzeń, dobrym rozwiązaniem będzie kominek narożny. Bez względu na rodzaj, zabudowa powinna pasować stylem do wnętrza. W pomieszczeniach nowoczesnych będą to proste formy, w klasycznych zaś można pokusić się o ornamentykę lub gięte szkło drzwiczek.  

RODZAJE KOMINKÓW, PRZYKŁADY I ZASTOSOWANIE

Kominek to nie tylko przyjemny relaks ze wzrokiem skierowanym w płonące szczapy drewna, to również sposób na podniesienie temperatury w naszym mieszkaniu. Dlatego warto się zastanowić najpierw nad rozwiązaniami technicznymi, które możemy zastosować. Jeżeli chcemy ogrzewać cały dom, warto wziąć pod uwagę kominek z płaszczem wodnym, który można podłączyć do instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki temu ciepło będzie rozprowadzane równomiernie do wszystkich pomieszczeń i wykorzystane do podgrzania wody. Inaczej działają kominki konwekcyjne.

Energię cieplną uzyskuje się bezpośrednio ze spalania drewna i jest ona przekazywana do otoczenia okalającego kominek. Bez względu na to, które z rozwiązań wybierzemy, powinniśmy też zwrócić uwagę na to, z czego jest on wykonany. Najczęściej jest to żeliwo lub stal o grubości 4-6 mm. Bez względu na rodzaj, koniecznością jest też właściwa wentylacja pomieszczenia, w którym stoi. Do wyboru mamy: 

  • wkłady kominkowe (zamknięte),
  • kominki z otwartym paleniskiem, 
  • piece wolnostojące (kozy). 

WKŁADY KOMINKOWE

Mają zamykane palenisko, zatem należą do najbezpieczniejszych. Są też bardziej ekonomiczne i dają większe możliwości grzewcze. Musimy jednak odpowiednio dobrać moc kominka do powierzchni, jaką ma on ogrzać. Przyjmuje się, że 1 kW ogrzewa średnio 25 m3 (czyli 1 KW na 10 m2, przy średniej wysokości pomieszczenia 2,5 m). Firmy produkujące wkłady dają nam wiele możliwości wyboru stylu kominka, który dopasujemy do naszego wnętrza.  

KOMINKI Z OTAWARTYM PALENISKIEM

Te wykonane są z cegły ceramicznej, cementowo-glinianej lub piaskowca, palenisko natomiast z pełnej cegły ceramicznej i wyłożone jest dodatkowo cegłą szamotową. Obudowę takiego kominka możemy wykonać z różnych materiałów, takich jak na przykład marmur czy beton i całkowicie dopasować ją do naszego wnętrza. Ten rodzaj kominka będzie jednak pełnił przede wszystkim funkcję dekoracyjną. 

 

KOZA

Jest tańszym i łatwiejszym w montażu rozwiązaniem. Nie wymaga przebudowy całego pomieszczenia, instalacji czy wzmocnienia stropu, bo jest lżejsza. Nie trzeba jej też obudowywać. Doskonale sprawdzi się w małych pomieszczeniach. Można ustawić ją w dowolnym miejscu, które ma możliwość podłączenia do komina. Jest stosunkowo bezpieczna, ponieważ posiada zamykaną komorę spalania. Oddaje ciepło całą swoją powierzchnią, a wybór spośród wielu wzorów i kształtów pozwoli dopasować ją do charakteru naszego wnętrza. 

Inne dostępne rozwiązania to: 

  • kominki gazowe, 
  • kominki elektryczne, 
  • biokominki. 

Te ostatnie znajdą zastosowanie w mieszkaniach w bloku, gdzie nie ma możliwości wstawienia i podłączenia tradycyjnego kominka. Ciepło pochodzi ze spalanego biopaliwa, które wytwarza parę wodną i znikome ilości dwutlenku węgla (tyle, ile wydychamy), zatem nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego. Jest to rozwiązanie ekologiczne i, co równie ważne, bezpieczne.  

Sami czy z pomocą?

Wybierając spośród wielu opcji i modeli powinniśmy skorzystać z porad specjalistów zajmujących się produkcją, sprzedażą i montażem kominków, bowiem w tym przypadku najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Porady architekta zaś pozwolą idealnie dopasować kominek do wybranej aranżacji. Skontaktuj się z nami. Stwórz stylowy i praktyczny projekt razem z zespołem NARYSUJEMY.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jaki wybrać kominek do małego salonu?

W małym pomieszczeniu najlepiej sprawdzi się piec wolnostojący, czyli koza, która jest tańszą alternatywą dla kominka tradycyjnego. Możemy wybierać spośród wielu modeli i dopasować je do naszego wnętrza.  

Czym się kierować przy wyborze kominka?

Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę możliwości techniczne, jakie daje nam nasz dom oraz to, jaką powierzchnię chcemy ogrzać. Ważny jest również rodzaj kominka – czy będzie to wkład kominkowy, czy koza.  

Otwarte czy zamknięte palenisko kominka?

Jeżeli chcemy, by kominek pełnił nie tylko funkcję dekoracyjną, wybierzmy opcję z zamkniętym paleniskiem. Poza tym, że lepiej dogrzeje pomieszczenie, jest bezpieczniejszy w codziennym użytkowaniu.