Egzotyka boho w domu

ręcznie robione dodatki w stylu Boho

Co to jest boho?

Określenie to wywodzi się z Francji i pochodzi od słowa „la bohème”, którym nazywano awangardowych artystów, czyli przejezdnych cyganów. Zarówno ów artyści, jak i styl, który stworzyli, był bardzo barwny i elastyczny, a w późniejszym czasie rozpoznawalny na świecie dzięki artystom, malarzom i poetom. Za rozkwit boho uważa się również czas subkultury hipisów, która inspirowała się wszelkimi egzotycznymi połączeniami z afrykańskich kultur i dalekiego Orientu. Jednak jak wygląda boho dziś? Specyfika wnętrz boho dalej utrzymuje się na szczycie popularności, a ludzie chętnie czerpią do swych mieszkań z rozwiązań tego stylu i jego kolorytu.

wiklinowe koszyki na półkach

Charakterystyka uroku boho

Boho w niektórych swoich rozwiązaniach może nawiązywać do eklektyzmu poprzez różnorodność kolorów czy wzorów w jednym pomieszczeniu, które spokojnie egzystują obok siebie, stwarzając poczucie dopasowania. Styl ten czerpie od folkloru, przeróżnych subkultur (jak wspomniani hipisi) czy grup etnicznych. Tutaj drewno, kamień, ceramika, wiklina czy bambus zestawiane są wraz z odważnymi, nasyconymi kolorami. Boho nie boi się też dużej ilości drobiazgów, ozdobników lub dodatków, zwłaszcza kwiatów i roślin. W swoich założeniach nawiązuje do natury, więc właśnie roślinność, sukulenty, drewniane meble, surowe wykończenia lub imitacje kamiennych ścianek sprawdzą się doskonale, aby oddać ducha tegoż stylu. Kluczem do aranżacji jest eklektyzm, czyli wariacja kolorów, rozwiązań i form. Dopasowywanie do siebie nowych i starych mebli oraz zestawianie nowoczesności z prostotą egzotyki i lasu. Najlepsze w tym stylu jest to, że nie posiada konkretnego przepisu na ozdobienie i wykonanie wnętrza. W zależności od doboru mebli, drobiazgów, barw i materiałów, boho może różnić się od siebie i wytwarzać inną atmosferę w zależności od zamysłu.

Kolorowe szaleństwo

Boho nawiązuje sobą do natury, więc posiada mnogość materiałów, z jakich można korzystać, od ścian, po podłogi, meble, dodatki, roślinność czy wystawną ceramikę. Co wchodzi w skład tego klimatu?

 • Kolory natury, szary, zielony, żółty, brązowy, czarny, beżowy i biały.
 • Mnogość materiałów, drewno, wiklina, len, kamień, glina, miedź.
 • Różnorodność wzorów, dywany, frędzle, malowidła orientalne z zachodu czy wschodu, proste wykończenia z bogatymi ozdobnikami.
 • Rękodzieło i dodatki, ceramiczne misy, malowane wazony, zdjęcia, figurki różnych kultur, plecionki, poduszki, kwiaty.
 • Eklektyzm, łączenie stylów.
 • Lekkość i mobilność w meblach, sofy na drewnianych nogach, wiszące fotele, pufy.

Meble do wnętrza boho

Dobór zależy, tak jak wcześniejsze aspekty, od wizji, w jakim kierunku chce pójść urządzający w tym stylu. Samo Boho jest elastyczne i nie ma ograniczeń, może być bardziej kolorowe i szalone, pełne wzorów i kolorów na ścianach i półkach, jednak potrafi być też bardziej subtelne i nawiązujące do ciepłych wakacji. Boho może się też objawić w atmosferze eko i nieco bardziej nowoczesnej. Nie należy się bać, że coś do siebie nie pasuje, mądre rozwiązania sprawią, że każdy koncept się przyjmie i nada indywidualność mieszkaniu. Co jednak łączy meble w boho? Czy jest jakiś motyw wspólny? Oto, na czym należy się skupić, przy wyborze odpowiedniego wyposażenia dla swojego nietuzinkowego mieszkania:

 • Wąskie i lekkie modele, przykładowo na drewnianych nogach, łatwe do przenoszenia. Rezygnacja z masywnych i ogromnych mebli na całą ścianę.
 • Meble z rattanu i wikliny lub innych tworzyw jak len czy bambus.
 • Zgrabne pufy i fotele.
 • Różnorodność dodatków, zwłaszcza poduchy, koce i dywany we frędzle i wzory.
 • Meble i dodatki inspirowane ogrodem.
 • Niedoskonałości, czyli drewno z widocznymi pęknięciami i słojami. Boho lubi surowość i naturalność.
 • Głównie okrągłe, opływowe kształty, bez wyraźnych kantów.
sypialnia w zielonym kolorze

Urządzanie kuchni w nurcie boho 

W jaki sposób skutecznie i estetycznie przerobić swoją kuchnię na wzór kuchni boho, w klimatach natury i egzotyki, ale i estetycznej wygody? Dobrym pomysłem jest czerpanie z folkloru i odważne eksperymentowanie z kolorami. Jeśli jednak lubisz delikatność, można na spokojnie połączyć jasne barwy z bielami i wzorami. Warto postawić na bardziej fantazyjne płytki, które dają efekt trójwymiarowości, fale, wzory geometryczne. Sprawdzą się też motywy malowane lub ciekawe tapety. Postaw na drewno w kuchni. Skoro boho korzysta z natury i jej rozwiązań, warto wybierać blaty, szafki, stoły i krzesła, a nawet co niektóre ozdoby z drewna lub imitujące drewno. W takim wystroju nie trzeba wcale używać nowych mebli. Starsze, drewniane regały czy stoły, mogą nadać wnętrzu świetną atmosferę oraz klimat egzotyki i surowości. Nie trzeba się też martwić, jeśli szafka ma niejednolity kolor czy pęknięcia na sobie, boho uwielbia niedoskonałości. 

Zaproś boho do salonu

Aranżacja stylem boho Twojego salonu to doskonały wybór, aby miejsce to zaczęło wyrażać spokój, relaks i wspomnienie wakacji na słonecznej plaży. Boho dodaje danemu miejscu delikatności i różnorodności, dzięki czemu salon wygląda na wyjątkowy oraz lekki. Warto tutaj wybierać jasne barwy i meble, aby wkomponowały się dobrze w wystrój. Można także potem łatwiej dobrać do nich ciekawe połączenia kolorystyczne wzorów i dodatków, również te żywsze i odważniejsze. Jak w poprzednich miejscach, używaj drewna, mniejszych mebli, najlepiej plecionych z rattanu czy lnu. Przełamuj lekkość wzorami i mnogością roślin. Wszelkie plecionki, szafki i pudełka mogą wypełnić i udekorować przestrzeń, dodając powierzchni wielkości, ale też świeżości. Nie bój się łączyć różnego typu drewna, nadaj meblom klimat nowości i odrobiny stylu retro z drugiej ręki. Figury, obrazy, kwiaty czy pamiątki z różnych miejsc będą dopełnieniem i kwintesencją stylu boho w Twoim salonie. Jakim kolorem warto dopełnić ściany w boho, gdy zdecydujesz się na dobór jasnej palety? Kieruj się kolorami natury, ziemistymi i roślinnymi, czyli brązami, kobaltami, zieleniami, możesz również uderzać w żółcie i miedź.

Awangarda w Twojej sypialni

Swoją sypialnię w stylu oho możesz urządzić w prawdziwie awabngardowy sposób. Tutaj, w swoich prywatnych czterech ścianach, możesz zaszaleć i wykorzystać pełen potencjał stylu boho, o jakim marzysz. Wszelkie naleciałości z innych miejsc, Maroka, Afryki, Indii lub kultury hipisowskiej, cygańskiej, połączone z nieco prostszymi, modernistycznymi rozwiązaniami, będą kompozycją idealną. Wyborem dla Ciebie będą na pewno ozdoby z różnych miejsc świata, jak barwne kwiaty z Hawajów, figurki z RPA lub obrazy z Włoch czy Francji, barwy piaskowe, ziemiste lub intensywne, dzikie, jak na meksykańskim święcie, idealnie oddadzą duszę boho. Meble z różnych typów drewna, nawet w ciemnych wersjach, zestawione koło plecionych koszy czy siedzisk wraz z ogromem roślin, to właśnie boho, którego szukasz w całej okazałości. Do tego należy dodać przeróżne wzory, najbardziej fantazyjne, perskie dywany, wielokolorowe narzuty czy poduszki, malowaną ceramikę czy donice. W kwestii dodatków, można ozdobić ściany nie tylko kolorem czy obrazem. Zawieś gobeliny, łapacze snów, zrób wydruk wzoru czy napisu lub dodaj lampy w stylu boho.

jadalnia w stylu boho

Z nami twoje wnętrze nabierze charakteru

Zanurz się w magii stylu boho w swoim mieszkaniu! Nasz doświadczony projektant wnętrz z NARYSUJEMY specjalizuje się w projektowaniu i aranżacji wnętrz w stylu boho. Dzięki naszemu profesjonalnemu podejściu i kreatywności, Twoje mieszkanie stanie się prawdziwą oazą swobody i wyrażenia indywidualności. Skorzystaj z naszego projektu i przekształć swoje wnętrza w miejsce pełne inspiracji i relaksu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Najczęściej zadawane pytania

Czym charakteryzuje się Boho?

Boho w niektórych swoich rozwiązaniach może nawiązywać do eklektyzmu, poprzez różnorodność kolorów czy wzorów w jednym pomieszczeniu, które spokojnie egzystują obok siebie, a jednak stwarzają poczucie dopasowania. Styl ten czerpie od folkloru, przeróżnych subkultur (jak wspomniani hipisi) czy grup etnicznych. Tutaj drewno, kamień, ceramika, wiklina czy bambus, zestawiane są wraz z odważnymi, nasyconymi kolorami. 

Czy można łączyć styl Boho z innymi stylami?

Samo Boho jest elastyczne i nie ma ograniczeń, może być bardziej kolorowe i szalone, pełne wzorów i kolorów na ścianach i półkach, jednak potrafi być też bardziej subtelne i nawiązujące do ciepłych wakacji. Boho może się też objawić w atmosferze eko i nieco bardziej nowoczesnej. Nie bój się łączyć tego stylu z innymi. 

Jak urządzić salon w klimacie Boho?

Warto tutaj wybierać jasne barwy i meble, aby wkomponowały się dobrze w wystrój. Można także potem łatwiej dobrać do nich ciekawe połączenia kolorystyczne wzorów i dodatków, również te żywsze i odważniejsze. Jak w poprzednich miejscach, używaj drewna, mniejszych mebli, najlepiej plecionych z rattanu czy lnu. Przełamuj lekkość wzorami i mnogością roślin.