Aranżacja pokoju gościnnego 

jasna, stonowana kolorystyka

Pokój gościnny – od czego zacząć? 

Jeżeli lubimy przyjmować gości i chcemy, by czuli się oni komfortowo w naszym domu czy mieszkaniu, zwłaszcza jeśli zostają u nas na noc, powinniśmy pomyśleć nad zorganizowaniem przytulnego pokoju gościnnego. Na samym początku, jeszcze zanim zaczniemy planować, co ma się w nim znaleźć, zastanówmy się, czy rzeczywiście go potrzebujemy. Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, a tym bardziej pozwala nam na to metraż, przemyślmy kilka kwestii i zacznijmy aranżację. Przestrzeń z pewnością musi być urządzona tak, by sprzyjała odpoczynkowi i relaksowi naszych gości. Z tego też względu, powinniśmy zaaranżować na pokój gościnny pomieszczenie umiejscowione w zacisznej części domu czy mieszkania.  

kanapa z funkcją spania

W tego typu pomieszczeniu zdecydowanie sprawdzą się bezpieczne i uniwersalne rozwiązania. Postawmy tu na jasną, stonowaną kolorystykę, która nie tylko stanowić będzie świetne tło dla mebli i dekoracji, ale przede wszystkim nie będzie przytłaczająca i przypadnie do gustu przebywającym we wnętrzu osobom. Warto pomyśleć o zastosowaniu tu kolorów ziemi, naturalnych beżów, popielatych szarości czy uspokajających zieleni. Koniecznie zadbajmy także o to, by w pomieszczeniu panowały spokój i harmonia, a także pamiętajmy, by często go wietrzyć i utrzymywać w czystości. Dzięki tym pomysłom, goście z pewnością poczują się w tak zaprojektowanym wnętrzu jak we własnym domu. 

Wybór elementów wyposażenia 

Aranżując pokój gościnny, koniecznie dobrze przemyślmy wybór odpowiednich elementów wyposażenia. Istotnym jest, by w tego typu przestrzeni niczego nie zabrakło, ale również warto mieć na uwadze to, by jej zbyt nie zagracić i nie przytłoczyć. Ważne przecież jest to, żeby odwiedzający nas goście mieli także miejsce na swoje rzeczy.  

Jakie meble powinny więc znaleźć się w takim pomieszczeniu? Po pierwsze, najważniejszym elementem wystroju musi być oczywiście wygodne łóżko, które zapewni bliskim czy znajomym doskonały sen i relaks podczas pobytu w naszym domu. Świetnym rozwiązaniem, zwłaszcza na małym metrażu, zdaje się być zastosowanie kanapy z funkcją spania i pojemnikiem na pościel. Za dnia będzie ona służyć gościom do odpoczynku, chociażby podczas czytania, jednak wieczorem jej rozkładanie może okazać się kłopotliwe. Ten problem będziemy mieć z głowy, jeśli zdecydujemy się na łóżko. W takim przypadku jednak, warto zastanowić się nad umieszczeniem we wnętrzu komfortowego fotela oraz stolika z tapicerowanymi krzesłami, przy którym goście wypiją poranną kawę.  

Co jeszcze powinno znaleźć się w takiej przestrzeni? Koniecznie zadbajmy o pojemną szafę z wieszakami czy głęboką komodę, w których zaproszeni bliscy czy znajomi umieszczą swoje ubrania i rzeczy osobiste, dzięki czemu nie będą zmuszeni trzymać ich w walizkach na czas pobytu. W pokoju gościnnym, o ile pozwoli nam na to przestrzeń, z pewnością warto zastosować chociaż niewielkie biurko z lampką stolikową. Rozwiązanie to ułatwi osobom przebywającym w pomieszczeniu pracę przy laptopie czy czytanie. Możemy pokusić się także na ulokowanie w środku zgrabnej toaletki, przy której możliwe będzie wykonanie makijażu czy rytuałów pielęgnacyjnych. 

pojemna szafa z wieszakami

Praktyczne dodatki 

W projektowaniu pokoju gościnnego ważną kwestią są nie tylko meble, ale i stosowne dekoracje oraz dodatki. Aranżując to pomieszczenie, warto zadbać o odpowiednią oprawę okien. Świetnie, jeżeli w ciągu dnia wnętrze doświetlimy naturalnym światłem, jednak nasi goście niekoniecznie muszą polubić to właśnie źródło. W nocy zaś, zaśnięcie może utrudniać im bystre światło z lamp ulicznych. W takim przypadku, warto zastosować tu rolety albo zasłony. Aby zapewnić gościom maksymalny komfort, pomyślmy o umieszczeniu w pokoju rozwiązań, które umilą im wolny czas. Mogą być to oczywiście książki, czasopisma, gry planszowe, krzyżówki, ale i telewizor. W pokoju gościnnym powinien panować przytulny klimat, który z pewnością stworzymy dzięki: 

  • miękkim poduszkom,  
  • pledom i ciepłym kocom rzuconym na łóżko,  
  • puszystemu dywanikowi,  
  • roślinom doniczkowym,  
  • zapachowym świecom,  
  • pachnącej mgiełce do pościeli,  
  • świeżo wypranej pościeli i ręcznikom,  
  • lampce stolikowej,  
  • stojącym lustrze,  
  • ciętym kwiatom w wazonie. 

W jakim stylu urządzić pokój gościnny? 

Urządzając pomieszczenie, w którym mamy zamiar przyjmować naszych gości, powinniśmy pamiętać o tym, by jego styl był zarówno uniwersalny, jak i estetyczny oraz elegancki. Projektując pokój gościnny w stylu nowoczesnym, wybierzmy stonowaną kolorystykę, jasne podłogi i minimalistyczne, proste meble. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie tu funkcjonalnego narożnika z funkcją spania i pojemnikiem na pościel czy fotela z obiciem z miękkiego materiału. W takiej przestrzeni ograniczmy do minimum wszelkie bibeloty, które będą jedynie zbierać kurz.  

Pokój gościnny w stylu skandynawskim zaaranżujemy za pomocą prostych, praktycznych mebli. Sprawdzi się tu drewniane łóżko z dekoracyjnymi poduszkami, mały stolik kawowy i wygodny fotel. Całość aranżacji w tej konwencji, z pewnością dopełni miękki dywanik i zwiewne zasłony w oknach. W stylu skandynawskim możemy z powodzeniem zaprojektować nawet niewielkie pomieszczenie dla gości, efekt podkreślą jasne i delikatne barwy, które dodatkowo optycznie powiększą wnętrze.  

Ciekawym rozwiązaniem będzie urządzenie tego typu przestrzeni w duchu konwencji boho, jaka to charakteryzuje się dominacją barw ziemi, zastosowaniem naturalnych materiałów i zamiłowaniem do rzemiosła oraz ręcznie wykonywanych dekoracji. Elementy wyposażenia w stylu boho wprowadzą do pokoju gościnnego ciepło, harmonię i uczynią go niezwykle przytulnym. Na ścianach warto zastosować odcienie subtelnego beżu, ale i zgaszone zielenie, miodowe żółcie czy biel. Specyficzny klimat w takim wnętrzu osiągniemy dzięki umieszczeniu w nim chociażby roślin w bambusowych osłonkach, sznurkowych makram, bawełnianych zasłon czy pościeli. Jeżeli mowa o meblach, z pewnością sprawdzi się tu rattanowy fotel na drewnianych płozach oraz łóżko o lekkiej konstrukcji. Spokojne kolory i delikatność elementów wystroju sprawią, że goście będą czuć się u nas swobodnie, do tego wspaniale wypoczną i wprawią się w pozytywny nastrój. W końcu istotnym jest, by opuszczając nasz dom, w ich głowach zostały same dobre odczucia i wspomnienia. 

Strefa dla gości na małym metrażu 

Chcąc zaprojektować taki typ pomieszczenia dysponując małym metrażem, zdecydowanie musimy zrobić to z głową. Najważniejsze, żeby przestrzeń ta była uporządkowana, nie możemy przytłoczyć jej dużą ilością niepotrzebnych przedmiotów. Jak wiadomo, w centrum pokoju gościnnego, który służyć będzie gościom za sypialnię, musi znaleźć się wygodne łóżko. Na małym metrażu z pewnością sprawdzi się kanapa, którą wieczorem rozkładamy, a złożona w ciągu dnia zajmie o wiele mniej miejsca, w porównaniu z pełnowymiarowym łóżkiem. W takim wnętrzu powinna znaleźć się chociaż niewielka komoda bądź szafa, w której zaproszeni bliscy czy znajomi schowają swoje rzeczy i ubrania.  

Aby optycznie powiększyć przestrzeń, możemy zdecydować się na pomalowanie ścian na jasne barwy, dla wzmocnienia efektu umieśćmy w środku lustro. Co zrobić w sytuacji, gdy w naszym domu czy mieszkaniu nie ma możliwości wydzielenia osobnej przestrzeni dla gości? W takim przypadku, przyjmiemy ich rzecz jasna w salonie. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli salon stanowi centrum życia domowników, postarajmy się na czas odwiedzin zapewnić gościom komfort i prywatność. Jeśli zależy nam na wydzieleniu strefy specjalnie dla gości, możemy zrobić to za pomocą parawanu. Mogą oni w tym okresie spać na rozłożonej kanapie, narożniku czy fotelu. Ważne, by zadbać także o dostępność wolnych półek na rzeczy osobiste, czyste ręczniki i kosmetyki. 

kanapa z funkcją spania

Nasze projekty to idealne połączenie stylów

Jeśli chcesz, aby Twoje wnętrze było wyjątkowe i funkcjonalne, warto skorzystać z usług naszego zespołu projektowego NARYSUJEMY. Realizujemy projekty w Warszawie i okolicach, ale podejmujemy także współpracę w formie zdalnej na terenie całego kraju. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i indywidualnemu podejściu do każdego zlecenia, zaprojektujemy dla Ciebie wnętrze Twoich marzeń! Skontaktuj się z nami już teraz i przekonaj się, jak wiele możemy dla Ciebie zrobić! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie meble wybrać do pokoju gościnnego?

Do pokoju gościnnego warto wybrać wygodne łóżko lub kanapę z funkcją spania oraz stolik z krzesłami. Sprawdzi się tu także pojemna szafa lub komoda na rzeczy osobiste gości. Opcjonalnie, można rozważyć wstawienie biurka czy zgrabnej toaletki. 

W jakim stylu urządzić pokój gościnny?

Pokój gościnny powinien być urządzony tak, by mógł przypaść do gustu każdemu odwiedzającemu nas gościowi. Jeśli chcemy zaaranżować go w duchu stylu nowoczesnego, postawmy na proste meble i stonowaną kolorystykę. Styl skandynawski cechuje prostota i funkcjonalność, dlatego projektując tak pokój gościnny, zastosujmy drewniane łóżko czy zwiewne zasłony. Styl boho stawia za to na naturalne materiały i ręcznie wykonane dekoracje, na ścianach pojawiają się tu barwy ziemi.