Kompaktowe wnętrza, którym niczego nie brakuje

sypialnia oddzielona z salonu

Sekrety urządzania małych mieszkań

Małe pomieszczenia, nieracjonalne struktury pokoi, brak konceptu i wizji jak wykorzystać ograniczoną przestrzeń, są dużymi problemami wielu polskich mieszkańców. Nie obejdzie się bez starannie przemyślanego planu, jeżeli chcemy, aby ostatecznie wnętrze było komfortowe, ergonomiczne i przede wszystkim przytulne, a nie przytłaczające. Czym powinniśmy się kierować, by efekt był zdumiewający? Już odpowiadamy!

mieszkanie z antresolą

Wyposażenie o milionie zastosowań 

Małe pomieszczenia są groteską dla niejednego specjalisty. Liczy się tutaj wygoda, dbałość o szczegóły, ale także sam wygląd całej aranżacji. To on odpowiada za to, czy faktycznie właściciel czuje się dobrze we własnych czterech ścianach. Wyzwaniem okazuje się odpowiednie wykorzystanie przestrzeni czy rozstawienie mebli, zwłaszcza gdy pokoje są ze sobą połączone.

W takiej sytuacji należy spojrzeć z tzw. „lotu ptaka” i rozpoznać układ wnętrza. W przypadku trapezu, zastanówmy się nad kanapą na wymiar, która idealnie zmieści się wzdłuż krótszej podstawy.  Jest to świetne rozwiązanie scalające przyjemne z pożytecznym. Warto wzbogacić projekt takiej leżanki o skrytki w oparciach, w których pochowamy cenne przedmioty. Przydatne okażą się również półki, na których poustawiamy kolekcję książek. Możliwości jest sporo – tak samo, jak znawców wykonujących takie multifunkcje wyposażenie. Jeżeli wolimy zrezygnować z mebli na wymiar, alternatywą będą egzemplarze modułowe. Pozwolą one na zaoszczędzenie pieniędzy, przy inteligentnym wykorzystaniu każdego centymetra przestrzeni.

Miejscem, do którego będziemy chować wszystkie rzeczy, będzie oczywiście duża szafa wnękowa. Nie może być to pochopny wybór, idealna wykorzysta cały swój potencjał, dlatego najlepiej, jeżeli będzie sięgać aż do samego sufitu. Dzięki niej nie będą już konieczne inne meble, takie jak komody, regały i gabloty, które niepotrzebnie dysharmonizują pomieszczenia.

Mała kuchnia i brak jadalni

Nie w każdym wnętrzu jest wystarczająca ilość miejsca na długi, wieloosobowy stół. Jednocześnie każda nieruchomość powinna mieć wyegzekwowaną przestrzeń na konsumowanie posiłków, podczas których rozmawiamy, śmiejemy się, spędzamy czas z naszymi bliskimi. Taki problem może rozstrzygnąć mały kwadratowy stolik w formie rozkładanej konsolki. Do niej warto skomplementować rozkładane krzesła, których nadmiar schowamy we wcześniej wspomnianej szafie wnękowej.

mała kuchnia w styly skandynawskim

Kolory mają ogromne znaczenie

Regułą, którą musimy się kierować, aranżując takie wnętrza, jest dobranie jasnych, nieprzytłaczających barw. Mają one przełożenie zarówno na postrzeganie pokoju – naturalnie będą sprawiać wrażenie większych – jak i na aspekt związany z finezją i gracją aranżacji. Projektanci zalecają stosowanie lekkich, jasnych barw w praktycznie każdym pomieszczeniu. Niezwykle modne będą zatem odcienie:

  • cappuccino,
  • piaskowe,
  • szarego,
  • bieli,
  • perłowego,
  • cielistego.

Istnieją pewne triki, ratujące niejedną kawalerkę – wykorzystują one technikę dwóch barw. Na mniejszej ścianie używamy ciemniejszej farby, a na większej analogicznie jaśniejszej. W taki sposób nasz wzrok zostaje oszukany i postrzega cały pokój jako bardziej okazały. Przydatne okazują się być lustra i tapety w pionowe linie, które sprawiają, że pomieszczenie wydaje się wyższe.

Istotne akcesoria ożywiające cały projekt

Oczywiście, żeby pokoje nie były nader monotonne, wskazane jest używanie mocniejszych barw w formie akcentów. Świetnie odnajdą się detale o kolorze granatowym, zielonym i rubinowym. Beżowa kanapa prosi się o dodanie ozdobnych poduszek, wraz z pasującym miękkim i ciepłym kocem. Nad nią zamontujmy lampki, oświetlające najbliższe otoczenie. Trafnie dobrany kolor światła charyzmatycznie wpłynie na całość kompozycji. Możemy też wykorzystać rodzinne fotografie i powiesić je na ścianach. Pamiętajmy jednak, że przy małej przestrzeni „mniej znaczy więcej”, dlatego każdy dodatek powinien być wyważony.

mała łazienka z czarnymi płytkami

Odkryj piękno swojego mieszkania

Maksymalnie wykorzystaj swoją przestrzeń! NARYSUJEMY, z doświadczonym projektantem wnętrz, pomoże Ci w urządzeniu małego mieszkania. Nasza aranżacja wnętrz zapewni funkcjonalność i komfort, zachowując jednocześnie styl. Wykorzystaj nasze pomysły projektowe, aby stworzyć miejsce, które nie tylko zachwyca wyglądem, ale także efektywnie wykorzystuje każdy metr kwadratowy. Odkryj potencjał małego mieszkania! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czy należy rezygnować z dekoracji, jeżeli dysponujemy małym pokojem?

Nie będzie to konieczne. Dodatki są jak najbardziej wskazane, jednak musimy pamiętać, by nie przytłoczyć pomieszczenia zbędnymi bibelotami.

Jak optycznie powiększyć pokój?

Wykorzystaj delikatne kolory, takie jak beżowy czy biały. To one powinny dominować w małych wnętrzach. Specjaliści sugerują też wykorzystywanie luster. W naszym artykule radzimy, jak zaaranżować wnętrza o małych metrażach.