Kominek w salonie

nowoczesny kominek w salonie

Aranżacja salonu z kominkiem

Jak zaprojektować salon z kominkiem, aby stworzyć pomieszczenie pełne ciepła? Część osób nie wyobraża sobie wyjątkowego i przytulnego salonu bez kominka. Aby spełniał nasze oczekiwania, warto przed podjęciem decyzji poświęcić mu nieco uwagi i wybrać odpowiedni do naszego domu. Salon z kominkiem ma swój niepowtarzalny charakter. Dlatego coraz częściej, osoby projektujące mieszkanie decydują się na montaż go w swoim salonie. Istniejące, nowoczesne rozwiązania pozwalają na ustawienie lub powieszenie kominka praktycznie w każdym pomieszczeniu. W sklepach można znaleźć rożne ich rodzaje, w niektórych przypadkach do instalacji nie jest potrzebny nawet komin. Należy wtedy zaopatrzyć się w inne źródła paliwa. Projektując w salonie kominek, należy ustawić go w centralnej części pomieszczenia i zapewnić wokół niego dużo miejsca, gdyż wokół palącego się płomienia często zbiera się wiele osób. 

przytulny salon z kominkiem

Rodzaje kominków 

Ze względu na zastosowane paliwo lub rodzaj paleniska, wyróżniamy następujące rodzaje kominków:  

Rodzaj kominka Potrzebny dostęp do komina Charakterystyczne cechy 
Tradycyjny z zamykanym wkładem TAK Posiada zamknięte palenisko, a więc jest bezpieczny i równocześnie oszczędny w eksploatacji. W zależności od modelu, występują w wersji z płaszczem wodnym lub z powietrznym systemem ogrzewania. 
Tradycyjny otwarty TAK Jest z otwartym paleniskiem i bez wkładu, przez co ciepło często “ucieka” przez otwarty przewód kominowy. Brak szczelnych drzwiczek zmniejsza bezpieczeństwo, np. przed poparzeniem. 
Wolnostojący TAK Inaczej nazywany kozą. Ma niewielkie rozmiary, dzięki czemu pasuje do małych pomieszczeń. Instalacja nie wymaga zbyt dużej przebudowy.  
Elektryczny NIE Efekt palącego się drewna otrzymuje się poprzez obraz płomieni, które powstają w wyniku rozbicia wiązek światła lub pary wodnej. Jest to rodzaj kominka łatwy w utrzymaniu czystości. 
Biokominek NIE Biopaliwo, które spala się w takim rodzaju kominków, jest w postaci żelowej lub ciekłej. Pasuje do nowoczesnych wnętrz. 
Gazowy NIE Nie wymaga składowania opału. Jest czysty w utrzymaniu. Obsługa ogranicza się do uruchomienia instalacji gazowej i dostosowania płomieni do potrzeb.  

Jak zaprojektować salon z kominkiem?

salon z kominkiem w jasnych kolorach

Salon to miejsce, gdzie domownicy spędzają najwięcej wolnego czasu i to tutaj przyjmowani są goście. Warto urządzić go tak, aby był przytulny i spełniał oczekiwania mieszkańców a zarazem odwiedzający byli zachwyceni jego aranżacją. Należy projektować go zgodnie ze swoimi upodobaniami. W szczególności, gdy na rynku można znaleźć różne kominki i dobrać do stylu panującego we wnętrzach. Warto wcześniej zaplanować, gdzie postawić poszczególne meble, dodatki i dekoracje. Nowoczesne kominki sprawdzą się również w małych mieszkaniach. Niektóre modele posiadają nie tylko możliwość ogrzewania pomieszczenia i funkcję dekoracyjną, ale również można je montować w taki sposób, aby oddzielały od siebie różne strefy w mieszkaniu. W takim przypadku sprawdzi się kominek narożny. Dzięki swojej budowie i efektownym, dwustronnym przeszkleniom, może oddzielać część, np. kuchenną od wypoczynkowej. Druga opcja to wmontowanie kominka w ścianę oddzielającą kuchnię od salonu. 

Przydatne propozycje i wskazówki: 

  • Naprzeciw kominka warto ustawić meble tapicerowane i stolik kawowy. Dzięki temu podczas wypoczynku będzie można podziwiać urok ognia przy ciepłej kawie lub herbacie.  
  • Duża ilość poduszek dekoracyjnych zapewni komfortowy wypoczynek. 
  • Na półce nad kominkiem można ustawić zdjęcia lub dekoracje. 
  • W okresie świąt Bożego Narodzenia nad kominkiem można zawiesić świąteczne skarpety. 
  • Obok kominka powinny znaleźć się akcesoria kominkowe. 
  • Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest również stworzenie wnęki na opał, która jednocześnie będzie funkcjonalna i dekoracyjna. 

Aranżacja salonu z kominkiem i telewizorem 

Jest kilka rozwiązań, umożliwiających połączenie ze sobą kominka i telewizora w jednym pomieszczeniu. Pierwszym, dość nowoczesnym, jest umieszczenie telewizora za przesuwną szafą. W momencie, gdy chcemy skupić się na palącym ogniu, telewizor jest zamknięty za drzwiami, natomiast, gdy wolimy oglądać telewizję, wystarczy je otworzyć. Ciekawym rozwiązaniem jest również montaż kominka na jednej ścianie, natomiast telewizora na przeciwległej. Meble ustawiamy wtedy w taki sposób, by można było podziwiać raz jedno raz drugie. Innym sposobem będzie montaż kominka na jednej stronie ściany, podczas gdy telewizor zajmie jej drugą część. Z kolej w dużych mieszkaniach kominek można zamontować na jednej ścianie a telewizor na ścianie prostopadłej do niej. W ten sposób będzie można obserwować jednocześnie uroki kominka i ciekawy film lub serial. Jest to jedno z częściej wybieranych rozwiązań. 

obraz, szare dodatki, kominek

Zaufaj profesjonalistom

Aby cieszyć się pięknem kominka, najpierw trzeba urządzić wszystko wokół niego. Należy starannie przemyśleć swoje oczekiwania i dokładnie zaplanować wszystkie meble i dekoracje. Następnie swoje przemyślenia dopasować do wnętrza. Jaki kominek najlepiej sprawdzi się w twoim domu? Nasi projektanci z NARYSUJEMY chętnie pomogą Ci w zaprojektowaniu salonu, jak również całego mieszkania. Znajdziesz nas stacjonarnie w Warszawie lub online w całej Polsce. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czy trzeba mieć dostęp do komina, aby zamontować kominek?

Nie. W przypadku, gdy w pomieszczeniu nie ma dostępu do komina, jest możliwość zamontowania kominka, lecz nie będzie to tradycyjny kominek opalany drewnem. Można zamontować kominek gazowy, elektryczny lub biokominek.

Czy jest możliwość zamontowania kominka w mieszkaniu w bloku?

Tak. W takim przypadku jednak większość decyduje się na nowoczesne kominki. Jest wtedy mniejszy problem z dostępem i przechowywaniem opału. 

Czy kominek ogrzeje salon?

Tak, jest możliwość, aby kominek ogrzewał całe mieszkanie. Będzie do tego potrzebna inna instalacja, ale każdy kominek jest w stanie ogrzać w jakimś stopniu pomieszczenie, w którym się znajduje.

Czy w małym mieszkaniu można zamontować kominek?

Tak. W takim przypadku należy dokładnie przeanalizować ilość miejsca i zaprojektować najlepsze rozwiązanie. Należy wybrać taki kominek, aby współgrał z wnętrzem.