Image Alt

JAK URZĄDZIĆ SYPIALNIĘ MARZEŃ?

łóżko sypialniane z wezgłowiem

Sypialnia – nasza oaza spokoju

Sypialnia to miejsce, do którego chcemy się udać po całym dniu pracy. Pójście na spoczynek stanowi dla nas pewnego rodzaju rytuał, który praktykujemy, gdy chcemy pobyć sami i się zrelaksować. Zdrowy sen ma wpływ na cały nasz organizm, zdrowie, jak i samopoczucie, dlatego powinniśmy dbać o jego higienę, a w tym z pewnością pomoże funkcjonalna sypialnia.

Oświetlenie

szafka przy łóżku, kryształowy żyrandol, pikowane łoże

Pierwszym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy aranżacji sypialni to wybór miejsca z odpowiednim oświetleniem, które zdecydowanie wpłynie na dobry nastrój. Architekci polecają okna skierowane na wschód. Zimą poranne światło ułatwi wstawanie, a latem sypialnia nie będzie się tak mocno przegrzewać. Oświetlenie to jeden z najważniejszych aspektów dobrego samopoczucia, jak i snu. Świetnym pomysłem jest zastosowanie głównego źródła światła w ciepłym tonie jako elementu dekoracyjnego. Dobrze sprawdzą się tutaj kryształowe żyrandole lub wolno wiszące żarówki w loftowym stylu. Do sypialni najlepiej wybrać kilka źródeł światła: centralne sufitowe, punktowe doświetlające garderobę oraz nastrojowe. Nie zapominajmy oczywiście o lampce przy łóżku, do której będziemy mieć łatwy i szybki dostęp.

Wybór łóżka

Łóżko to najważniejszy element sypialni. Przy jego wyborze musimy wziąć pod uwagę wiele aspektów, np. długość, szerokość, materiał czy materac. Wszystko zależy, jaki rodzaj tego mebla preferujemy oraz ile mamy dostępnej przestrzeni. Istotną kwestią jest wybór odpowiedniego materaca, który dobieramy m.in. do wagi, pozycji, w jakiej śpimy, wielkości łóżka oraz preferencji twardości. Wysoki komfort użytkowania zapewnia wezgłowie i bardzo zachęcamy do jego zakupu. Jest to element nad łóżkiem, który zabezpiecza ścianę przed zabrudzeniami oraz pełni funkcję estetyczną. Często pikowane wezgłowie jest stosowane przy aranżacjach w stylu glamour bądź jego odmianach, gdyż sprawia, że wystrój zyskuje na jakości i staje się bardziej luksusowy.

Kolorystyka

W kwestii kolorów do sypialni to sprawa jest bardzo indywidualna. Jest to takie miejsce, w którym możemy pokusić się o nieco odważniejsze wybory. Najczęściej występujące odcienie ścian to: biały, fioletowy, szary czy jasnoniebieski. W katalogach pojawiają się także odcienie brązu, beżu, a nawet zieleni. Przy aranżacji sypialni warto zainteresować się tematem z zakresu psychologii kolorów, czyli jak poszczególne tonacje wpływają na nasze samopoczucie. Subtelne i stonowane barwy zazwyczaj wyciszają organizm i koją nerwy, a te odważne, intensywne pobudzają do pracy i wprawiają nas w dobry nastrój.

betonowa ściana, nowoczesna sypialnia

Dodatki

Dodatki bez wątpienia sprawią, że sypialnia nabierze charakteru oraz stanie się bardziej przytulna. Pamiętaj jednak, żeby nie przytłoczyć nimi pomieszczenia, ponieważ łatwo w tym przypadku przekroczyć linię dobrego smaku.

  • Wykorzystaj kolorowe poduszki oraz dekoracyjną narzutę z naturalnych materiałów.
  • Ścianę możesz ozdobić różnymi plakatami, zdjęciami lub fikuśnym zegarem.
  • Zastosuj ciężkie, grube zasłony na okna, które będą pełnić funkcję estetyczną oraz pozwolą na zaciemnienie sypialni w czasie spoczynku. Zadbaj, by takie modele były w pełni kryjące i zaciemniające, najlepiej welurowe.
  • Nie zapominaj o zieleni! Roślinność jest korzystna dla zdrowia oraz stanowi element dekoracyjny. Wśród najzdrowszych kwiatów do sypialni wyróżnić można zielistkę Sternberga oraz bluszcz pospolity. Obie te rośliny mają cenne właściwości – pierwsza potrafi eliminować szkodliwe jony metali ciężkich oraz skutki promieniowania elektromagnetycznego. Bluszcz oczyszcza powietrze z wielu toksyn, w tym z dymu papierosowego.
  • Możesz zastosować jeszcze wiele dodatków np. wszelkiego rodzaju wazony, świeczniki, patery i inne ozdoby. Niech wyobraźnia Cię nie ogranicza!
ciemne meble w sypialni, drewniana podłoga i sufit, belki sufitowe

OD MARZEŃ DO RZECZYWISTOŚCI W KILKU KROKACH!

Zastosuj te wszystkie wskazówki przy aranżacji swojego wnętrza. Jeżeli napotkasz na drodze jakieś przeszkody lub chciałbyś uzyskać cenne wskazówki, polecamy firmę NARYSUJEMY. Pracują tam specjaliści, którzy gotowi są odpowiedzieć na wszystkie pytania! Pomożemy ci wykończyć całą przestrzeń Twojego wymarzonego domu lub mieszkania.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie kolory zastosować w sypialni?

Najczęściej występujące odcienie ścian w sypialni to: biały, fioletowy, szary czy jasnoniebieski. Jednak pojawiają się także odcienie brązu, beżu, a nawet zieleni.

Jaką roślinność wybrać do sypialni?

Wśród najzdrowszych kwiatów do sypialni wyróżnić można zielistkę Sternberga oraz bluszcz pospolity. Obie te rośliny mają cenne właściwości – pierwsza potrafi eliminować szkodliwe jony metali ciężkich oraz skutki promieniowania elektromagnetycznego. Bluszcz oczyszcza powietrze z wielu toksyn, w tym z dymu papierosowego.

Czym się kierować przy wyborze łóżka do sypialni?

Przy wyborze łóżka musimy wziąć pod uwagę wiele aspektów, np. długość, szerokość, materiał czy materac. Wszystko zależy, jaki rodzaj mebla preferujemy oraz ile mamy dostępnej przestrzeni. Istotnym elementem jest wybór odpowiedniego materaca, który dobieramy m.in. do wagi, pozycji, w jakiej śpimy, wielkości łóżka oraz preferencji twardości.

Jakie oświetlenie zastosować w sypialni?

Oświetlenie to jeden z najważniejszych aspektów dobrego samopoczucia, jak i snu. Świetnym pomysłem jest zastosowanie głównego źródła światła w ciepłym tonie jako elementu dekoracyjnego. Dobrze sprawdzą się tutaj kryształowe żyrandole lub wolno wiszące żarówki w loftowym stylu. Do sypialni najlepiej wybrać kilka źródeł światła: centralne sufitowe, punktowe doświetlające garderobę oraz nastrojowe. Nie zapominajmy oczywiście o lampce przy łóżku, do której będziemy mieć łatwy i szybki dostęp.