Jak urządzić mieszkanie w kamienicy?

otwarta kuchnia z jadalnią

Zalety mieszkania w starej kamienicy

Zakup mieszkania w starej kamienicy staje się coraz bardziej popularny. Nowonabywcy muszą jednak mierzyć się z kilkoma kwestiami. Oprócz walorów architektonicznych, wyzwaniem mogą być stare instalacje oraz nietypowe rozwiązania przestrzenne. Walory, dla których warto jednak posiadać takie mieszkanie, to:

  • wysokie wnętrza,
  • przestrzenne pomieszczenia,
  • okazałe okna,
  • dwuskrzydłowe drzwi,
  • stary parkiet,
  • piece kaflowe.
okazałe okno z jasnymi zasłonami

Atuty i wyzwania projektowe

Mieszkania w kamienicy usytuowane są przeważnie w centrum miasta. Niejednokrotnie mają gustowne detale, które podczas remontu można wyeksponować i nadać im oryginalnego charakteru. Już samo to czyni je interesującymi dla potencjalnych kupujących lub wynajmujących. Zwróćmy zatem uwagę na poszczególne elementy.

Wysokie i przestronne pomieszczenia

Aranżacja wnętrza z wysokim sufitem wymaga pomysłu i doświadczenia. Dobrze sprawdzi się tutaj zasada trójek. A zatem dzielimy ścianę na 3 równe części w poziomie. Każda z części może być inaczej wyeksponowana. Obrazy zawieszamy na wysokości wzroku, aby podkreślić reprezentacyjny charakter mieszkania. Często dodajemy okazałe oświetlenie w postaci kandelabru lub żyrandolu, który wypełni przestrzeń w wysokich partiach pomieszczenia. Można również zawiesić nowoczesne oświetlenie na długim kablu lub łańcuchu, nawiązując do stylu loftowego. Projektanci często proponują, aby aranżować sufit w postaci rozet lub stiuków okalających górne partie ścian. Innym rozwiązaniem może być obniżenie sufitu lub budowa antresoli.

Okazałe okna i dwuskrzydłowe drzwi

Stare kamienice mają zwykle okazałe okna, które wpuszczają dużą ilość światła. Warto podkreślić ich charakter tylko zasłonami. Nie zasłaniajmy ich firanami, gdyż same w sobie stanowią ozdobę wnętrza. W tym dawnym budownictwie często spotyka się wykusze okienne. Dobrze jest umieścić tam stół wraz z krzesłami, aranżując miejsce wypoczynku.

Wysokie dwuskrzydłowe drzwi to kolejny atut mieszkania w kamienicy. Ościeżnice oraz same skrzydła drzwi są tak dekoracyjne, że warto je zostawić i poddać renowacji. Wystarczy pomalować je kryjącą farbą a będą one podstawą do aranżacji w wielu stylach.

salon z kominkiem

Stary parkiet i piece kaflowe

Obecnie wracają do łask stare parkiety. Popularny staje się parkiet układany w klasyczną jodełkę, który może być bazą zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Nawet jeśli jest trzeszczący, dla wielu osób może być atutem. Zwykle wystarczy wycyklinować go i pomalować, aby nabrał ponownie blasku.

Kolejnym elementem wystroju jest piec kaflowy. Często kafle są w tak dobrym stanie, że nie wymagają żadnej renowacji. Aby jednak zaadoptować taki piec do naszego stylu, wystarczy pomalować go na biało lub szaro. Można również wyeksponować go na odkrytej ceglanej ścianie.

Jaki styl wybrać urządzając mieszkanie w kamienicy

Oczywistym wydaje się styl vintage. To styl, w którym mieszają się różne trendy z dawnych lat. Komody, toaletki oraz biblioteczki a zatem meble oraz dodatki zakupione przez nas na targu staroci. Lustra i obrazy w ozdobnych przecieranych ramach. Również plakat z lat 50. znajdzie tutaj swoje miejsce. A wszystko to będzie zwieńczone ozdobnymi gzymsami i sztukateriami na ścianach i sufitach.

Styl glamour to inna opcja urządzania mieszkania w kamienicy. Białe komody, szara pikowana kanapa, szklany stolik oraz srebrne wazony to elementy, które w zupełności wystarczą, aby zaprezentować ten nowoczesny styl w swoim mieszkaniu. Jednolite, szare lub białe ściany mogą być podświetlone kryształowymi żyrandolami. Dodatkowo możemy umieścić lampy stojące oraz rośliny w biało-srebrnych donicach.

Wysokie wnętrze mieszkań w kamienicy jest idealną przestrzenią dla stylu loftowego. Możemy pozostawić część ścian niewykończonych. Odsłonięta cegła, łącząc się z nowoczesnymi meblami, dobrze prezentuje industrialne wnętrze. Wysoki sufit pozwala na montaż surowego oświetlenia na długich kablach, eksponujących same żarówki.

Dla osób, które preferują bardziej naturalny wystrój, można zastosować styl skandynawski. Odcienie bieli, szarości i beżu dobrze skomponują się z naturalnym odcieniem parkietu. Połączenie mebli w odcieniu ciepłego drewna z plecionymi dywanikami na parkiecie, dobrze współgra z bieloną cegłą oraz jasnymi materiałami zawieszonymi w oknach.

sypialnia z dużą szafą

Nowy wymiar starego piękna

Odkryj potencjał mieszkania w kamienicy z NARYSUJEMY! Nasz doświadczony projektant wnętrz pomoże Ci w pełnym projektowaniu i aranżacji. Stare mury nabiorą nowego życia, zachowując oryginalny urok, dzięki profesjonalnemu podejściu do projektowania. Stworzymy przestrzeń, która łączy historię z nowoczesnością, oferując unikalny komfort i funkcjonalność. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Dlaczego warto wybrać do zamieszkania lokal w kamienicy?

Stare mury, zwarta zabudowa, najczęściej w centrum miasta oraz niepowtarzalna architektura zachęcają przede wszystkim pasjonatów, aby zamieszkać w kamienicy. To przestronne pomieszczenia, wysokie sufity, okazałe okna oraz drewniane podłogi sprawiają, że walory takich mieszkań zyskują na zainteresowaniu.

W jakim stylu urządzić mieszkanie w kamienicy?

W związku z faktem, że mieszkania takie mają wysokie sufity, łatwo nam będzie zaadoptować styl loftowy. Część ścian może pozostać niewykończona z odsłoniętą cegłą. Montaż surowego oświetlenia wyeksponuje nam industrialne wnętrze. Innym rozwiązaniem może być styl vintage. Stare meble zakupione na pchlim targu doskonale wpiszą się w taką przestrzeń.