Site stats

Jak osiągnąć efekt retro?

Pomieszczenia inspirowane latami 60. i 70. są przepełnione barwami, występują w nich geometryczne wzory, stare meble i rozmaite dodatki. Na początku może się wydawać, że nie będzie to korespondowało jednak kiedy rozmieścimy wszystko z głową otrzymamy niesamowity efekt. Nie należy stawiać na całkowite retro, aby nie osiągnąć tzw. „kiczowatego” wnętrza – przy nowoczesnym wystroju, takie dodatki będą jedynie eleganckim uzupełnieniem.

Charakterystyka:

Głównymi cechami wystroju retro jest łączenie stylu nowoczesnego z tzw. starociami. Jest to bardzo popularne i wiele osób w ostatnim czasie decyduje się na takie rozwiązanie. Starsze meble i dodatki dodają charakteru i życia mieszkaniom oraz domom.

W tym stylu należy postawić na kolorowe ściany, które będą wyraziste, charakterne i napawające dobrą energią. Pasują tam również odważne geometryczne lub roślinne tapety. Różni się to od nowoczesnego wystroju ściennego, teraz stawiamy na proste i delikatne wzory. Wzory możemy wykorzystać na poduszkach, dywanach czy plakatach ściennych.

Jakie meble wybrać?

Kiedy chcemy dodać vintage dodatków do naszego domu, świetnie sprawdzą się tapicerowane kanapy, szalone kolory, naczynia w wielu barwach i wzorach. Drewniane meble dodadzą szyku i elegancji, dobrze sprawdzą się jako pojedynczy mebel np. wolnostojąca komoda, lub jako jadalniane krzesła. W latach 60-tych królował również plastik, z tego materiału sprawdzą się np. fotele wiszące i figurki dekoracyjne. Idealnym akcentem w stylu retro są odsłonięte nóżki od mebli np. drewniane.

Kolorystka

Styl retro kojarzy się z intensywnymi barwami, nawet krzykliwymi, które sprawiają, że wnętrze jest oryginalne. Kolory, które dominują to:

  • zieleń: oliwkowa lub w odcieniu awokado,
  • żółty: słoneczny odcień,
  • czarny,
  • brązy w odcieniach czekoladowych,
  • intensywna czerwień,
  • piękna pomarańcza.

Jednak nie tylko takie barwy są mile widziane, często przewija się również fiolet, różowy, złoty i turkusowy. Nie trzeba malować wszystkich ścian tym samym kolorem, wystarczy, że jedna będzie kolorowa, a reszta może pozostać beżowa, biała lub szara.

Podłoga

Mimo że styl retro kojarzy się ze starością nie jest on w ogóle związane ze starym, zniszczonym wnętrzem. Wszystko powinno być urządzone z klasą i stylem. Najważniejsze jest połączenie nowoczesności ze stylem vintage, wtedy uzyskamy idealne połączenie.

Co położyć na podłogę, aby dodać jej klimatu? Świetnym rozwiązaniem będzie drewniana podłoga, najczęściej układana w jodełkę. Ciemne kolory będą tu idealne  –  są na tyle uniwersalne, że w przypadku chęci zmiany wystroju dopasują się praktycznie wszędzie. Drewno wpasuje się w salon czy sypialnię. Tam, gdzie chcemy, żeby podłoga była bardziej wytrzymała lepiej wybrać gładkie podłogi. W kuchni i łazience jest to dobre rozwiązanie, drewno może okazać się zbyt delikatne i szybko ulec zniszczeniu.

Dekoracje

kuchnia

W dekoracjach w stylistyce retro, nie chodzi o to, aby zagracić przestrzeń starymi bibelotami, trzeba to zrobić z gustem. Kilka oryginalnych ozdób w tym stylu może ciekawie ożywić wnętrze. Czym tak naprawdę są dodatki retro? Na pewno możemy do nich zaliczyć:

  • wzorzystą porcelanę, która ozdobi kuchnie,
  • metalowe stojaki na gazety,
  • piękne osłonki na doniczki.

Ciężko wyobrazić sobie ściany w przestrzeni retro bez plakatów w stylu vintage. Idealną dekoracją będą stojące lampki, które będą zdobić sypialnię. Na podłodze warto położyć duży, geometryczny dywan, który doda eleganckiego wyglądu.

Styl retro jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, dla osób lubiących ciekawe połączenia. Nie jest to stylistyka, którą zobaczymy w co drugim domu, dlatego każdy poczuje się w nim wyjątkowo. Jak we wszystkim kluczowy jest umiar, nie możemy zagracić cennego miejsca starociami, wtedy nie będzie to już stylowe wykończenie. Skontaktuj się z naszym zespołem projektantów NARYSUJEMY i odmień swoje wnętrza na pomieszczenia z duszą!