JAK ŁĄCZYĆ STYLE W PROJEKTOWANIU WNĘTRZ?

granatowa sofa, kolorowe dodatki

POŁĄCZENIE RÓŻNYCH STYLÓW W MIESZKANIU

Nie wiesz, na jaki styl aranżacyjny się zdecydować? Planujesz remont, lecz jeszcze nie podjąłeś decyzji dotyczącej konkretnego wystroju? Dla niezdecydowanych znaleźliśmy świetne rozwiązanie! Jeden z najgorętszych trendów ostatnich lat, czyli łączenie różnych stylów wnętrzarskich coraz częściej znajduje sobie zwolenników.

Jak wybrać właściwy styl?

Planując metamorfozę mieszkania czy domu często zdarza się, że nie jesteśmy w stanie wybrać jednego konkretnego stylu, który podoba nam się najbardziej i który oddałby nasz charakter. Najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie do tego zadania profesjonalistów, którzy przeprowadzą i znacznie ułatwią cały proces. Jednak ostateczna decyzja o wyborze stylu wnętrza należy zawsze do nas. To my będziemy w nim przebywać i musimy wiedzieć, co sprawi, że będziemy się w nim dobrze czuć. Jak łączyć style wnętrzarskie, aby uzyskać ciekawy efekt? Jeśli chcesz uniknąć niepowodzeń, zastosuj sprawdzone przez nas zasady.                                                                                                             

pomarańczowa sofa, sztukateria

Kolorystyka

Podstawą projektowania wnętrz w różnych stylach jest zdecydowanie stonowana baza, czyli kolory ścian, sufitów i podłogi lub innych płaszczyzn dominujących w pomieszczeniach. Neutralne barwy będą lepszym tłem dla przyszłościowych eksperymentów w aranżacji wnętrz. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na delikatną szarość, beż lub odcienie bieli. Często wybierany w ostatnich latach kolor off white, czyli złamana biel, świetnie sprawdzi się w całym domu. Jest zwykle połączeniem białego z dodatkiem szarego, żółtego, zielonego, niebieskiego, a nawet różowego.

Połączenia stylów wnętrzarskich

Mieszając ze sobą różne style w aranżacji wnętrz, warto jednak pamiętać, aby wybrać takie, które łączą się ze sobą podobnymi cechami. Wybór tych, których myślą przewodnią jest użycie podobnej lub tej samej palety kolorów, będzie zdecydowanie najłatwiejszym rozwiązaniem. Przykładem jest połączenie stylu prowansalskiego i skandynawskiego, które opierają się na jasnych i subtelnych kolorach. Oba wykorzystują odcienie bieli, beże i szarości. Dbając o odpowiednie tło, wybór mebli czy dodatków stanie się o wiele łatwiejszy. Hamptons jest kolejnym stylem, który bazuje na przytłumionych odcieniach i świetnie sprawdziłby się w połączeniu ze stylem skandynawskim. Dla osób, które preferują bardziej zdecydowane i intensywne kolory, proponujemy wykorzystanie stylu retro czy pop – art. Opcji jest bardzo wiele i każdy może znaleźć coś dla siebie.

Połączenia materiałów

Kolejną opcją, nad którą warto się zastanowić, jest użycie podobnych materiałów. Wspomniane wcześniej połączenie: skandynawski – prowansalski jest również bardzo dobrym przykładem. Oba typy aranżacji wnętrz wykorzystują drewniane meble oraz naturalne tkaniny. Jest to dobre rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę, decydując się na remont nieruchomości pod wynajem. Efekt będzie neutralny i znajdzie sobie zwolenników w większości przyszłych najemców. Natomiast innowacyjne materiały i tworzywa sztuczne najczęściej wykorzystywane są w stylach: modern, nowoczesnym glamour, a także awangardowym retro. Warto rozważyć zestawienie ich z dodatkami orientalnymi, które wykonywane są również z lśniącej ceramiki, połyskujących materiałów oraz eleganckich wykończeń.   

eklektyczne wnętrze, szara ściana, meble retro

Styl nowoczesny jako obecny trend

Jednym z najczęściej wybieranych stylów ostatnich lat jest styl nowoczesny, który sprawia, że nasze mieszkanie staje się przestronne, funkcjonalne, a zarazem proste. Unika się bogatych wzorów i zdobień. Projektanci wykorzystują w nich geometryczne kształty oraz proste elementy, a także pomysłowe rozwiązania. Takie wnętrza sprawdzą się w połączeniu ze stylem: klasycznym, rustykalnym, a nawet industrialnym. Wielu profesjonalistów stosuje zasadę 80:20. Oznacza to, że do wybranej bazy dodają jedynie akcenty i dodatki w drugim stylu, aby uniknąć przytłaczającego chaosu. Łączenie akcentów nowoczesnych ze starymi określa się jako jest modern classic. Jest to aranżacja, która utrzymuje ponadczasowy klasyczny urok, ale zaskakuje współczesnymi dodatkami.

Sprawdzone duety, którymi możesz się zainspirować

  • Scandi glamour – jest jednym z ciekawszych połączeń, które wykorzystuje minimalizm i chłodną paletę odcieni uzupełnianą eleganckimi dodatkami – często w kolorze złotym, srebrnym czy miedzianym.                                                                                                    
  • Vintage loft – pozwala na niepowtarzalne połączenia. Surowość i minimalna obróbka wykończeń stylu industrialnego złagodzona akcesoriami i meblami „z duszą”. Jest to idealna opcja dla osób ceniących sobie oryginalne i wyjątkowe wnętrza.                                     
  • Scandi boho – jeden z najgorętszych trendów ostatnich lat. Prostota i funkcjonalność minimalizmu przeplatana barwami ziemi, roślinami i wiklinowymi detalami. Styl skandynawski może być dla niektórych mało przytulny, dlatego dodanie do niego dodatków boho sprawi, że nowe przestrzenie staną się cudownym miejscem relaksu.                                  
  • Retro minimalizm – tradycyjne aranżacje z meblami z lat 60–tych z nowoczesnymi dodatkami, przeplatane wzorzystymi materiałami i zdobnymi akcesoriami. To połączenie nada naszemu mieszkaniu oryginalnego klimatu, zachowując komfort.                                                         
eklektyczne wnętrze, drewniana podłoga, beżowa ściana

KAŻDE WNĘTRZE ZASŁUGUJE NA WYJATKOWY PROJEKT

Warto przełamać wybrany przez nas podstawowy styl unikatowymi dodatkami w drugim stylu. Świetnym uzupełnieniem będą ozdobne tekstylia, poduszki, koce czy zasłony. Dodatkowo możemy dodać dekoracyjne lampy, doniczki czy świece. Mieszanie różnych stylów w projektowaniu wnętrz wymaga zachowania umiaru, dlatego warto zainwestować w profesjonalistów, którzy mają na swoim koncie niejeden taki projekt. W NARYSUJEMY wiemy, w jaki sposób stworzyć niepowtarzalne i komfortowe wnętrze.