Image Alt

Jak dobrze dobrać lustro łazienkowe? 

lustro o organicznym kształcie w łazience

Wybór lustra łazienkowego – od czego zacząć? 

 
Projektując swoją łazienkę, życzymy sobie, żeby była funkcjonalna i jednocześnie zachwycała dekoracyjnością. Obie te cechy łączy w sobie jeden element wyposażenia tego pomieszczenia, a mowa tu oczywiście o lustrze. Jego rozmiar, kształt czy sposób montażu powinien być dokładnie przemyślany, w końcu to istotny element każdej łazienki. Oprócz podstawowego zadania, jakim jest możliwość przejrzenia się w nim podczas czynności pielęgnacyjnych, potrafi również optycznie powiększyć całą przestrzeń. Z tego względu poleca się je stosować na małych metrażach. 

Na jaki rozmiar postawić? 

Zastanawiając się nad konkretnym modelem lustra do naszej łazienki, z pewnością musimy wziąć pod uwagę jego rozmiar. Umieszczenie tego rodzaju dekoracji w niewielkim pomieszczeniu może być nieco kłopotliwe, jednak nie lepiej jest w przypadku, gdy posiadamy wyjątkowo przestronne mieszkanie. Wtedy również musimy dokładnie przemyśleć temat i zdecydować, czy wybrany model na pewno będzie dobrze prezentował się w naszym wnętrzu.  

Jak więc dobrać odpowiedni rozmiar lustra łazienkowego? Powinniśmy kierować się przede wszystkim jedną, ważną zasadą – musi być ono wystarczająco obszerne, byśmy mogli się w nim wygodnie przejrzeć. Dobrze, jeżeli powiększałoby optycznie łazienkę. Przez wiele lat utrzymywała się tendencja wybierania zwierciadeł mniejszych niż sama umywalka, obecnie panuje zupełnie inny trend. Mówi się, że lustro umieszczone w małym pomieszczeniu, powinno mieć średnicę ok. 60-80 cm. W dużym pokoju kąpielowym sprawdzi się natomiast model o wymiarach średnicy pomiędzy 100, 120 czy nawet 140 cm. 

prostokątne i okrągłe lustro

Na jaki kształt się zdecydować? 

Wybierając element wystroju łazienki, jakim jest lustro, zwracamy także uwagę na jego kształt. Jednym z najpopularniejszym jest oczywiście okrągły oraz owalny. Tafle w takiej formie wiesza się zazwyczaj nad umywalką albo wanną. Zabieg ten pozwoli doskonale rozświetlić całą przestrzeń. Jeżeli nie jesteśmy miłośnikami podstawowych kształtów, możemy zdecydować się na aktualnie modne, niestandardowe formy. Do tego przydałaby się także elegancka oprawa, żeby całość aranżacji stała się wyjątkowo estetyczna. Kolejnym ciekawym kształtem zwierciadła do pokoju kąpielowego jest prostokąt. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Tego typu egzemplarze z pewnością zmieszczą się w nieco ciaśniejszych miejscach, a zawieszone na ścianie w pionie, uczynią pomieszczenie bardziej przestronnym.  

Jeżeli urządzamy łazienkę o dużym metrażu, mamy zdecydowanie większe pole do popisu. W takiej sytuacji możemy pomyśleć, chociażby o ogromnym lustrze pełnowymiarowym, które rozciągać się będzie nawet na całą ścianę. Jeżeli nie chcemy jednak umieszczać go bezpośrednio na płytkach, wybierzmy model wolnostojący i postawmy przy ścianie. Dużym powodzeniem cieszą się zwierciadła asymetryczne, stosowane głównie w nowocześnie aranżowanych pokojach kąpielowych. Zanim wybierzemy lustro do urządzanej przez nas łazienki, upewnijmy się, że wpisuje się ono w estetykę stylu, jaki panuje w tym pomieszczeniu. 

montowanie lustra w łazience

Gdzie je umieścić? 

Planując umieszczenie lustra w naszej łazience, musimy koniecznie wziąć pod uwagę kilka czynników. Nie ulega wątpliwości, że rozmiar zwierciadła musi być dostosowany do wielkości pomieszczenia. Najważniejszą zasadą jest ta, by lustro łazienkowe znajdowało się na wysokości oczu. To istotna kwestia, w końcu po to je montujemy, byśmy mogli się w nim swobodnie przeglądać.  

Najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie gładkiej tafli na ścianie, która sąsiaduje bezpośrednio z oknem. Promienie słońca, które wpadną do środka za dnia, doskonale rozświetlą całe wnętrze i sprawią, że stanie się ono optycznie większe. Ten element wystroju oczywiście powinien znajdować się w dobrze widocznym miejscu, rekomenduje się tu więc umieszczenie go nad umywalką lub szafką. Należy pamiętać, że odległość lustra od umywalki powinna wynosić przynajmniej 20-30 cm, w innym przypadku istnieje ryzyko zachlapania powierzchni podczas mycia rąk.  

Jeżeli nasze wnętrze jest dość niestandardowych rozmiarów, możemy zdecydować się na przycięcie zwierciadła pod wymiar lub przytwierdzenie go do istniejącego mebla łazienkowego. W przypadku posiadania pomieszczenia ze skosem, uzupełnijmy przestrzeń tuż pod nim stylową, połyskującą taflą. W łazience sprawdzi się także ergonomiczna szafka z niewielkim lustrem, dzięki niej pod ręką będziemy mieć niezbędne kosmetyki czy lekarstwa. 

Nie zapominajmy o oświetleniu! 

Oświetlenie w łazience musi być przede wszystkim funkcjonalne. Jaki jego rodzaj pasować będzie do designerskiego zwierciadła łazienkowego? Warto zastanowić się nad kinkietami umieszczonymi po bokach lustra. Powinny one dawać mocne, ale neutralne światło, które ułatwi wykonywanie makijażu czy innych rytuałów pielęgnacyjnych. Jeżeli chcemy, by oświetlenie to było niezwykle klimatyczne, pomyślmy nad zastosowaniem taśmy LED. Sprawdzą się tu także dekoracyjne lampy wiszące nad umywalką czy po prostu małe żarówki, wbudowane już w obramowanie lustra. 
 

kinkiety z dwóch stron lustra

Odkryj potencjał swojego domu razem z nami!

Zastosowanie estetycznego zwierciadła we wnętrzu jest niezwykle praktyczne, a do tego nadaje pomieszczeniu nastrojowości oraz optycznie je powiększa. Marzysz o takim elemencie wystroju, ale nie wiesz, czy to rozwiązanie sprawdzi się w Twoim mieszkaniu? NARYSUJEMY to zespół profesjonalistów, którzy podzielą się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem, by stworzyć i zrealizować projekt Twojego wnętrza marzeń! 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jaki kształt lustra wybrać do łazienki?

Jednym z najczęściej wybieranych kształtów jest oczywiście lustro okrągłe oraz owalne, które umieszcza się zazwyczaj nad umywalką. Prostokątne zwierciadło z powodzeniem zastosujemy na mniejszych metrażach i w ciasnych miejscach. W przestronnej łazience sprawdzi się bardzo duże lustro, nawet na całą ścianę.

W jakim miejscu w łazience umieścić lustro?

Lustro łazienkowe w pokoju kąpielowym umieszczamy na wysokości oczu. Najlepiej jest zastosować je nad umywalką, by móc swobodnie się w nim przeglądać. Należy pamiętać jednak, by odległość tafli od umywalki wynosiła przynajmniej 20 cm.