Image Alt

Garderoba na poddaszu – pomysły na modną garderobę

biała garderoba

W każdym domu oraz mieszkaniu potrzebujemy miejsca do przechowywania. Garderoba pełni właśnie taką funkcję. Dobrze zaprojektowana będzie zarówno funkcjonalna, jak i stylowa. To w niej przechowujemy ubrania, buty i dodatki. Tutaj mogą trafiać również sprzęty do ćwiczeń, środki czystości lub odkurzacz. Jaka zatem przestrzeń będzie do tego najlepsza? Okazuje się, że poddasze będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.

Ważne elementy przy projektowaniu garderoby

Aby garderoba spełniała swoją funkcję, należy uwzględnić następujące elementy:

  • funkcjonalność pomieszczenia,
  • wentylacje i ogrzewanie,
  • oświetlenie i lustra,
  • przestronność pomieszczenia.

Jak urządzić funkcjonalną garderobę na poddaszu?

ciemna garderoba na poddaszu

Aranżując garderobę na poddaszu, należy odpowiednio rozmieścić poszczególne meble. Skosy na poddaszu to potencjał, który należy wykorzystać do zabudowy. W ściankach kolankowych możemy umieścić niskie komody z szufladami, dzięki czemu w pełni wykorzystamy każdą wolną przestrzeń. To w nich możemy przechowywać bieliznę, bieliznę pościelową, torebki czy też buty. Taką garderobę ciężko wypełnić gotowymi meblami. Warto więc skorzystać z mebli modułowych lub też wykonać je na wymiar. Naprzeciwko skosów powinny znaleźć się wysokie szafy. Podczas projektowania szaf należy pamiętać o wymiarach. Jeśli planujemy, że ubrania będą zawieszone na wieszakach, aby się nie gniotły, minimalna głębokość szafy wynosi 57 cm. Rozmieszczając drążki w garderobie, pamiętajmy, aby umieścić je na różnej wysokości. Wieszaki na sukienki i płaszcze powinny być na wysokości 140 cm, natomiast na bluzki i koszule 90 cm. Jeśli chcemy wydzielić miejsce na same spodnie, wystarczy nam wysokość 70 cm. Odległość między półkami zaś powinna mieścić się od 25 do 40 cm. Półki nie powinny być zbyt długie, ponieważ ich powierzchnia pod ciężarem ubrań będzie się uginać, a w ostateczności półka może się nawet złamać. Aby zwiększyć funkcjonalność naszej garderoby i ułatwić przechowywanie, należy wprowadzić praktyczne dodatki, takie jak kosze, pojemniki na biżuterie, organizery na bieliznę, skarpetki lub buty. Ostatnio bardzo popularne stały się szafy z przeszklonymi frontami, dzięki czemu widzimy zarówno ubrania, jak i akcesoria oraz chronimy je przed kurzem.

Wentylacja i ogrzewanie w garderobie

Decydując się na garderobę w osobnym pomieszczeniu, nie możemy zapomnieć o wentylacji oraz o ogrzewaniu. Odpowiednia wymiana powietrza jest kluczowym elementem, aby nie doszło do pojawienia się wilgoci na ścianach, co może powodować ryzyko powstania pleśni. Dobrze, jeśli mamy okno dachowe z nawiewnikami. Jeśli natomiast na poddaszu nie ma okna, trzeba koniecznie zadbać o specjalny kanał nawiewny. Taki wlot powietrza nie może być zasłonięty przez meble lub inne elementy dekoracyjne. Inną istotną sprawą jest zapewnienie ciepła w garderobie. Przyda się tutaj grzejnik, najlepiej dekoracyjny, wpisujący się w całość stylu pomieszczenia.

Oświetlenie i lustra w garderobie

biała garderoba

Nawet jeśli mamy w garderobie okno, które zapewni nam jasność w ciągu dnia, to jednak po zmroku, będziemy potrzebowali oświetlenia sztucznego. Warto zadbać o jeden główny punkt świetlny oraz kilka mniejszych. Główne światło powinno być intensywne. To światło musi pozwolić nam na swobodną ocenę, czy wszystkie elementy naszego stroju wyglądają dobrze. Duże lustro wiszące lub stojące wyraźnie nam to ułatwi. Warto także zamontować taśmy LED w górnej listwie szafy. Pozwoli to na doświetlenie konkretnych obszarów przechowywania, jak również spełni funkcję dekoracyjną.

Przestronna garderoba

Jeżeli dysponujemy dużą garderobą, warto ustalić strefy dla domowników. W efekcie uporządkuje to całą przestrzeń. Warto zadbać o przytulność tego pomieszczenia, dodając takie elementy jak puf, miękki dywan a nawet fotel. Jeśli znajdziemy miejsce przy oknie, ustawmy toaletkę, co ograniczy codzienne przygotowania do jednego pomieszczenia. Dysponując dużą garderobą, pomyślmy o wygospodarowaniu strefy na pościel, kołdry i poduszki. Sprawdzą się tutaj obszerne pojemniki z uchwytami, które ułatwią nam poszukiwanie odpowiedniego kompletu bielizny pościelowej lub ręcznika.

Sypialnia na poddaszu z garderobą

Często zdarza się, że nie mamy już dodatkowej przestrzeni, w której można stworzyć garderobę. Decydujemy się zatem na urządzenie jej w skosach sypialni na poddaszu. Taka garderoba nie musi być duża, ale powinna być funkcjonalna. Możemy zdecydować się na zabudowę pod wymiar lub też skorzystać z gotowych mebli modułowych. Jeśli oddzielimy ją szklanymi drzwiami przesuwnymi lub parawanem, będzie stanowiła odrębne pomieszczenie. Jeśli jednak ogranicza nas metraż, możemy zrezygnować z frontów i pozostawić otwartą zabudowę. Garderoba na poddaszu nie musi być nudna. Urządzanie jej w stylu skandynawskim lub klasycznym na pewno dobrze połączy się z resztą sypialni, lub całości domu.

garderoba, biała wykładzina

Dopasowane rozwiązania do Twojego stylu życia

Projektowanie garderoby na poddaszu może nie być łatwe, wymaga doświadczenia i wiedzy. Nasi projektanci z NARYSUJEMY chętnie powiedzą Ci, jak wykorzystać przestrzeń pod skosami, aby wykorzystać jej potencjał i stworzyć niepowtarzalne miejsce do przechowywania.

Pytania i odpowiedzi

Garderoba na poddaszu, jak ją urządzić?

Skosy dają nam możliwość niskiej zabudowy. To tutaj możemy umieścić komody z szufladami, w których będziemy przechowywać bieliznę, torebki i buty. W wyższych częściach poddasza należy zainstalować szafy. Na zamontowanych drążkach łatwo można przechowywać ubrania na wieszakach.

Jakie oświetlenie wybrać do garderoby pod skosami?

Istotne jest, aby garderoba była dobrze doświetlona. Ważne jest, aby było w niej choć jedno intensywne oświetlenie. Tutaj bowiem dobieramy wszystkie elementy naszego stroju i musimy pozwolić sobie na swobodną jego ocenę. Dodatkowo można doświetlić wnętrze taśmami LED. Będą one oświetlały konkretne obszary garderoby i jednocześnie stanowiły element dekoracyjny.