EKOLOGIA W NASZYCH WNĘTRZACH

drewniana podłoga, ściana zieleni

STYL EKO

Bądź eko! To hasło przewodnie, które już od dłuższego czasu stało się nie tylko obowiązkiem, ale stylem życia. Coraz większą uwagę przywiązujemy do zachowań przyjaznych środowisku. Segregacja śmieci, używanie naturalnych kosmetyków, a także oszczędzanie wody i energii stały się naszą codziennością. Ekologia zagościła także do wnętrz, stosując materiały, które pozwalają chronić nasze środowisko.  Pierwsza zasada, która jest wyżej wymieniona, to ochrona środowiska. W aranżacji wnętrz należy wykorzystać naturalne materiały, które można poddać recyklingowi, np.: drewno, bambus, rattan, wełna, len oraz kauczuk. W stylu ekologicznym stosujemy nowoczesne technologie. Przykładami są oświetlenie LED bądź perlatory – ich zadaniem jest napowietrzanie wypływającej wody z kranu, dzięki czemu łatwiej ją oszczędzać.  Druga zasada to wykorzystanie maksymalnie światła dziennego. Idealnym rozwiązaniem na wieczór będzie płomień świec lub cotton balls. Wybierając sztuczne światło, zwracajmy uwagę na to, aby było energooszczędne. 

sypialnia w stylu eko

KOLORY WNĘTRZ

Podstawowym kolorem w tym nurcie jest biel. Warto zastosować ją nie tylko na ścianach, ale także na podłogach. Innymi barwami, jakimi się posługujemy w tym stylu, są odcienie naturalnych materiałów, np.: kolory drewna, kamienia, cegły lub gliny. Mile widziane są piaskowe ochry, gołębie błękity i rozbielone szarości. Z mocniejszych akcentów możemy użyć zieleni, choćby zakupić rośliny, które oczyszczają powietrze w naszym domu lub mieszkaniu, a także energetycznej żółci czy stylowego brązu.  

MEBLE I DODATKI

Meble i dodatki można łatwo wykonać samodzielnie. W ten sposób możemy oszczędzić pieniądze i ochronić środowisko, a nasze wnętrze zyska indywidualny charakter. Meble wykonane metodą handmade czy wyposażenie z odzysku idealnie wpasują się w ten nurt.  W minimalistycznym wnętrzu postawmy również na niewielkie dekoracje, które nie przytłoczą pomieszczenia. W dodatkach do aranżacji wnętrz wybierzmy natualne dodatki: 

  • ceramikę, 
  • szkło, 
  • plecionki z lnu, trawy morskiej lub sznurków, 
  • tapety na ścianie z motywem roślinnym, 
  • trzcinowe dywany, 
  • lniane zasłony lub pledy, 
  • bambusowe rolety. 

Styl eko to również techniki plastyczne, takie jak decoupage, patchwork i kolaż. Dzięki nim nasze wnętrze może zyskać naprawdę niepowtarzalny urok.

decoupage, meble rattanowe

POŁĄCZENIE Z INNĄ STYLISTYKĄ

Styl eko możemy połączyć z innymi trendami wnętrzarskimi. Styl eko tworzy harmonijne połączenie ze stylem rustykalnym, a także minimalistycznym stylem skandynawskim. Styl eko i minimalizm współgrają ze sobą, ponieważ oba te style kładą nacisk na naturalne materiały, takie jak drewno czy bawełna, oraz unikanie nadmiaru ozdób i zbędnych elementów dekoracyjnych. Styl rustykalny jest doskonałym połączeniem surowości minimalizmu z ciepłem i naturalnością stylu rustykalnego. Drewniane meble, kamienne elementy czy tekstylia w stonowanych kolorach doskonale wpisują się w tę estetykę. Styl eko można także połączyć z trendem wnętrz z recyklingu. W ramach tego podejścia można wykorzystać meble i dekoracje wykonane z odzyskanych materiałów, co dodatkowo podkreśli zrównoważony charakter aranżacji.

rośliny, różowa sofa, zielona ściana

PROFESJONALNE PROJEKTY WNĘTRZ!

Styl eko to idealne rozwiązanie dla osób kreatywnych i lubiących rękodzieło. Jesli chcesz, aby Twoje wnętrze było zaaranżowane w stylu eko, skorzystaj z doświadczenia naszego zespołu projektantów z NARYSUJEMY. Nasi projektanci stworzą projekt, który doskonale odda Twoją osobowość i indywidualnosć. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czym jest styl eko?

Styl eko to idealne rozwiązanie dla miłośników minimalizmu i nowoczesnych wnętrz wypełnionych światłem. Wnętrza urządzone w tym nurcie nie muszą być surowe i pozbawione ozdób. Jasne ściany, drewniane podłogi i lekkie meble z naturalnych materiałów wprowadzą harmonię i elegancję.

Jakie kolory są charakterystyczne dla stylu eko?

W stylu eko występują neutralne barwy tj.: biel, szarości i beże. Wnętrza w takiej kolorystyce wcale nie muszą być nudne – wystarczy je podkreślić stylowymi dodatkami w kolorach zieleni, żółci a także brązów.

Jakie dodatki są najbardziej odpowiednie dla stylu eko?

Styl eko jest minimalistyczny, a więc dekoracje ograniczają się do lnianych zasłon lub pledów, trzcinowych dywanów, a także tapet z motywem roślinnym.