STYL BALI – EGZOTYKA W MIESZKANIU

drewniana komoda, lampa podłogowa

Główne założenia stylu bali

Styl bali nawiązuje do indonezyjskiej wyspy, która na ogół pozostaje odległym marzeniem dla wielu osób, a poprzez niesamowite aranżacje pozwoli każdemu na namiastkę tego odległego piękna we własnym domu. Dzięki inspiracjom, jak urządzić wnętrze, by czerpało z tego nurtu to, co najciekawsze, pozwoli na rozkoszowanie się klimatem wyspy Bali.

Zarówno wzornictwo, jak i faktury dekoracji, zaczęły tworzyć subtelny, lecz nowy wymiar estetyki stylizacji. Styl bali jest eklektyczny i łączy ze sobą kilka nurtów, mianowicie: urban jungle, boho oraz wabi–sabi. Dominantą trendu jest bazowanie na naturalnych surowcach oraz właściwym zagospodarowaniu przestrzeni. Uwypukleniem tego jest odniesienie do natury, etniczności i rzemiosła folklorystycznego, a także roślin, których zwykle jest dużo. Unika się syntetycznych tekstyliów, zarówno jako elementu dekoracyjnego, jak i w przypadku pościeli.

Meble dla stylu bali

mieszkanie w trendzie bali, okrągłe lustro w salonie

Wybieramy meble, które mają dość delikatną, ażurową konstrukcję i przy okazji są lekkie, np. bambusowe. Wszystko, co można zdefiniować za pomocą pozornej niedoskonałości naturalnych surowców mebli, które są wykonane z drewna, rattanu oraz bambusa, jest zawarte w tym stylu. Paleta barw, w której utrzymane są sprzęty, zachowana jest w jasnych tonacjach. Koncepcyjnie ujęcie bazuje na unikaniu ciemnych mebli, tak aby pozwalało to na wprowadzenie pewnej dozy świeżości w mieszkaniu. Niecodziennym elementem aranżacyjnym jest pleciony parawan, który posiada walory nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne. Przy trybie pracy typu home office zyskuje nową, ergonomiczną rolę, zapewniając odrobinę prywatności, gdy nie dysponujemy oddzielnym pokojem do urządzenia biura.

Dodatki dla stylu bali

Preferowane są naturalne tkaniny, więc najlepiej sprawdzą się tutaj lny i organiczna bawełna. Najkorzystniejszą opcją jest naturalna kolorystyka – pozwala na nawiązanie do natury. Zasłony powinny być niemalże transparentne, delikatne i subtelne w swej formie, tak jak firanki. Egzotyczny klimat aranżacji podkreślą bukiety z suszonych roślin, słomkowe maty, dywaniki oraz kapelusze wraz z makramami i makatami ze sznurków. Stawiajmy na pewną dozę lekkości i ażurowości w doborze mebli oraz dodatków, tak aby wnętrze nie przytłaczało przesadną dekoracyjnością.

Doskonałym akcentem, podkreślającym charakter stylu, są zdjęcia pejzażu wyspy Bali. Dominantą stanowiącą esencję stylu w kwestii dekoracji powinny być figurki, wazony i świeczniki wraz z plecionkami z trawy morskiej (kosze do przechowywania oraz ozdoby naścienne). Bazujemy na grze faktur różnych materiałów, a nie barw. Dlatego nawet klosze lamp powinny być stworzone z bambusa lub drewna, ewentualnie alternatywą mogą stać się ażurowe lampiony wykonane z naturalnych surowców. Nie może zabraknąć również roślin. Najlepiej, aby były dużych rozmiarów tj. monstery (sprawdzą się tutaj także pnącza oraz paprocie z bardzo długimi liśćmi). Świetnym rozwiązaniem będzie zakup palmy kokosowej, która wniesie niepowtarzalny akcent do naszego mieszkania. Ciekawym elementem wystroju będzie baldachim w sypialni, ale jest on bardziej wytrawna opcją dla koneserów nurtu bali.

inspiracje wnętrz Indonezją

Kolorystyka stylu bali

Barwy nawiązują do kolorów ziemi i są dość stonowane, bazują na pastelowych odcieniach ochry, żółci i różnych tonacjach beżu. W sypialni, poza wcześniej już wymienionymi kolorami, warto wybrać jasny błękit lub szarość, ewentualnie tzw. złamaną biel, tak aby nawiązać do balijskiego poczucia estetyki. Akcenty barwne nie powinny stanowić gry kontrastów, czyli wybieramy złoto, turkus, stonowany pomarańczowy oraz żółty. W łazience wybierzmy dekoracje naścienne oraz podłogowe z kamienia i umywalkę zachowaną w podobnym do nich charakterze.

Główne założenia stylu bali

Reasumując, wiodące elementy stylu bali są następujące:

  • ażurowe meble z rattanu oraz plecionki z trawy morskiej i bambusa,
  • pastelowa kolorystyka nawiązująca do barw ziemi,
  • duże rośliny jako element dekoracji,
  • naturalne tkaniny i surowce,
  • bazuje na grze faktur, a nie barw,
  • nawiązuje do nurtu eko,
  • urban jungle, boho oraz wabi–sabi.
drewniane dodatki, białe łóżko, białe podłogi

FUNKCJONALNE ROZWIĄZANIA W PIĘKNYCH WNĘTRZACH

Każdy z nas dąży do osiągnięcia pełni komfortu w swoich wnętrzach. Zespół profesjonalistów i pasjonatów aranżacji wnętrz NARYSUJEMY, jak żaden inny, zapewni najciekawsze inspiracje. Pozwól na wyrażanie siebie poprzez odpowiednią aranżację mieszkania. Zapraszamy do kontaktu!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jaki jest styl bali?

Bazuje na naturalnych surowcach i materiałach oraz kolorach nawiązujących do palety barw ziemi. Ażurowe meble podkreślają finezję i niesamowitą lekkość tego stylu. Dominują plecionki z trawy morskiej i makramy jako naścienne dekoracje, odnoszące się do egzotycznego rękodzieła. Trend bali jest eklektyczny, stanowi synergię kilku stylów, dzięki czemu zyskujemy na wyselekcjonowanych, najlepszych cechach z nurtów urban jungle, boho oraz wabi–sabi.

Jakie kolory dla stylu bali?

Paleta barw jest stonowana, nawiązuje do naturalnych barw ziemi i pastelowych odcieni błękitu. Unikamy krzykliwych zestawień kolorystycznych. Energetycznymi akcentami powinny być tylko tonacje pomarańczowej i żółtej barwy oraz ewentualnie turkus jako alternatywa dla osób preferujących chłodniejsze kolory.

Jakie wybrać meble?

Kwintesencją stylu są rattanowe, bambusowe oraz drewniane meble. Wybierajmy raczej te ażurowe, o delikatnej konstrukcji, aby podkreślić cechy stylu. Ciekawym elementem, godnym uwagi, jest parawan, który ma znaczenie nie tylko ergonomiczne, ale też czysto dekoracyjne – zwłaszcza, gdy wykonany jest z rattanu.

Jakie dodatki dla stylu bali?

Wszystkie dekoracyjne elementy powinny nawiązywać do egzotycznego wzornictwa ludowego, więc wszelkie plecionki, ozdobne kosze oraz makramy i makatki są tutaj pożądaną opcją. Zasłony powinny być bardzo cienkie i delikatne, prawie transparentne.